Bułgaria przyjmie kilkuset żołnierzy z państw NATO

żołnierz, żołnierze, broń

W przyszłym tygodniu do Bułgarii przybędzie nowy amerykański kontyngent wojskowy, liczący około 100-150 osób. / fot. via unsplash [Roberto Catarinicchia]

Bułgaria przyjmie kilkuset żołnierzy NATO, powiedział minister obrony Stefan Janew po czwartkowym (17 lutego) spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

 

 

Sofia spodziewa się, że do czerwca będzie wiadomo, które kraje wyślą wojska do udziału we wspólnej grupie bojowej NATO na terytorium Bułgarii.

Wolą władz w Sofii jest, aby grupa bojowa NATO była pod bułgarskim dowództwem. Minister obrony Stefan Janew podkreślił w mediach, że grupa bojowa będzie prowadzić jedynie „szkolenia” i ćwiczenia wojskowe. Jest to odpowiedź Bułgarii na wysiłki NATO i USA zmierzające do wzmocnienia swojej obecności na wschodniej flance.

Wysiłki Sofii koncentrują się na zwiększeniu zdolności i interoperacyjności bułgarskiej armii z pomocą sojuszników z NATO, podkreślił minister obrony. Decyzja o utworzeniu grupy bojowej NATO pod bułgarskim dowództwem została już podjęta, dodał.

W przyszłym tygodniu do Bułgarii przybędzie nowy amerykański kontyngent wojskowy, liczący około 100-150 osób. Rada doradcza ds. bezpieczeństwa narodowego stwierdziła jednak, że armia bułgarska nie posiada broni, wyposażenia ani ludzi, aby sprostać zagrożeniom wynikającym m.in. z kryzysu ukraińskiego.

Tego samego dnia, agencja Alpha Research opublikowała sondaż, z którego wynika, że społeczeństwo w Bułgarii jest podzielone w kwestii stosunku do NATO, choć przeważa pozytywne nastawienie. Według badania, 40 proc. Bułgarów ma pozytywny stosunek, a 34 proc. – negatywny.