Bułgaria: Coraz więcej przypadków zakażeń. Będą ostrzejsze restrykcje?

Minister zdrowia Kirił Ananiew zapowiedział, że drastycznie zwiększy kontrolę przestrzegania ograniczeń oraz wprowadzi ograniczenia dotyczące publicznych zgromadzeń.

Minister zdrowia Kirił Ananiew zapowiedział, że drastycznie zwiększy kontrolę przestrzegania ograniczeń oraz wprowadzi ograniczenia dotyczące publicznych zgromadzeń. / Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii [fot. Mike Rowe (flickr.com)]

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń, w poniedziałek władze Bułgarii poinformowały o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego, a we wtorek – o możliwym zaostrzeniu restrykcji.

 

 

Stan nadzwyczajny w kraju początkowo miał obowiązywać do 15 lipca, jednak władze zdecydowały się na przedłużenie go aż do końca miesiąca. Minister zdrowia Kirił Ananiew zapowiedział, że drastycznie zwiększy kontrolę przestrzegania ograniczeń oraz wprowadzi ograniczenia dotyczące publicznych zgromadzeń, jeśli dzienna liczba zakażeń przekroczy 200. We wtorek w Bułgarii zanotowano 174 kolejnych przypadków koronawirusa, z czego 86 w stolicy kraju – Sofii.

Bułgaria: Koronawirus nie odpuszcza

W kraju cały czas obowiązują ograniczenia, takie jak obowiązek noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego czy konieczność zachowania dystansu 1,5 m. Z drugiej strony, aby pomóc odżyć krajowej gospodarce, Bułgaria otworzyła restauracje oraz bary i na razie nie zamierza wycofywać się z tego pomysłu. W najbliższych dniach ma również ogłosić listę państw, których obywatele nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie po przekroczeniu bułgarskiej granicy.

Sytuacja w kraju pogarsza się w dużej mierze dlatego, że obywatele lekceważą ograniczenia. Ignorowanie restrykcji można było zauważyć np. podczas meczów piłki nożnej, gdzie kibice nie przestrzegali obowiązku zachowania 1,5 metra dystansu. Podczas rozgrywek o Puchar Bułgarii tysiące fanów złamało obowiązujące zasady, a organizatora rozgrywek ukarano grzywną. W bułgarskich klubach piłkarskich zanotowano już 20 przypadków zakażeń. Wcześniej Ananiew groził zamknięciem stadionów, jednak teraz rozważa jedynie wprowadzenie ostrzejszych restrykcji dotyczących rozgrywek i zakaz wstępu na mecze dla publiczności.

W kraju wykryto dotąd 6,1 tys. przypadków koronawirusa oraz odnotowano 254 zgony. Rzeczywista liczba zakażeń może być jednak znacznie wyższa, ponieważ Bułgaria jest jednym z państw, gdzie wykonuje się najmniejszą liczbę testów w Unii Europejskiej. Jak dotąd wykonano ich 159 818, czyli 23 tys. testów. na 1 milion mieszkańców.