Boris Johnson z wizytą w Kijowie. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, źródło: Twitter/Boris Johnson (@BorisJohnson)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, źródło: Twitter/Boris Johnson (@BorisJohnson)

Brytyjski premier zjawił się z niespodziewaną wizytą w Kijowie. Jego przyjazd na Ukrainę był trzymany w ścisłej tajemnicy. Po rozmowie z prezydentem Ukrainy poinformował, że Wielka Brytania przekaże ukraińskiej armii kolejny sprzęt wojskowy.

 

Pierwsze zdjęcia pokazujące, że premier Wielkiej Brytanii jest Kijowie opublikował popołudniu na Facebooku wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha. „Dokładnie teraz trwa wizyta Borisa Johnsona w Kijowie. Rozpoczęła się od spotkania w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim” – napisał Sybiha na Facebooku.

Doradca ukraińskiego prezydent dodał, że „Wielka Brytania to lider, jeśli chodzi o obronne wsparcie dla Ukrainy. „To lider w antywojennej koalicji. Lider, jeśli chodzi o sankcje wobec rosyjskiego agresora” – podkreślił.

„Wyraz solidarności z Ukrainą”

Chwilę potem komunikat kancelarii brytyjskiego premiera podał, że głównym tematem jego rozmowy ukraińskim przywódcą jest „długoterminowe brytyjskie wsparcie dla Ukrainy, a premier Johnson przedstawi nowy pakiet pomocy finansowej i wojskowej”. „Ta wizyta to okazanie solidarności Ukrainie” – zaznaczono.

Z kolei prezydent Ukrainy napisał w serwisie Telegram: „Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson to jeden z najbardziej zasadniczych przeciwników rosyjskiej inwazji, lider, jeśli chodzi o sankcyjny nacisk na Rosję i obronne wsparcie Ukrainy. Witam w Kijowie, przyjacielu!”

Już wczoraj (8 kwietnia) Johnson informował, że jego kraj przekaże broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości 100 mln funtów. Wskazał tu na pociski przeciwlotnicze „Starstreak”, pociski przeciwczołgowe NLAW, a także hełmy, kamizelki kuloodporne i noktowizory. „Jest to świadectwem naszego zaangażowania we wspieraniu Ukrainy w walce z barbarzyńskim atakiem Rosji” – podkreślał wówczas.

Turecki urzędnik: Rosja ma Turcji za złe sprzedaż Ukrainie Bayraktarów

Turecka firma Baykar sprzedaje Ukrainie drony bojowe Bayraktar TB2 mimo sprzeciwu Rosji.

Brytyjczycy przekażą Ukrainie pojazdy opancerzone

Dziś (9 kwietnia) w Kijowie Johnson poinformował zaś, że to nie koniec brytyjskiego wsparcia dla Ukrainy. Londyn przekaże bowiem także 120 pojazdów opancerzonych i 120 przeciwokrętowych pocisków „Harpoon”.

Brytyjski premier poinformował też o wsparciu gospodarczym dla Ukrainy. Wielka Brytania udzieli Ukrainie gwarancji kredytowych w wysokości 500 mln dolarów, dotyczących kredytów w Banku Światowym. Londyn zliberalizuje też cła na większość towarów importowanych z Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski dziękował za to wsparcie. „Inne demokratyczne, zachodnie państwa powinny brać przykład z Wielkiej Brytanii. Czas zaprowadzić pełne embargo na rosyjskie nośniki energii, zwiększyć liczbę przekazywanej nam broni” – powiedział prezydent Ukrainy na wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim premierem.

Wielka Brytania już zadecydowała, że zrezygnuje importu z Rosji węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej, ale będzie to prowadzone stopniowo do końca bieżącego roku. Londyn chce wykorzystać ten czas na znalezienie alternatywnych źródeł dostaw tych surowców.