Bułgaria wprowadzi lockdown. To kraj o najwyższym wskaźniku śmiertelności w UE

Bułgaria, lockdwon

"Nie trzeba uciekać się do skrajności, z żadnymi krokami nie należy przesadzać. Potrzebujemy działającej gospodarki", podkreślił na Facebooku premier Bojko Borisow, zdecydowany przeciwnik lockdownu. / Foto via FB [Boyko Borissov]

Bułgaria planuje zaostrzenie od piątku restrykcji w ramach walki z epidemią koronawirusa i przedłużenie nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej o cztery miesiące, do 30 marca 2021 r.

 

O planach rządu poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow. Ostateczna decyzja ws. lockdownu zapadnie w środę (25 listopada).

Według statystyk Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Bułgarii zakażonych jest obecnie 665 na 100 tys. osób, co stawia ten kraj na 11. miejscu w UE, minister zaproponował siedem kroków, mających na celu ograniczenie rozprzestrzenia się epidemii koronawirusa.

Co się zmieni w Bułgarii?

Zgodnie z propozycją rządu od piątku mają być zamknięte wszystkie przedszkola, szkoły, uniwersytety, kursy szkoleniowe. Restauracje, kawiarnie i wszelkie lokale gastronomiczne mają pracować wyłącznie na wynos, zawieszone mają być imprezy sportowe, wycieczki, konferencje, seminaria. Zamknięte mają być teatry, kina, centra handlowe oraz wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, banków, stacji benzynowych i aptek.

Nowe restrykcje mają obowiązywać 21 dni i przy ewentualnych pozytywnych efektach mogą zostać poluzowane w przededniu Bożego Narodzenia, wyjaśnił Angełow.

„Nawet jeśli boimy się o naszą gospodarkę, to jesteśmy zobowiązani do podjęcia takiego wysiłku, aby uratować życie tysięcy ludzi”, powiedział minister zdrowia. „Tylko żyjący i zdrowi mogą wyciągnąć kraj z kryzysu” – podkreślił, dodając, że „kilka tygodni dyscypliny równa się tysiącom ocalonych istnień”.

„Nie chcę i nie mogę zaakceptować, że istnieje wartość wyższa niż życie. Nie możemy sobie pozwolić na utratę życia przez młodych ludzi, osoby dorosłe, lekarzy i nauczycieli. Teraz jest czas, aby dbać o zachowanie dystansu społecznego (…) Wielu lekarzy jest chorych, ich krewni są chorzy, wiele osób z personelu szpitalnego zmarło w pracy z powodu zakażenia SARS-CoV-2”, powiedział Angelov, który również jest lekarzem.

Koronawirus: Wkrótce bezpłatna szczepionka dla wszystkich Polaków

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział wczoraj, że szczepionka na koronawirusa będzie bezpłatna i dostępna w Polsce najprawdopodobniej już na przełomie roku. Przekazał także, że trafi przede wszystkim do grup największego ryzyka.

W 7 milionowej Bułgarii jest obecnie 80 tys. aktywnych przypadków COVID-19, 6 tys. pacjentów w szpitalach i ponad 400 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie prawie 5 proc. wszystkich lekarzy w kraju choruje na COVID-19.

Wskaźnik śmiertelności związany z COVID-19 w Bułgarii jest największy w UE i drugi na świecie. Jednocześnie w Bułgarii  przeprowadza się najmniej testów spośród krajów członkowskich UE.

Na profilu na Facebooku premier Bojko Borisow, zdecydowany przeciwnik lockdownu, napisał, że przy podejmowaniu decyzji o nowych restrykcjach potrzebna jest równowaga. „Nie trzeba uciekać się do skrajności, z żadnymi krokami nie należy przesadzać. Potrzebujemy działającej gospodarki” – podkreślił.