Cypr: Największe od lat pożary lasów. Kolejne kraje europejskie wysyłają pomoc

Pożary nawiedzają Cypr co roku latem (Photo by Malachi Brooks on Unsplash)

Pożary nawiedzają Cypr co roku latem (Photo by Malachi Brooks on Unsplash)

Już ponad 55 kilometrów kwadratowych lasów spłonęło na Cyprze. Tegoroczne pożary są największe od kilku dziesięcioleci. Swoją pomoc przesłały już m.in Włochy i Grecja, a stacjonujący na wyspie brytyjscy żołnierze już pomagają w walce z ogniem.

 

Dotychczasowy bilans pożarów to cztery ofiary śmiertelne. Ich zwęglone zwłoki znaleziono w pobliżu jednej z wsi w dystrykcie Larnaka na południu Cypru. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Nikos Durias, wciąż trwa ustalanie tożsamości tych osób, ale wiele wskazuje, że jest to czwórka obywateli Egiptu, którzy byli poszukiwaniu od wczoraj (3 lipca).

Ogień ogarnął ogromne połacie lasu w górach Troodos w okolicy miast Larnaka i Limassol. Dotąd spłonęło już ponad 55 kilometrów kwadratowych. Ogień od wczoraj usiłuje opanować 20 zastępów strażackich oraz sześć śmigłowców i cztery samoloty gaśnicze.

Pożar niszczy obecnie południowe zbocza gór Troodos. To gęsto zarośnięty i cenny przyrodniczo obszar, nazywany często „zielonymi płucami” Cypru. „To jest tragedia. Największy pożar od 1974 r. Doszło do utraty życia, mienia, ziemi i lasów. Władze natychmiast udzielą pomocy ofiarom i ich krewnym” – napisał na Twitterze prezydent Nikos Anastasiadis.

Kanada: Fala rekordowych upałów kosztowała już życie setek osób?

Według meteorologów fala upałów wynikała ze zjawiska nazywanego „kopułą wysokiego ciśnienia”.

Tegoroczne pożary rekordowe

Cypr często nawiedzany jest przez letnie pożary. Od czerwca do października trwa bowiem na tej wyspie okres długotrwałych upałów i suszy. Od tygodnia na Cyprze jest ponad 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo wieją silne wiatry.

Dlatego tegoroczne pożary są wyjątkowo ogromne i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Ewakuowano już całkowicie kilka miejscowości. Słupy dymu widać nawet z popularnego kurortu Aya Napa. Jak informował minister rolnictwa Costas Kadis, spłonęły także plantacje drzewek oliwnych.

Z kolei Urząd ds. Energii Elektrycznej (EAC) przekazał, że ogień spowodował przerwy w dostawie prądu, co doprowadziło do dezaktywacji pomp wodnych i utrudnień w gaszeniu pożaru. Rzeczniczka EAC Christina Papadopoulou powiedziała, że sieć została poważnie uszkodzona, ponieważ ogień strawił dużą liczbę słupów elektrycznych.

Arktyka: Za pół wieku z norweskiego archipelagu Svalbard mogą zniknąć wszystkie niedźwiedzie polarne

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) alarmuje, że białe niedźwiedzie stracą jedno ze swoich najważniejszych na świecie naturalnych siedlisk.

Pomoc z zagranicy dociera na Cypr

Rzecznik cypryjskiej straży pożarnej Andreas Kettis poinformował cypryjskie media, że strażacy poprzez stworzenie zapory ogniowej walczyć będą m.in. o ocalenie od ognia historycznego sosnowego lasu Machairas, położonego między stolicą Cypru Nikozją a Larnaką.

Dziś na Cypr dotarła już pomoc z innych europejskich krajów. Samolotami z Grecji, Włoch i Izraela przylecieli dodatkowi strażacy i sprzęty gaśniczy. W walkę z ogniem już są zaangażowani też stacjonujący na wyspie brytyjscy żołnierze.

Najczęściej przyczyną letnich pożarów na Cyprze jest nielegalnie wypalanie ściernisk lub zaprószenie ognia przez osoby biwakujące w górach. Trwa na razie wyjaśnianie jak doszło do pożarów tegorocznych, ale cypryjskie media informują, że zatrzymano 67-letniego mężczyznę, który wypalał swoje pole.