Irakijczycy opuszczają Białoruś. Następne loty w kolejnych dniach / Europa i świat w skrócie

białoruś-omikron-ue-irak-polska-ziobro-konwencja-stambulska-morawiecki-turcja-gender-ordo-iuris-erdogan-usa-niemcy-rosja-putin-unia-europejska

Granica polsko-białoruska, źródło: Twitter/Straż Graniczna (@Straz_Graniczna)

Z Białorusi ewakuowano dotąd 1458 Irakijczyków.

Dziś – w niedzielę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 576 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 51 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Niemczech – 49,3 tys., w Wielkiej Brytanii – 39,5 tys., w USA – 33,9 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 261 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,2 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 236 mln.

 • Korea Południowa: Dwóch czołowych kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich (9 marca 2022) w ostatnich sondażach, opublikowanym w niedzielę (28 listopada) prowadzą wyrównany pojedynek. Yoon Seok-youl, kandydat na prezydenta głównej opozycyjnej Partii Władzy Ludowej, uzyskał 38,9 proc. poparcia, podczas gdy Lee Jae-myung, kandydat rządzącej Partii Demokratycznej, uzyskał 36,1 proc. poparcia. Przewaga Yoona wynosząca 2,8 punktu procentowego mieściła się w granicach błędu statystycznego. Na dalekim trzecim miejscu uplasował się Ahn Cheol-soo, reprezentujący opozycyjną Partię Ludową, z wynikiem 6,1 proc. Natomiast sondaż z wynikiem 5,6 proc. zamyka kandydatka Sim Sang-jeung z postępowej Partii Sprawiedliwości. (SK)
 • Kolumbia: Grupy feministyczne potępiają zwłokę Trybunału Konstytucyjnego, który w piątek (26 listopada) miał wydać orzeczenie w sprawie dekryminalizacji aborcji jednak decyzja ta nie została ogłoszona. Kobiety naciskają na decyzję aby wypisać aborcję z rejestru przestępstw. Niebezpieczne aborcje to czwarta najczęstsza przyczyna śmiertelności matek w kraju. (SK)
 • Polska: „Większość krajów UE, z wyjątkiem jednego czy dwóch, zrozumiała, że nie możemy mieć polityki otwartych drzwi i wielokulturowości”, stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemiecką agencją dpa. Szef rządu podkreślił, że „poprzednia polityka uchodźcza (podczas kryzysu migracyjnego z 2015 r. – red.) okazała się błędem”. Morawiecki wyraził zadowolenie z zaangażowania UE w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu migracyjnego. Jednak według niego kanclerz Niemiec Angela Merkel, rozmawiając dwukrotnie z Alaksandrem Łukaszenką, „przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już od 15 miesięcy”, a Łukaszenka – według premiera – wykorzystuje rozmowy telefoniczne do własnych celów. (PB)
 • Polska: Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że w sobotę (27 listopada) wieczorem w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Mielnika doszło do dwóch grupowych ataków na polską granicę. Grupy cudzoziemców miały forsować zaporę na granicy, m.in. rzucając kamieniami w kierunku polskich patroli i rozcinając druty kolczaste. Rzeczniczka wskazała, że „cała ta akcja była nadzorowana i nagrywana przez służby białoruskie”. Ogółem minionej doby zanotowano 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. (PB)
 • Białoruś: Z Białorusi ewakuowano dotąd 1458 Irakijczyków, poinformował w sobotę (27 listopada) portal TV Biełsat powołując się na służby prasowe Iraqi Airways. Lotnisko w Mińsku zapowiada kolejne loty repatriacyjne liniami Iraqi Airways. Mają się odbyć w poniedziałek i wtorek. Czwarty samolot Iraqi Airways wyleciał z Mińska w nocy z piątku na sobotę. Pasażerowie to w większości iraccy Kurdowie, którzy przybyli na Białoruś jako w nadziei na przedostanie się przez „zieloną granicę” do Polski, Litwy, Łotwy, a następnie na zachód Europy. Zachód oskarża Białoruś o sztuczne tworzenie kryzysu migracyjnego w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk. Władze Białorusi odrzucają te oskarżenia. W piątek Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że na Białorusi przebywa obecnie ok. 5 tys. migrantów (w rzeczywistości ta liczba może być większa). (MK)
 • Rosja: Rosja, Armenia i Azerbejdżan ustaliły, że do końca roku powinien zostać utworzony mechanizm delimitacji i demarkacji granicy między Azerbejdżanem i Armenią, poinformował w piątek (26 listopada) prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjski prezydent wypowiadał się w Soczi po rozmowach trójstronnych, w których uczestniczyli: premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew. Spotkanie przywódców odbyło się nieco ponad rok po eskalacji konfliktu ormiańsko-azerskiego o Górski Karabach. Azerbejdżan odniósł zwycięstwo, a Armenia przystała na rozejm. Rosja jest gwarantem zawieszenia broni. (MK)
 • Polska: Planujemy spotkanie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem z SPD. Musimy tylko ustalić dogodny termin, przekazał cytowany przez media wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. (MK)
 • Honduras: Kraj przygotowuje się do niedzielnych (28 listopada) wyborów prezydenckich, które określane są jako „krytyczne”. Eksperci obawiają się możliwych naruszeń oraz prób sfałszowania wyników, które mogą zakończyć 12-letnie rządy prawicowej partii konserwatywnej, która rządzi od zamachu stanu z 2009 r. Czasy rządów tej partii nacechowane były korupcją, militaryzacją państwa oraz masową emigracją z kraju. Kandydat partii rządzącej Nasra „Tito” Asfura, w sondażach traci ponad 17 p.p. przed kandydatką lewicy Xiomarą Castro, która uznawana jest za faworytkę. (SK)
 • Etiopia: W nagraniu z linii frontu premier Abiy Ahmed obwieścił, że rządowe wojska odepchnęły natarcie sił zbrojnych Tigraju, zbuntowanego regionu na północy kraju. Premier osobiście dowodzi wojskami na froncie, a jego obowiązki przejął wicepremier Demeke Mekonnen Hassen. (JK)
 • Francja: Minister ds. terytoriów zamorskich Sebastien Lecornu ogłosił, że Francja gotowa jest dyskutować na temat autonomii Gwadelupy, departamentu zamorskiego znajdującego się na Karaibach. Lecornu powiedział również, że rząd zainwestuje w lokalną infrastrukturę i system opieki zdrowotnej, a także stworzy nowe miejsca pracy dla młodych osób. Między karaibskim archipelagiem a francuską metropolią od wielu lat istnieją głębokie napięcia, wywołane niskim poziomem życia w Gwadelupie oraz brakiem zaufania do reakcji na kryzysy zdrowotne na archipelagu ze strony Francuzów. (JK)
 • Burkina Faso: Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko osobom protestującym nieudolną walkę rządu z terroryzmem. Od 2015 roku w północnych prowincjach kraju bojówki powiązane z Al-Kaidą regularnie przeprowadzają ataki terrorystyczne wymierzone zarówno w wojsko, jak i w cywili. Walkę z terrorystami w Burkina Faso wspomaga kontyngent francuskich wojsk. (JK)
 • Unia Europejska: Szefowa KE zarekomendowała państwom członkowskim Unii Europejskiej o zawieszenie linii lotniczych do krajów gdzie pojawiła się nowa odmiana wirusa. Na takie rozwiązanie zdecydowała się już Belgia oraz Wielka Brytania. (KK)
 • Wyspy Salomona: W sobotę (27 listopada) policja poinformowała o znalezieniu trzech ciał w spalonym budynku znajdującym się w Honiarze. To pierwsze oficjalne ofiary po wielu dniach zamieszek. Zwęglone ciała znajdowały się w sklepie w dystrykcie Chinatown. Znalazł je w piątek (26 listopada) ochroniarz. (PG)
 • Ukraina: „Użycie siły przez Rosję przeciwko Ukrainie pociągnie za sobą konsekwencje” – oświadczył w piątek (26 listopada) sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wcześniej władze Ukrainy informowały o koncentracji ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy przy granicy obu państw. Stoltenberg zwrócił uwagę na fakt, że Rosja już raz zaatakowała Ukrainę i podkreślił, że jej intencje są niejasne. W piątek rozmowę odbyli także doradca bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sulliban oraz szef biura prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak. Zgodzili się, że wszystkie strony powinny podjąć wysiłki w celu deeskalacji napięć. (KW)
 • Sąd UE orzekł, że były premier Katalonii Carles Puigdemont nie może odzyskać immunitetu przysługującego eurodeputowanym. Ochrona ta została mu cofnięta w marcu przez Parlament Europejski. (AW)
 • W piątek (26 listopada) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że grupa Białorusinów i Rosjan planowała na początku grudnia dokonać puczu. Podczas konferencji mówił również, iż pucz był planowany na 1 lub 2 grudnia. Dowód w tej sprawie stanowi nagranie, na którym grupa omawia swój plan. (PG)
 • Białoruś: W piątek (26 listopada) Aleksander Łukaszenka po raz pierwszy od początku kryzysu wystąpił publicznie niedaleko granicy. Podczas spotkania z migrantami i uchodźcami powiedział, że nie powstrzyma ich przed skierowaniem się na zachód, lub powrotem do domów. (PG)
 • Francuscy rybacy planują w piątek (26 listopada) na znak protestu przeciwko pobrexitowym prawom połowowym, zablokować dostęp do Eurotunelu, kanału La Manche i portów w północnej Francji. W czwartek (25 listopada) grupa rybaków opublikowała na Facebooku post, w którym poinformowali, że zablokują porty w Saint-Malo, Calais oraz Ouistreham. (PG)
 • Peru: Opozycja postanawia oskarżyć prezydenta Pedro Castillo i wprowadzić go w stan oskarżenia – impeachment. W ostatnich miesiącach prezydent odnotował gwałtowny spadek popularności. We wniosku oskarżającym Castillo pojawiają się zarzuty, że prezydent jest „moralnie niezdolny” do rządzenia. (SK)
 • Czechy: Prezydent Czech Milosz Zeman z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa został przewieziony do Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze, poinformowała jego kancelaria. Wcześniej, tego samego dnia, wypisał się ze wspomnianego szpitala na własne życzenie – w placówce przebywał od października. Prezydent wcześniej przyjął dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, a podczas pobytu w szpitalu otrzymał również trzecią dawkę. (MKo)
 • Niemcy: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek (25 listopada) w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła m.in. bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy UE oraz koordynacji odpowiedzi państw europejskich i członków NATO na działania ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki. „Relacje polsko-niemieckie są z pewnością fundamentalne dla spójności Unii Europejskiej i jakości odpowiedzi na te kryzysy, które między nami mają miejsce – na obrzeżach UE, wokół Ukrainy, Mołdawii oraz w kilku innych miejscach, w tym na Bałkanach Zachodnich. Od jakości współpracy między Polską a Niemcami zależy bardzo wiele”, mówił premier na konferencji prasowej po spotkaniu. (MKo)
 • Polska: „Na granicy polsko-białoruskiej trwa atak hybrydowy wspierany przez władze rosyjskie. Zmienia się metoda z frontalnego ataku na atak mniejszych grup nocami. Obserwujemy niebezpieczną ewolucję sytuacji”, powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. „Zgłosiłem sekretarzowi generalnemu NATO propozycję, aby zwiększyć gotowość sił NATO na wschodniej flance i rozważyć zwiększenie tam militarnej obecności, a także wzmocnienie misji obserwacyjnych”, powiedział prezydent. Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem powiedział, że „Polska jest zaangażowanym członkiem NATO, wnosi wkład na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów”, donosi PAP. (MKo)
 • Z Iraku na Białoruś poleciały dwa kolejne samoloty, aby zabrać Irakijczyków, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej. Informację tę potwierdziło już irackie ministerstwo transportu. W ubiegłym tygodniu lot na trasie Irak-Białoruś-Irak odbył już jeden taki samolot. (AW)
 • Białoruś: Ministerstwo Obrony poinformowało o wzmocnieniu sił obrony przeciwlotniczej i wspólnych lotach patrolowych z siłami powietrznymi Rosji wzdłuż białoruskiej granicy. Przyczyną ma być „zwiększenie liczby obcych lotów koło granic Białorusi”. (AW)
 • Zdjęcia satelitarne zdobyte i opublikowane w czwartek (25 listopada) przez Al Jazeerę pokazują, że Zjednoczone Emiraty Arabskie otworzyły most powietrzny, aby dostarczyć ekstensywne wsparcie wojskowe rządowi Etiopii walczącemu z północnymi siłami z regionu Tigraj. Śledztwo wykazało, iż pomiędzy wrześniem a listopadem odbyło się ponad 90 lotów. (PG)
 • Norsk Rikskringkasting poinformował, że dwoje norweskich dziennikarzy aresztowano w nocy przez władze Kataru po tym jak pojawił się raport przedstawiający traktowanie pracowników przed Mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn 2022. Halvor Ekeland i Lokman Ghorbani zostali aresztowani w niedzielę (21 listopada). (PG)
 • Haiti: Premier Ariel Henry tworzy nowy gabinet i złożył przysięgę przed obywatelami. Nowy rząd tworzony jest ponad cztery miesiące po tym jak Henry objął przewodnictwo w państwie, po zabójstwie prezydenta Jovenela Moïse. Premier przejmuje państwo w wielkim kryzysie politycznym, kiedy Haiti zmaga się ze wzrostem przemocy i przestępczości, ciągłymi niedoborami paliwa oraz wojnie gangów. Powołano dziewięciu nowych ministrów m.in. spraw zagranicznych, gospodarki, sprawiedliwości, edukacji i zdrowia. (SK)
 • Somalia: Przynajmniej 8 osób zmarło, a 17 zostało zranionych podczas zamachu bombowego, którego celem był konwój bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Do zamachu mające miejsce w czwartek (25 listopada) rano przyznała się grupa al-Shabab. W Mogadishu pojawiła się kolumna dymu i było słychać strzały. (PG)
 • Rosja: Władze poinformowały w czwartek (25 listopada) o tragedii, która miała miejsce w kopalni  Listvyazhnaya na Syberii w regionie Kemerowo. Przynajmniej 11 osób zmarło w kopalni węgla. Ratownicy próbowali uratować resztę uwięzionych pod ziemią. Rosyjska Agencja Prasowa TASS poinformowała, że przyczyną incydentu było zapalenie się pyłu węglowego w jednym z szybów wentylacyjnych. (PG)
 • 27 uchodźców zmarło próbując przekroczyć na pontonie kanał La Manche. Władze Francji i Wielkiej Brytanii obarczają się wzajemnie winą za tragedię, i zobowiązały się „robić więcej” w kwestii migracji przez cieśninę. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi, że oczekuje pełnej współpracy w kwestii, i ma nadzieje że sytuacja nie będzie wykorzystana w „celach politycznych”. (JK)
 • Australia: Wojsko i policja zostały wysłane na Wyspy Salomona, powiadomił w czwartek (25 listopada) premier Scott Morrison. Rząd Australii został poproszony o pomoc w tłumieniu trwających już dwa dni protestów przez premiera Wysp Salomona, Manasseha Sogavare. Łącznie ponad sto australijskich mundurowych zostanie wysłanych by, jak twierdzi Morrison, „zapewnić stabilność i bezpieczeństwo”. (JK)
 • Mimo protestów ze strony organizacji humanitarnych, w czwartek (25 listopada) Interpol wybrał na swojego przewodniczącego inspektora generalnego policji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ahmeda Nassera Al-Raisiego. Według Human Rights Watch, jednej z organizacji sprzeciwiających się decyzji, wybór Al-Raisiego „uczyniłby    zaangażowanie Interpolu w przestrzeganie praw człowieka wątpliwym”. (JK)

Kryzys energetyczny: Integracja rynku gazu w USA i Europie albo zależność od Kremla [WYWIAD]

Bez rozmów na temat strategicznej współpracy z Waszyngtonem amerykański ciekły gaz ziemny trafi do Azji i Chin, podkreśla Ilian Wasilew, były ambasador Bułgarii w Rosji

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.