Swiatłana Cichanouska oraz szefowie dyplomacji krajów bałtyckich na kwarantannie

Ministrowie spraw zagranicznych Litwy (Linas Linkevičius) i Słowenii (Anže Logar)

Ministrowie spraw zagranicznych Litwy (Linas Linkevičius) i Słowenii (Anže Logar) podczas spotkania w Wilnie. Nie wiadomo, czy szef słoweńskiej dyplomacji był już wtedy zakażony. / Zdjęcie: Twitter, @LinkeviciusL

Swiatłana Cichanouska oraz szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii poddali się kwarantannie po tym, jak w mijającym tygodniu spotkali się z ministrem spraw zagranicznych Słowenii. U Anže Logara potwierdzono w piątek koronawirusa.

 

Słoweński minister został poddany testowi w piątek – zaraz po powrocie z podróży do państw bałtyckich, gdzie spotkał się ze swoimi odpowiednikami Linasem Linkevičiusem, Edgarsem Rinkēvičsem, Urmasem Reinsalu oraz opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską. Wkrótce otrzymał pozytywny wynik badania.

Logar musi teraz odbyć 10-dniową samoizolację. Jak przekazała słoweńska państwowa agencja STA, minister nie ma na razie żadnych objawów.

Trzech ministrów i Cichanouska objęci kwarantanną

Szefowie MSZ Litwy, Łotwy i Estonii poinformowali o udaniu się na kwarantannę. Przebywająca od sierpnia na Litwie Cichanouska „zaprzestała bezpośrednich kontaktów”, a w najbliższym czasie zostanie przeprowadzony u niej test, poinformowała rzeczniczka działaczki białoruskiej opozycji Anna Krasulina.

Rzeczniczka przekazała, że kwarantanna w żaden sposób nie utrudnia Cichanouskiej pracy, a wszelkie spotkania odbywa obecnie przez łącze internetowe.

Obowiązujące na Litwie przepisy wymagają czternastu dni samoizolacji wobec każdego, kto miał kontakt z zakażonym.

Cichanouska z Warszawy wzywa białoruską policję do przejścia “na stronę narodu”

Kontrkandydatka prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach zaapelowała z Warszawy do pracowników białoruskich struktur siłowych, by do końca tygodnia przeszli na stronę narodu.

Koronawirus w Słowenii

Od początku pandemii w liczącej 2 mln mieszkańców Słowenii wykryto (według stanu na sobotę 24 października) ponad 21 tys. przypadków koronawirusa i 235 zgonów. Kraj ten bardzo łagodnie przebył pierwszą falę pandemii, z liczbą zakażeń nie przekraczającą 70 przypadków dziennie.

Dopiero we wrześniu dobowy bilans zakażeń po raz pierwszy przekroczył setkę i od tamtej pory rośnie bardzo szybko. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażeń zwiększyła się dwukrotnie.

W sobotę (24 października) władze poinformowały, że w ciągu ostatniej doby Słowenia odnotowała rekordową liczbę potwierdzonych przypadków koronawirusa – 1961 zakażeń. W ciągu tej samej doby z powodu COVID-19 zmarło 19 mieszkańców kraju.

Z powodu gwałtownego rozwoju epidemii w Słowenii została wprowadzona godzina policyjna oraz częściowy lockdown.

Polska: Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa

Wszystko wskazuje na to, że Prezydent zakaził się od jednego z funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Duda zakażony. Radew na kwarantannie, Kaljulaid zdrowa

Obecność SARS-CoV-2 potwierdzono w sobotę również u Andrzeja Dudy. Nie wiadomo, gdzie polski prezydent mógł zakazić się koronawirusem, ale na początku tygodnia brał on udział w szczycie inicjatywy Trójmorza w Talinnie i towarzyszących mu wydarzeniach. Spotkał się tam z gospodynią szczytu, estońską prezydent Kersti Kaljulaid, a także swoim rumuńskim odpowiednikiem Rumenem Radewem.

Kaljulaid, życząc Dudzie zdrowia, poinformowała, że została poddana testowi w piątek, po powrocie z podróży do Francji. Wynik okazał się negatywny. Radew natomiast przebywa na kwarantannie już od kilku dni z powodu kontaktu z inną osobą zakażoną.