Chińczycy chcą pomóc Polakom w walce z koronawirusem

Ambasador Chin Liu Guangyuan, konferencja prasowa, źródło pl.china-embassy.org

Ambasador Chin Liu Guangyuan, konferencja prasowa, źródło pl.china-embassy.org

W związku z pandemią koronawirusa Chiny zaproponowały Polsce m.in. testy wykrywające wirusa i odzież ochronną – poinformowała wczoraj wieczorem “Rzeczpospolita”. Wcześniej podobną pomoc otrzymały Włochy, gdzie kolejna partia środków służących do walki z COVID-19 spodziewana jest dziś (18 marca).

 

Do północy obecność koronawirusa potwierdzono już u ponad 198 tysięcy ludzi na świecie, zmarło 7965 osób, a niemal 82 tysiące wyzdrowiało.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Chiny: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

„Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” – cytuje “Rz” informację ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Ambasada zapewnia, że w tym trudnym momencie „Chiny są gotowe stanąć ramię w ramię z Polakami”. Według „Rz”, która w zeszłym miesiącu przeprowadziła wywiad z ambasadorem Chin w Polsce Liu Guangyuanem, decyzję swojego rządu ws. przekazania stronie polskiej środków ułatwiających walkę z epidemią chiński ambasador przekazał polskiemu MSZ w poniedziałek.

Chiny oferują nam: zestawy testowe wykrywające wirusowy kwas nukleinowy, maseczki N95, medyczna odzież ochronna, w tym okulary ochronne, rękawiczki, ochraniacze na obuwie. „Strona chińska w dalszym ciągu będzie wzmacniać wymianę doświadczeń i informacji ze stroną polską, będzie intensyfikować współpracę w zakresie walki z epidemią i pomagać Polsce zwyciężyć z chorobą” – zadeklarowała ambasada Chin w Warszawie.

Koronawirus pojawił się na świecie już w listopadzie?

Chińscy wirusolodzy i epidemiolodzy wciąż szukają tzw. pacjenta zero, czyli osoby, od której rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Jak ujawniła prasa z Hongkongu, najwcześniejszy znany przypadek infekcji pochodzi z połowy listopada ubiegłego roku.

 

Dotąd oficjalnie uważano, że epidemia koronawirusa określanego obecnie jako …

Kolejny transport pomocy medycznej z Chin trafi dziś do Mediolanu

Tymczasem szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio poinformował wczoraj, że 10 ton pomocy medycznej – dar kilku chińskich prowincji – dotrze w środę do Mediolanu. W mediach społecznościowych sprecyzował, że transport sprzętu potrzebnego do walki z epidemią koronawirusa zostanie przewieziony samolotem z Szanghaju.

O wysyłce lekarzy i sprzętu medycznego prezydent Chin Xi Jinping uprzedził premiera Włoch Giuseppe Conte w telefonicznej rozmowie w nocy z poniedziałku na wtorek. Xi zapewnił swojego rozmówcę o nieustannym wsparciu oraz poinformował, że jego kraj przeszedł już przez okres największych zachorowań.

Kolejny transport z Chin otrzyma Lombardia, która jest we Włoszech regionem najbardziej dotkniętym obecnym kryzysem epidemicznym. Odpowiedzialny za sprawy społeczne w lokalnym rządzie Giulio Gallera zapowiedział w sobotę (14 marca), że ze względu na trudną sytuację Lombardia będzie próbowała rekrutować lekarzy nawet z Chin, Kuby i Wenezueli.

Koronawirus: Całe Włochy "strefą chronioną"

Włoski rząd rozszerzył na cały kraj dekret dotyczący specjalnych środków ostrożnościowych związanych z epidemią koronawirusa. Cały kraj jest już objęty ograniczeniami w podróżowaniu, odwołano też imprezy masowe i zamknięto placówki edukacyjne. Dekret obowiązuje do 3 kwietnia.

 

Jeszcze w lutym włoski rząd …

Według Di Maio wśród oczekiwanych dziś darów z Chin jest 30 respiratorów, 400 tysięcy maseczek, 60 tysięcy zestawów testów, lekarstwa, 5,5 tys. kombinezonów medycznych oraz 6700 okularów ochronnych. Na pokładzie samolotu będą też dwie grupy chińskich lekarzy, pielęgniarzy i ekspertów do walki z koronawirusem, którzy będą wspierać personel medyczny w Mediolanie i Florencji.

To już drugi w ostatnich dniach transport pomocy medycznej z Państwa Środka. Na pokładzie chińskiego samolotu do Rzymu trafiło bowiem już w czwartek (12 marca) wieczorem 30 ton sprzętu (wentylatory, respiratory, elektrokardiografy oraz dziesiątki tysięcy maseczek ochronnych i innych urządzeń medycznych) oraz dziewięciu lekarzy – specjalistów chorób zakaźnych. Wsparcie to uzgodnili ministrowie spraw zagranicznych obu państw: Luigi Di Maio i Wang Yi, a zorganizowały ją chiński i włoski Czerwony Krzyż.

Włochy: Koronawirus już we wszystkich regionach kraju

Potwierdzono dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w Dolinie Aosty, tym samym patogen stwierdzono już we wszystkich 20 regionach Włoch. To w tym kraju znajduje się najpoważniejsze europejskie ognisko epidemii.

 

Do tej pory we Włoszech stwierdzono już ponad 3,5 tys. przypadków infekcji …

Mattarella: Włochy oczekują wsparcia od UE

Również w czwartek wieczorem  Pałac Prezydencki w Rzymie opublikował oświadczenie głowy państwa Sergio Mattarelli, w którym podkreślił, że doświadczenia Włoch w zwalczaniu szerzącej się epidemii koronawirusa będą “prawdopodobnie przydatne dla wszystkich państw Unii Europejskiej”. „Oczekuje się zatem, nie bez powodu, przynajmniej we wspólnym interesie, inicjatyw solidarności, a nie kroków, które mogą utrudnić działania”- napisał prezydent Włoch.

Czy koronawirus zakłóci funkcjonowanie Unii Europejskiej?

Skrócona sesja Parlamentu Europejskiego, pierwszy chory wśród pracowników Komisji Europejskiej, a przywódcy państw członkowskich porozmawiają ze sobą w ramach telekonferencji.

 

W Europie stwierdzanych jest coraz więcej przypadków infekcji pochodzącym z Chin nowym typem koronawirusa COVID-19. We Włoszech jest już ponad 9,1 …

Chiny najbardziej doświadczone COVID-19, a w Europie najtrudniej we Włoszech

Włoszy są najbardziej doświadczonym przez koronawirusa krajem w Europie. Tylko wczoraj potwierdzono w tym kraju 3526 (dzień wcześniej 3233) przypadków koronawirusa (345 osób zmarło). Do wtorkowego wieczora patogen wykryto tam już u 31 506 osób.

To najwięcej po Chinach, gdzie choruje prawie 81 tysięcy osób. Zmarły już 2503 osoby, ale też 2941 osób wyzdrowiało. Ponadto wczoraj odnotowano jedynie 21 nowych przypadków zakażeń i 13 zgonów. Od połowy lutego odnotowuje się tam coraz mniej zachorowań, a coraz więcej w Europie, którą WHO ogłosiło epicentrum pandemii.

Natomiast w Polsce zdiagnozowano dotychczas obecność wirusa SARS-CoV-2 u 238 osób, a wczoraj zmarła piąta osoba. Ponadto dziś ze szpitala w Zielonej Górze wypisany ma być polski „pacjent zero”. Ten 66-letni mężczyzna jest pierwszym w kraju oficjalnie wyleczonym z COVID-19. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przewiduje jednak, że do końca tego tygodnia liczba zachorowań w Polsce może być czterocyfrowa.

Wpływ koronawirusa na gospodarkę Polski i Europy – prof. Witold Orłowski

Wszelkie próby odpowiedzi na pytanie o wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę to w tej chwili wróżenie z fusów.