Bułgaria będzie naprawiać uszkodzony ukraiński sprzęt wojskowy

Ukraiński kołowy transporter opancerzony, źródło: NARA Archive (CC0 Public Domain)

Ukraiński kołowy transporter opancerzony, źródło: NARA Archive (CC0 Public Domain)

Bułgarskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jest w stanie przeprowadzić w zakładach podległych sobie spółek remonty i naprawy uszkodzonego w walkach z Rosjanami ukraińskiego sprzętu wojskowego. Bułgaria jest kolejnym krajem UE, który pozytywnie odpowiedział na apel władz Ukrainy.

 

 

Walki toczące się na Ukrainie prowadzą do uszkodzenia wielu ukraińskich pojazdów wojskowych – czołgów, transporterów opancerzonych czy wozów terenowych.

Bułgaria: Większość obywateli uważa NATO za gwarant bezpieczeństwa

Z kolei ich zaufanie wobec obecnego rządu wyraźnie spadło.

Kijów zaapelował o pomoc

Ukraińska armia ma jednak kłopot z naprawami wymagających tego pojazdów, bo Rosjanie starają się niszczyć na Ukrainie służącą do tego infrastrukturę, w tym zakłady remontowe czołgów czy samolotów.

Dlatego Kijów zwrócił się o pomoc do wschodnioeuropejskich krajów członkowskich Unii Europejskiej, aby udostępniły – na zasadach komercyjnych – swoje zakłady zajmujące się naprawą sprzętu wojskowego.

Chodzi tu nie tylko o bliskość geograficzną, pozwalającą transportować wymagające naprawy wozy bojowe, ale także o to, że kraje naszego regionu – same wciąż utrzymujące w służbie sprzęt wojskowy produkcji radzieckiej bądź rosyjskiej – wciąż mają technicznie możliwości dokonywania napraw takich pojazdów, a mimo zachodnich dostaw, ukraińska armia nadal opiera się na sprzęcie wojskowym z czasów ZSRR.

Już w kwietniu pomoc w zakresie zaoferowały Czechy i Słowacja, podkreślając jednak, że odbywać się to będzie w ramach komercyjnych umów zawieranych między stroną ukraińską, a czeskimi i słowackimi spółkami. Rządy w Pradze i Bratysławie oferowały jednak wszelkie wsparcie administracyjne.

Bułgaria bez gazu z Rosji, ale otrzyma skroplony gaz z USA

Bułgaria będzie otrzymywać skroplony gaz zza oceanu. Amerykański surowiec ma być tańszy od tego, który Bułgaria kupowała w Rosji.

Ukraińskie pojazdy wojskowe remontowane w Bułgarii

Teraz do grona krajów wspierających Ukrainę w naprawie uszkodzonego na wojnie sprzętu wojskowego dołączy Bułgaria. Zapowiedział to minister obrony tego kraju Dragomir Zakow. „Bułgaria ma wystarczające możliwości napraw ukraińskiego sprzętu wojskowego, więc oczekiwania Kijowa w tym zakresie są realistyczne” – oświadczył Zakow.

Na początku maja bułgarski parlament przyjął specjalną ustawę o pomocy dla broniącej się przed inwazją Rosji Ukrainy. Chodzi tu zarówno o pomoc humanitarną czy finansową, jak i o wsparcie wojskowo-techniczne, w tym właśnie remont uszkodzonego ukraińskiego sprzętu wojskowego.