Chiny mają więcej lotniskowców niż Wielka Brytania

chiny-Fujian-szanghaj-usa-wielka-brytania-tajwan-moze-azja

Na zdjęciu prezydent Chin Xi Jinping. Foto via European Union, 2016 - Licensed under CC BY 4.0 [Olli Geibel]

W stoczni Jiangnan w Szanghaju w piątek zwodowano lotniskowiec Fujian, trzeci tego rodzaju okręt w marynarce chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i pierwszy w całości opracowany i zbudowany w Chinach. Więcej lotniskowców mają już tylko Stany Zjednoczone.

 

 

Szampan, kolorowe wstążki, armatki wodne i sztuczny dym – w ten sposób w skrócie wyglądało wodowanie najnowszego i najbardziej zaawansowanego technicznie chińskiego lotniskowca podczas ceremonii w stoczni Jiangnan w Szanghaju.

Zwodowanie nowego lotniskowca miało miejsce o godzinie 11 czasu lokalnego. Poprzedziło je odegranie chińskiego hymnu i ceremonia podniesienia flagi na maszcie. Obecnie lotniskowiec ma przejść testy systemów cumowania i nawigacji.

O randze piątkowej inauguracji świadczy obecność generała Xu Qinlianga, wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej i najwyższego rangą dowódcy w chińskiej hierarchii wojskowej, ustępującego jedynie chińskiemu przywódcy Xi Jinpingowi.

Obok niego w kolejce do chrztu ustawiły się setki marynarzy ze stoczni Jiangnan. Na pokładzie widniały oficjalne hasła: „nigdy nie zapominaj o pierwotnej misji” (partii komunistycznej) i „zawsze pamiętaj o dyscyplinie wojskowej”.

W nowej strategii NATO po raz pierwszy zajmie stanowisko wobec Chin

Po raz pierwszy w koncepcji strategicznej NATO znajdzie się odniesienie do Chin jako ważnego wyzwania dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Chiny rozwijają potęgę wojskową

Jak informują chińskie media państwowe, lotniskowiec Fujian ma wyporność ponad 80 tys. ton i został wyposażony w elektromagnetyczne katapulty, które ułatwiają start samolotów. W zeszłym roku amerykański ośrodek analityczny CSIS na podstawie zdjęć satelitarnych oszacował jego długość na 315 metrów.

Zwodowanie Fujian oznacza, że w wyścigu zbrojeń Chiny wyprzedziły Wielką Brytanię i wysunęły się na drugie miejsce pod względem posiadanych lotniskowców. Najwięcej – 11 – posiadają Stany Zjednoczone.

Na uzbrojeniu chińskiej marynarki znajdowały się dotąd dwa lotniskowce, które nie posiadają katapult, lecz rampy startowe. Pierwszy z nich został przez Chiny zakupiony jako nieukończony okręt budowany wcześniej dla marynarki ZSRR w Mikołajowie nad Morzem Czarnym. W oparciu o jego konstrukcję w Chinach zbudowano potem drugi lotniskowiec, Shandong.

Zagraniczne agencje podkreślają, że zwodowanie lotniskowca jest kolejnym krokiem w modernizacji chińskiego wojska. Przywódca kraju Xi Jinping wzywał do budowy „marynarki wojennej światowej klasy”, a według komentatorów Chiny coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność wojskową na okolicznych morzach.

Uruchomienie Fujian pokazuje rosnące możliwości chińskiego wojska w czasie rosnącego napięcia ze Stanami Zjednoczonymi w związku z Tajwanem i roszczeniami Pekinu na Morzu Południowochińskim.

Właściwie wszystko, co wiąże się z istnieniem nowego chińskiego lotniskowca, jest otwartym wyzwaniem rzuconym w stronę Tajwanu i wspierającym rząd na wyspie USA.

Nawet nazwa statku jest znacząca. Fujian to chińska prowincja położona po drugiej stronie wód Tajwanu. Pekin uważa Tajwan za część Chin i dążą do przejęcia kontroli nad wyspą, nie wykluczając możliwości zbrojnej inwazji. Stany Zjednoczone, mimo że nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, uważane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni.

Fujian jest również prowincja, w której znajduje się siedziba Dowództwa Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA).

Plany Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zakładają budowę do sześciu lotniskowców operacyjnych do 2035 r. Podobnie jak Liaoning i Shandong, Fujian będzie napędzany silnikami konwencjonalnymi, choć eksperci CSIS uważają, że Pekin w końcu opracuje lotniskowce atomowe.

„Takie posunięcie postawiłoby Chiny na równi ze Stanami Zjednoczonymi i Francją, jedynymi krajami, które jak dotąd posiadają lotniskowce z napędem jądrowym”, napisano w raporcie think tanku.