Czechy: Premier obiecuje powszechne testy na koronawirusa

Czechy będą trzecim, po Słowacji i Austrii, krajem europejskim, który przeprowadzi masowe testy na koronawirusa (Obraz Vesna Harni z Pixabay)

Czechy będą trzecim, po Słowacji i Austrii, krajem europejskim, który przeprowadzi masowe testy na koronawirusa (Obraz Vesna Harni z Pixabay)

Szef czeskiego rządu zapowiedział, że w grudniu zostanie przeprowadzone ogólnokrajowe badanie na zakażenie koronawirusem. Podobne masowe testy zorganizowano już na Słowacji.

 

Premier Czech Andrej Babiš zapewnił, że test – choć masowe – mają być dobrowolne. No i darmowe. Miałoby do nich dojść jeszcze w tym roku.

„Cieszyłbym się, gdyby udało się sprostać temu wyzwaniu jeszcze przed świętami. Chcemy zaoferować wszystkim obywatelom dobrowolne i darmowe testy antygenowe przynajmniej na tydzień lub 10 dni przed Bożym Narodzeniem” – powiedział Babiš.

Jak podkreślił, dopóki nie pojawi się powszechnie dostępna szczepionka, to właśnie masowe testy i dokładne śledzenie kontaktów osób zakażonych są jego zdaniem najskuteczniejszą bronią w walce z pandemią.

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

Czesi skorzystają z testów antygenowych

W przypadku Czech (podobnie jak w przypadku Słowacji) zastosowane zostaną tzw. testy antygenowe. Mają one swoje zalety, alei wady. Do tych pierwszych zaliczają się niska cena (w Czechach to równowartość ok. 6 euro) oraz wynik dostępny już po 15 minutach.

Najważniejszą wadą jest zaś ich niższa niż w przypadku testów PCR czułość. Ale testy PCR są ponad dziesięciokrotnie droższe (w Czechach kosztują 68,5 euro), a ponadto na wyniki trzeba by czekać przy takiej liczbie próbek nawet kilka dni.

Również Słowacja, która przeprowadziła w trzech turach masowe weekendowe testy na przełomie października i listopada, skorzystała z testów antygenowych, które kosztowały 4 euro za sztukę. Aby zminimalizować ryzyko błędnych wyników, testy po upływie tygodnia powtarzano.

Koronawirus: Austria przeprowadzi masowe testy, jak Słowacja

Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na SARS-CoV-2.

Testy według modelu słowackiego lub austriackiego

Jeszcze nie wiadomo w ilu turach odbędą się czeskie testy. Ale, jak zapowiedział premier Babiš, podobnie jak na Słowacji w przeprowadzeniu badań będzie brać przede wszystkim udział wojsko, ale plan działania przygotuje Ministerstwo Zdrowia. Swoją pomoc zaoferowała już także zrzeszająca 1,5 tys. medyków organizacja „Lekarze pomagają Czechom”.

Według szefa czeskiego rządu taki plan powinien powstać jak najszybciej, a przy jego opracowaniu zostać wykorzystane doświadczenia innych krajów. Chodzi nie tylko o Słowacją, ale także o Austrię, która masowe testy przeprowadzi w najbliższych dniach.

Babiš zastrzegł jednak, że bardziej podoba mu się austriacka koncepcja polegająca na testowaniu określonych grup mieszkańców, a nie wszystkich, którzy się zgłoszą. W przypadku Słowacji testom poddali się niemal wszyscy dorośli mieszkańcy. Testy nie obejmowały dzieci.

Austria i Czechy zamieszkuje jednak zdecydowanie więcej ludzi ni Słowację. Słowacja ma 5,4 mln mieszkańców, Austria – 8,8 mln, zaś Czechy – 10,6 mln.