Bułgaria: 49 proc. osób przeciwko szczepieniom na SARS-CoV-2, ale zdaniem lekarzy to… optymistyczny wynik

Bułgaria, koronawirus, pandemia, COVID-19, SARS-CoV-2, szczepionka

Pierwsze szczepionki przeciw SARS-CoV-2 mają dotrzeć do Bułgarii jeszcze przed końcem br. / Foto via unsplash [@cdc]

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa wynika, że 43 proc. Bułgarów wyraża wstępną gotowość zaszczepienia się, ale 49 proc. jest zdecydowanie przeciw.

 

Pierwsze szczepionki przeciw SARS-CoV-2 mają dotrzeć do Bułgarii jeszcze przed końcem br. Zostaną podane grupom najbardziej zagrożonych osób, przede wszystkim lekarzy, pracowników służb mundurowych oraz podopiecznych domów seniorów, poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Szczepionki mają być bezpłatne i nieobowiązkowe.

Bułgaria: Szczepionka akceptowalna przez połowę badanych

Z opublikowanego wczoraj (30 listopada) sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa wynika, że 43 proc. Bułgarów wyraża wstępną gotowość zaszczepienia się, ale 49 proc. jest zdecydowanie przeciw. Badanie przeprowadzono podczas ostatniego weekendu na grupie 800 respondentów. Zdaniem lekarzy wskaźnik deklarowanych zwolenników zaszczepienia sié przeciwko SARS-CoV-2 jest… optymistyczny.

Bułgarscy lekarze przypominają bowiem, że odsetek osób, które korzystają z możliwości szczepienia się przeciw zwykłej grypie, od lat nie przekracza 3 proc. W tym roku z powodu koronawirusa gotowość wyraziło kilka tysięcy osób więcej, lecz szczepionek… zabrakło.

Jak poinformował minister zdrowia do kraju dotrze 125 tys. szczepionek firm Pfizer i BioNTech. W późniejszych etapach Bułgaria spodziewa się dostaw preparatów także innych firm. Według resortu zdrowia na podstawie porozumień z UE Bułgaria powinna otrzymać znacznie więcej szczepionek niż potrzebuje dla 7 mln ludności.

Harmonogram użycia szczepionek dopiero ma być opracowany, co zostało skrytykowane przez wiceprezydent Ilianę Jotową, która stwierdziła, że w większości innych krajów unijnych nie tylko opracowano już harmonogramy, ale także wyznaczono punkty, w których będzie przeprowadzane szczepienie.

Bułgaria wprowadzi lockdown. To kraj o najwyższym wskaźniku śmiertelności w UE

Bułgaria planuje zaostrzenie od piątku restrykcji w ramach walki z epidemią koronawirusa i przedłużenie nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej o cztery miesiące, do 30 marca 2021 r.

 

O planach rządu poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Ostateczna decyzja ws. lockdownu zapadnie w …

„Miękki” lockdown aprobowany przez Bułgarów

Jednocześnie wprowadzony w minionym tygodniu lockdown, jest aprobowany przez 56 proc. ankietowanych, chociaż większa część tej grupy wątpi w celowość obostrzeń.

Od piątku (27 listopada) zamknięte są wszystkie przedszkola, szkoły, uniwersytety, kursy szkoleniowe. Restauracje, kawiarnie i wszelkie lokale gastronomiczne pracują wyłącznie na wynos. Zawieszone są imprezy sportowe, wycieczki, konferencje, seminaria. Zamknięte są także teatry, kina, centra handlowe oraz wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, banków, stacji benzynowych i aptek.

Nowe restrykcje mają obowiązywać 21 dni i przy ewentualnych pozytywnych efektach mogą zostać poluzowane w przededniu Bożego Narodzenia.