Chiny nowym priorytetem NATO? „Globalny układ sił się zmienia”

NATO, Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji z prezydentem Finlandii Saulim Niinistö, 25 października 2021 r. / © NATO [NATO Newsroom]

Chiny stanowią duże wyzwanie dla Europy i państw pozaeuropejskich, dlatego odpowiedź na rosnące wpływy tego mocarstwa będą jednym z priorytetów opracowywanej obecnie nowej koncepcji strategicznej NATO, powiedział podczas wizyty w Helsinkach sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

 

Jak podkreślił szef Sojuszu, NATO potrzebuje nowej strategii, gdyż stare doktryny już dawno uległy dezaktualizacji. Obecna koncepcja strategiczna „Aktywne zaangażowanie, nowoczesna obrona” („Active Engagement, Modern Defence”) została opublikowana w 2010 roku. Nowa strategia zostanie zatwierdzona na szczycie w Madrycie w czerwcu przyszłego roku.

Stolteberg: Układ sił się zmienia

Opisując nową sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa i wskazując na wyzwania, jakie pojawiły się od czasu publikacji poprzedniego dokumentu, sekretarz generalny wspomniał m.in. o okupacji Krymu, postępującej zmianie klimatu i zmianach w globalnym układzie sił, spowodowanych coraz większym znaczeniem Chin.

„Sojusznicy zdają sobie sprawę, że układ sił się zmienia. Wzrost potęgi Chin ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, dlatego jest to sprawa ważna dla NATO”, podkreślił.

Do tego dochodzą kwestie infrastrukturalne, takie jak technologia 5G, zagrożenia cyberprzestrzeni oraz rozbudowa wojska oraz zagrożenie związane z rozwojem broni konwencjonalnej.

Stoltenberg: NATO nie postrzega Chin jako przeciwnika

Nawet jeśli Chiny nie podzielają zachodnich wartości, NATO nie uważa ich za przeciwnika, stwierdził Stoltenberg. Sojusz chce wzmocnienia dialogu z Chinami i to nie tylko w takich naglących kwestiach jak zmiany klimatu, zaznaczył Norweg na wspólnej konferencji prasowej z fińskim prezydentem Saulim Niinistö.

Oprócz sekretarza generalnego do Finlandii i Szwecji udała się także Rada Północnoatlantycka na szczeblu ambasadorów państw.

Odnosząc się do możliwego rozszerzenia NATO, Stoltenberg zapewnił, że drzwi do Sojuszu dla nowych państw pozostają otwarte, o ile państwa te spełnią konieczne kryteria. Finlandia, podobnie jak Szwecja, uchodzi za bliskiego partnera NATO. Członkowie Sojuszu doceniają umiejętność fińskiej dyplomacji prowadzenia dialogu z Rosją.

Szef NATO praktycznie przemilczał kwestię sporu między Turcją a dziesięcioma krajami zachodnimi o traktowanie tureckiego aktywisty Osmana Kavali. Według Stoltenberga jest zbyt wcześnie, aby zajmować jednoznaczne stanowisko w tej sprawie i należy poczekać na więcej informacji.