Blinken w Brukseli: Nord Stream 2 sprzeczny z interesami Europy i Ukrainy

Antony Blinken, USA, sekretarz stanu

"Prezydent Biden wyraził jasno swoją opinię, że Nord Stream 2 jest złą inicjatywą zarówno dla Europy jak i dla Stanów Zjednoczonych", powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO. / Zdjęcie: NATO, https://www.nato.int/cps/en/natohq/photos_182457.htm. Content policy: https://www.nato.int/cps/en/natohq/68162.htm.

„Nord Stream 2 szkodzi interesom Ukrainy, Polski, a także innych sojuszników i partnerów Ameryki”, stwierdził sekretarz stanu USA na spotkaniu szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Podczas swojej pierwszej podróży do Europy w roli amerykańskiego sekretarza stanu Antony Blinken podtrzymał krytyczne stanowisko Stanów Zjednoczonych w kwestii gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem Waszyngtonu inwestycja ta jest sprzeczna z interesami europejskimi, a ponadto niebezpiecznie niekorzystna z punktu widzenia Ukrainy.

Spotkanie USA-Chiny na Alasce nie przyniosło przełomu

Dwudniowe rozmowy amerykańskich i chińskich przedstawicieli wysokiego szczebla przebiegały w chłodnym tonie. Amerykanie wypomnieli Chińczykom łamanie praw człowieka, wspieranie działalności hakerskiej i stosowanie „gospodarczego przymusu”. Chińczycy oskarżyli Amerykanów o dążenie do konfrontacji.

 

W Anchorage na Alasce sekretarz stanu USA Antony Blinken …

Blinken: Nord Stream 2 inicjatywą złą dla UE, USA i Ukrainy

„Prezydent (USA Joe – red.) Biden wyraził jasno swoją opinię, że ten gazociąg jest złą inicjatywą zarówno dla Europy jak i dla Stanów Zjednoczonych. Inwestycja ta stoi w sprzeczności z interesami Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa”, powiedział Blinken po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

„Projekt Nord Stream 2 ma też potencjał, aby szkodzić interesom Ukrainy, Polski oraz wielu innych bliskich sojuszników i partnerów (USA – red.)”, oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Jego zdaniem Nord Stream 2 „narusza też prawo Stanów Zjednoczonych, które wymaga od nas nakładania sankcji na przedsiębiorstwa biorące udział w wysiłkach zmierzających do ukończenia gazociągu”.

Antony Blinken podkreślił brak aprobaty USA dla inicjatywy Nord Stream 2 w rozmowie, jaką odbył w Brukseli ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem.

USA deklarują gotowość obrony Japonii przed Chinami

Amerykańscy sekretarze obrony i stanu odwiedzili Tokio.

Ministrowie NATO rozmawiają o Afganistanie i Rosji

Wśród tematów dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO, tym razem odbywającego się w kwaterze głównej Sojuszu w trybie stacjonarnym, znalazły się m.in. planowane reformy NATO oraz sytuacja w Afganistanie.

„Zdecydowanie wspieramy wysiłki na rzecz wniesienia świeżej energii w proces pokojowy. Wymaga to od wszystkich stron wysiłku na rzecz osiągnięcia postępu, redukcji przemocy i dobrej woli. Konieczne jest również konstruktywne zaangażowanie wszystkich podmiotów regionalnych i społeczności międzynarodowej”, powiedział szef NATO Jens Stoltenberg.

Drugi dzień spotkania poświęcony był głównie tematyce rosyjskiej. W obradach, oprócz ministrów z państw Sojuszu, wzięli też udział przedstawiciele Finlandii i Szwecji oraz szef dyplomacji UE Josep Borrell.

„Rosja wciąż uciska pokojowych dysydentów w kraju i podejmuje agresywne działania za granicą, w tym cyberatak i próby ingerencji w procesy wyborcze w naszych krajach”, oświadczył Stoltenberg.

„Jako Sojusz kontynuujemy dwutorowe podejście wobec Rosji, zakładające silne odstraszanie i obronę w połączeniu z otwartością na konstruktywny dialog, w tym w kwestiach takich jak kontrola zbrojeń”, dodał.

USA: Republikanie wzywają Joego Bidena do wzmocnienia działań przeciwko Nord Stream 2

Republikanie twierdzą, że „zdecydowanym oświadczeniom administracji USA nie towarzyszą zdecydowane działania”.

Nord Stream 2 na ukończeniu

W połowie lutego minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak przekazał, że liczący 1200 km gazociąg Nord Stream 2, którego koszty mają wynieść około 9,5 mld euro, jest już gotowy w ponad 95 proc. Dwie nitki gazociągu trzeba jeszcze ułożyć na dystansie około 75 km.