Chiny i Rosja przeciwne dalszemu rozszerzaniu się NATO

Xi Jinping i Władimir Putin, źródło: Kremlin.ru (CC BY 4.0)

Xi Jinping i Władimir Putin, źródło: Kremlin.ru (CC BY 4.0)

Po spotkaniu prezydenta Rosji i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej wydano komunikat, w którym obaj przywódcy wyrazili sprzeciw wobec dalszego rozszerzania NATO. Władimir Putin i Xi Jinping rozmawiali przy okazji rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

 

 

Obaj przywódcy spotkali się przed ceremonią uroczystego otwarcia igrzysk. W wydanym po spotkaniu Władimira Putina i Xi Jinpinga komunikacie napisano, że Rosja i Chiny zobowiązały się do wzajemnego wspierania swoich działań dyplomatycznych.

W tym kontekście Pekin oficjalnie wsparł żądania Rosji wobec Zachodu (głównie NATO i USA) dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa. W przesłanej do Waszyngtonu i Kwatery Głównej NATO w połowie grudnia propozycji nowego paktu bezpieczeństwa w Europie Moskwa zażądała m.in. zamknięcia drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego przed Ukrainą i Gruzją, a także zmniejszenia liczby natowskich wojsk w Europie Środkowowschodniej.

USA i NATO odrzuciły te propozycje, ale prowadzą wciąż z Rosją negocjacje na temat deeskalacji sytuacji wokół Ukrainy. Wokół Ukraińskich granic Moskwa zgromadziła już około 145 tys. żołnierzy, a 30 tys. z nich przybyło w ostatnich dniach na Białoruś, aby wziąć udział w nagłych manewrach pod nazwą „Związkowa stanowczość”.

Ukraińskie jednostki ćwiczą obronę miasta w opuszczonej po awarii w Czarnobylu Prypeci / Sytuacja wokół Ukrainy

Miasto Prypeć znajduje się blisko granicy z Białorusią i terenów, gdzie mają się odbyć białorusko-rosyjskie manewry wojskowe.

Współpraca przeciw NATO i AUKUS

W komunikacie po spotkaniu Putina i Xi zapisano, że „zwiększanie bezpieczeństwa jednego kraju nie może się odbywać kosztem bezpieczeństwa drugiego”. Dla Moskwy oznacza to brak zgody na dalsze zbliżanie Ukrainy z NATO zaś dla Pekinu – sprzeciw wobec coraz większej obecności wojskowej USA na Pacyfiku, a zwłaszcza w pobliżu Tajwanu.

Chiny również zwiększają ruchy swoich wojsk w tym obszarze – chińskie samoloty co kilka dni naruszają tajwańską strefę identyfikacji powietrznej, a chińskie okręty usiłowały blokować jednostkom amerykańskich możliwość przejścia przez Cieśninę Tajwańską.

W komunikacie po rosyjsko-chińskim spotkaniu na najwyższym szczeblu zawarto więc nie tylko wspólny sprzeciw wobec dalszego rozszerzania się NATO, ale również sprzeciw wobec formowania „sojuszy militarnych i innych paktów w rejonie Azji i Pacyfiku”.

W ubiegłym roku bowiem w ramach dotyczącego głównie bezpieczeństwa i obronności paktu AUKUS USA zacieśniła w tej części świata współpracę z Australią i Wielką Brytanią. Waszyngton coraz bliżej współpracuje także w kwestii bezpieczeństwa z Koreą Południową, Japonią i Indiami.

Pandemia, bojkot i sport. Rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Dziś w Pekinie oficjalnie otwarte zostaną XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Rosja przeciw niepodległości Tajwanu

Rosja wyraziła także – co bardzo istotne dla Chin – sprzeciw wobec niepodległości Tajwanu, uznając wyspę za część Chińskiej Republiki Ludowej. Oba państwa zapowiedziały także współpracę w przeciwdziałaniu kolorowym rewolucjom oraz mieszaniu się innych państw w wewnętrzne sprawy Moskwy i Pekinu.