Bułgaria: Prezydent przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Prezydent Bułgarii Rumen Radew, źródło Flickr

Prezydent Bułgarii Rumen Radew, źródło Flickr

Prezydent Bułgarii Rumen Radew zawetował ustawę o wprowadzeniu stanu wyjątkowego z powodu epidemii koronawirusa. Jego zdaniem proponowane regulacje zagrażają bowiem swobodom obywatelskim i nie gwarantują należytej ochrony osobom najbardziej poszkodowanym przez COVID-19.

 

Bułgarski parlament może jednak odrzucić prezydenckie weto zwykłą większością głosów.

Bułgaria: Zielone światło dla zakupu F-16

Brak zgody bułgarskiego prezydenta nie przeszkodzi w zakupie amerykańskich myśliwców F-16. Parlament odrzucił w piątek weto głowy państwa dając tym samym zielone światło dla największego zakupu wojskowego w postkomunistycznej historii kraju.
 

Bułgaria dała ostatecznie zielone światło na zakup o wartości ponad …

Na początku zeszłego miesiąca wywodzący się z Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (spadkobierczyni Bułgarskiej Partii Komunistycznej) Rumen Radew wycofał swoje poparcie dla centroprawicowego rządu Bojko Borysowa i od tego czasu między tymi dwoma ośrodkami władzy trwa konflikt.

Radew: Ustawa podnosi napięcie społeczne i zabiera wolność słowa

Przyjęta w piątek (20 marca) wieczorem ustawa zakłada znaczne ograniczenia w ruchu obywateli, upoważnia wojsko do włączenia się do walki z koronawirusem, przewiduje ponadto surowe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny oraz rozpowszechnianie pogłosek i nieprawdziwych faktów o sytuacji w kraju.

Prezydent Radew uważa że zawarte w ustawie restrykcje, które miały zrekompensować brak personelu i sprzętu medycznego, a także deficyty organizacyjne, tylko podnoszą napięcie społeczne. “Ustawa atakuje resztki wolności słowa” – ostrzega. Zwraca też uwagę, że nowe prawo nie określa, czym jest nieprawdziwa informacja, ale za jej publikowanie przewiduje nawet karę pozbawienia wolności.

“W takich warunkach eksperci i dziennikarze będą zmuszani do autocenzury” – przewiduje cytowany w mediach bułgarski prezydent. Alarmuje przy tym, że – zgodnie z ustawą –  wszystkie te ograniczenia miałyby pozostać w mocy nawet po zakończeniu stanu nadzwyczajnego wprowadzonego z powodu koronawirusa. Wtórują mu politycy lewicowej opozycji. „Mówimy o wojnie z niewidzialnym wrogiem. Oby się nie okazało, że tym niewidzialnym wrogiem są wolności obywateli” – oświadczył poseł Krum Zarkow.

Bułgaria: Ostry konflikt między prezydentem a rządem

Prezydent Bułgarii Rumen Radew poinformował, że wycofuje swoje poparcie dla centroprawicowego rządu Bojko Borysowa. Między dwoma ośrodkami bułgarskiej władzy wykonawczej trwa obecnie ostry konflikt.

 

„Jesteśmy świadkami ostrego kryzysu na wszystkich szczeblach. Brakuje woli do walki z korupcją i malwersacjami, systematyczne naruszanie …

Szef MON apeluje: Nie bójcie się wojska

Stan wyjątkowy ma trwać do 13 kwietnia. Jednak wicepremier, minister obrony Krasimir Karakaczanow w wywiadzie telewizyjnym już sugerował przedłużenie tego stanu nadzwyczajnego (parlament może przesunąć ten termin na wniosek rządu). Apelował przy tym obywateli, żeby nie bali się wojska, które ma gwarantować przestrzeganie nowo wprowadzonych przepisów (mają prawo użycia siły fizycznej i środków przymusu, ale tylko wyłącznie w skrajnych przypadkach).

„Nie wprowadzimy czołgów na ulicy” – zapewnił cytowany w mediach Karakaczanow. Zwrócił też uwagę, że wojsko obecnie trenuje organizację szpitali polowych. Już w piątek (20 marca) w największej hali sportowej w stolicy Bułgarii Sofii powstał w ok. trzy godziny 500-łóżkowy szpital. MSW otrzymało ponadto prawo do monitorowania bez specjalnego zezwolenia sądu telefonów komórkowych i pojazdów należących do osób poddanych kwarantannie.

Dwa kryzysy w Bułgarii

W ocenie Rumena Radewa Bułgaria stoi obecnie w obliczu dwóch kryzysów: zdrowotnym i gospodarczym. Zarzucił przy tym władzom minimalizowanie następstw gospodarcze epidemii COVID-19. “Nie ma jasnego planu ochrony najuboższych, dotkniętych tzw. bezrobociem technicznym, czy małego i średniego biznesu” – wytknął prezydent. Zarekomendował przy tym rządowi, by w trosce o najbardziej poszkodowanych podjął np. walkę ze spekulacyjnym podnoszeniem cen.

Bułgaria chce dodatkowych unijnych funduszy na ochronę granic

Bułgarski rząd wystąpił o dodatkowe środki na ochronę granic. Prośba została złożona oficjalnie podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich w Brukseli. Tego typu wsparcie obiecano już Grecji.

 

O konieczności udzielenia Bułgarii dodatkowego wsparcia finansowego poinformował na spotkaniu w Brukseli bułgarski …

Ustawowe ograniczenia z powodu epidemii

Według ustawy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego od 8:00 do 10:30 rano sklepy z żywnością i apteki obsługują wyłącznie ludzi po sześćdziesiątce. Minister zdrowia otrzymał bowiem prawo ograniczania przemieszczania się obywateli, zamykania lub określania czasu pracy placówek handlowych, kulturalnych i innych obiektów użyteczności publicznej, a także uczelni. Minister zakazał już korzystania z parków i terenów rekreacyjnych. Wyjątkiem jest spacer z psem na powietrzu.

Praktycznie zamknięte zostały duże miasta i zarówno wszyscy wjeżdżający, jak i wyjeżdżający muszą uzasadnić cel podróży (dopuszcza się drogę do pracy i powrót do domu oraz względy medyczne). Wpuszczane jednak są tylko osoby ze stałym meldunkiem lub zatrudnieni w danym mieście i muszą mieć ze sobą stosowne dokumenty. Media zauważają, że na tymczasowych przejściach utworzonych na obrzeżach tych miast tworzą się duże kolejki, bo kontrola przebiega bardzo wolno.

Epidemia koronawirusa w Bułgarii

Według danych Krajowego Sztabu Operacyjnego z soboty (21 marca),  zakażone koronawirusem w Bułgarii są obecnie 174 osoby, ale ich liczba szybko rośnie. Według szefa tego sztabu prof. Wencisława Mutafczijskiego największą grupę zakażonych stanowią mężczyźni w wieku 40-49 lat, których jest trzykrotnie więcej niż osób powyżej 60. roku życia. Profesor poinformował także, że szpitale opuściło trzech pierwszych pacjentów wyleczonych z koronawirusa. Cała trójka ma przez najbliższy miesiąc pozostawać w domowej kwarantannie.

Muftaczijski przekazał również w sobotę, że w ostatniej dobie w Bułgarii stwierdzono 30 nowych przypadków zakażenia, co daje 142 osoby z potwierdzonym koronawirusem, z czego 59 proc. stanowią mężczyźni. Na COVID-19 zmarły w tym kraju trzy osoby (2,1 proc.).

Bułgaria jednak bez koronawirusa

Bułgarskie służby medyczne ustaliły, że zmarły w tym kraju Chińczyk z brytyjskim paszportem nie zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Wcześniej takie podejrzenie wywołały zgłoszone przez niego przed śmiercią objawy.

 

Po przeprowadzeniu sekcji zwłok oraz badań laboratoryjnych wykluczono, że powodem śmierci 56-letniego …