Jak państwa radzą sobie z pandemią? Polska na 4. miejscu od końca

W gorszej sytuacji od Polski znalazły się tylko w Brazylia, Czechy oraz Meksyk. / Zdjęcie: pixabay.com, Helena Jankovičová Kováčová

Agencja Bloomberga opublikowała comiesięczny „Ranking Odporności”, w którym oceniany jest wpływ pandemii COVID-19 na funkcjonowanie 53 państw na świecie. Polska w marcu zajęła 50. miejsce, a w gorszej sytuacji znalazły się tylko w Brazylia, Czechy oraz Meksyk.

 

 

W rankingu bierze się pod uwagę m.in. liczbę zachorowań na 100 mieszkańców w ciągu ostatniego miesiąca, wskaźnik śmiertelności od początku pandemii, odsetek ludności mającej dostęp do szczepionek, ale także czynniki pozamedyczne, takie jak wpływ restrykcji na gospodarkę.

Zestawienie otwierają Nowa Zelandia, Singapur, Australia oraz Tajwan. Do grupy państw najlepiej radzących sobie z pandemią dołączył w tym miesiącu Izrael, który zanotował awans o dziewięć miejsc i zajmuje 5. pozycję.

Dodatkowo, jedynie Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie oceniane są pozytywnie za przebieg programu szczepień. Autorzy rankingu zaznaczają, że to właśnie skuteczne docieranie ze szczepionkami do obywateli ma obecnie największy wpływ na poprawę warunków życia w analizowanych państwach.

O najwięcej, bo 11 pozycji, awansowały Niemcy (23. miejsce) oraz Nigeria (38. miejsce). W górę zestawienia przesunęły się również Stany Zjednoczone (21. miejsce) i Wielka Brytania (25. miejsce).

Najwyżej notowanym krajem z Europy jest Norwegia (10. miejsce), a Unię Europejską w pierwszej części rankingu reprezentują Finlandia (13. miejsce) i Dania (14. miejsce), chociaż wszystkie trzy państwa oceniono gorzej w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Czechy spadły tylko o jedno miejsce, ale zajmują obecnie 52. – przedostatnią – pozycję. Sytuacja znacząco pogorszyła się natomiast w Grecji (spadek o 20 miejsc) oraz Rumunii (spadek o 15 miejsc).

Równie źle radzili sobie ubiegłym miesiącu Włosi i Polacy – oba państwa spadły w rankingu o 10 pozycji. Jednak Włochy zajmują miejsce 39., a Polska 50., co oznacza, że w Unii Europejskiej gorzej radzą sobie jedynie Czesi, a na świecie – Brazylijczycy i Meksykanie.

Jak tłumaczą twórcy raportu, o niekorzystnym położeniu Polski zdecydował rozwój brytyjskiego wariantu koronawirusa oraz ostatnio wprowadzone ograniczenia.