Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości lekiem na plagę XXI wieku?

Premier Mateusz Morawiecki, Powołanie Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości, źródło KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, Powołanie Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości, źródło KPRM

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył wczoraj, że cyberprzestępczość jest plagą XXI wieku, która zagraża zarówno instytucjom państwowym jak i firmom czy pojedynczym obywatelom. Poinformował przy tym, że w celu przeciwdziałania cyberzagrożeniom powołane zostało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma podjąć pracę z początkiem przyszłego roku.

 

„Dziś widzimy, że do starych zagrożeń dochodzą nowe zagrożenia z tego świata, który coraz mocniej dominuje w naszym życiu”, ostrzegł we wtorek (27 lipca) premier.  “Nowa jednostka policji – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – będzie odpowiedzialne za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberzagrożeń”, powiedział Mateusz Morawiecki w czasie wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim oraz pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszem Cieszyńskim. Zapowiedział, że utworzony zostanie również specjalny fundusz cyberbezpieczeństwa.

Rada Europejska potępia cyberataki na Polskę. Apeluje do Rosji o zaprzestanie agresji

Podkreślono, że Unia musi w sposób zdecydowany reagować na „wrogie, nielegalne i destrukcyjne działania Rosji”.

Morawiecki: Zagrożenie czyha w sieci

Podczas wtorkowej  konferencji premier zwrócił uwagę, że coraz więcej spraw załatwiamy online, w związku z czym coraz więcej zagrożeń czyha na nas w internecie. “Aby przeciwdziałać wyłudzeniom, kradzieży, różnego rodzaju atakom i cyberzagrożeniom tworzymy służbę, która będzie dedykowana do tych problemów”, poinformował Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że w 2000 r. utworzono Centralne Biuro Śledcze Policji, które odegrało “bardzo pozytywną” rolę w walce z przestępczością zorganizowaną, a sześć lat później – Centralne Biuro Antykorupcyjne, które “bardzo pomogło w walce z tą zmora III Rzeczypospolitej – korupcją”. Ponadto w 2017 roku w ministerstwie finansów powołana została Krajowa Administracja Skarbowa, która “stanęła na wysokości zadania” w walce z mafiami vatowskimi. “Dziś nadszedł czas, żeby powołać służbę, która odpowie na szerzące się cyberataki”, podkreślił  premier.

Ostrzegł przy tym, że oszustwa w sieci są bardzo groźne. “Nasza czujność to podstawa. Jednak nie zawsze udaje się uniknąć niebezpieczeństwa. Ważne, aby wraz z rozwijającą się cyberprzestępczością, również służby były coraz lepiej przygotowane do walki z tym zagrożeniem”, zwrócił uwagę Morawiecki. Poinformował ponadto, że w tym celu zostanie powołany „fundusz cyberbezpieczeństwa”, który będzie opiewał na kwotę ok. 0,5 mld zł i z którego ma być finansowana walka z cyberprzestępczością.

Premier zapewnił, że internet „nadal może być obietnicą lepszego świata”, które „zbliża ludzi do siebie”. “Internet był od samego początku obietnicą lepszego świata – świata, który ułatwia codzienne życie, zbliża ludzi do siebie. Wierzę, że nadal może być takim miejscem. Warunek jest jeden, musimy z niego przepędzić przestępców”, podkreślił premier. „To, co jest w głowach naszych informatyków, naszych specjalistów z tej dziedziny, chcemy zakumulować w jednym miejscu, po to, żeby jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia” – dodał Morawiecki.

Francja zmieni procedury cyberbezpieczeństwa państwa. To skutek afery Pegasusa i podsłuchiwania prezydenta

Wywiad Maroko mógł inwigilować prywatnego smartfona prezydenta Emmanuela Macrona oraz telefony innych członków francuskich władz.

Kamiński:Funkcjonariusze CBZC bez testów fizycznych i z wysokim wynagrodzeniem 

“Przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby”, zapewnił szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Przekazał przy tym, że powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zakłada utworzenie specjalnej jednostki wyspecjalizowanej w zwalczaniu tego typu przestępczości, a ustawa w tej sprawie ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.  Przekonywał, że CBZC będzie „jednym ze znaków firmowych polskiej policji” i walkę z przestępczością kryminalną w cyberprzestrzeni będzie prowadziło na szeroką skalę.

Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński dodał, że zostanie utworzony Fundusz Cyberbezpieczeństwa. W  ramach funduszu będą finansowane projekty i nowe inicjatywy związane z cyberbezpieczeństwem.

Coraz więcej ataków hakerskich. Komisja Europejska chce wspólnych działań UE w zakresie cyberbezpieczeństwa

W 2020 r. w UE odnotowano 756 poważnych ataków hakerskich, w tym na urzędy państwowe, czyli o 75 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Nowa jednostka policji ma dysponować 1800 nowych etatów dla wykwalifikowanych specjalistów. „W tej chwili w polskiej policji ok. 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości, to są siły daleko niewystarczające” – ocenił minister Kamiński. Podkreślił, że funkcjonariusze ubiegający się o przyjęcie do CBZC będą mieli oddzielną ścieżkę naboru i oddzielna siatkę płac. Nie będzie ich np. obowiązywać test sprawności fizycznej, a ważne będą przede wszystkim umiejętności z dziedziny informatyki, nowoczesnych technologii teleinformatycznych, a także znajomość języka obcego z tej dziedziny.

Jednostką z siedzibą w Warszawie ma kierować komendant CBZC podlegający komendantowi głównemu policji. Zgodnie z zapisami ustawy o policji funkcjonariusze nowo powołanego CBZC będą mieli możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych.

Minister Kamiński podkreślił, że musi to być służba atrakcyjna, która przyciągnie z rynku,  ludzi chcących mieć “stabilną i niezwykle ważną oraz interesującą pracę”. “To będzie właśnie CBZC”, zapewnił szef MSWiA. W związku z tym funkcjonariusze nowej jednostki otrzymają wyższe niż przeciętne w policji uposażenie, bo co miesiąc mają otrzymywać stały dodatek w wysokości nie niższej niż 70 proc. i nie wyższej niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów.