Będzie Fundusz Medyczny – prawie trzy miliardy złotych rocznie m.in. na onkologię

Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski , konf. pras. ws. Funduszu Zdrowia, źródło Eliza Radzikowska-Białobrzewska KPRP

Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski , konf. pras. ws. Funduszu Zdrowia, źródło Eliza Radzikowska-Białobrzewska KPRP

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że niebawem zostanie utworzony specjalny Fundusz Medyczny przeznaczony na leczenie chorób onkologicznych oraz na finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi.

 

Projekt w tej sprawie ma być przygotowany w najbliższych tygodniach, a na jego konto z budżetu państwa ma trafiać  2 mld 750 mln zł rocznie.

Duda: Zdrowie Polaków jest dla mnie najważniejsze

Obserwatorzy łączą utworzenie nowego funduszu z krytykowaną decyzją prezydenta o podpisaniu ustawy abonamentowej, na mocy której do 2014 r. prawie dwa miliardy złotych rocznie będzie trafiać do mediów publicznych. Opozycja domagała się, by te pieniądze przeznaczyć na onkologię. Utworzenie specjalnego funduszu Andrzej Duda sygnalizował właśnie już w piątek (6 marca) w czasie nocnej konferencji, na której informował o podpisaniu nowelizacji ustawy abonamentowej.

W wywiadzie dla PAP prezydent wyraził nadzieję, że decyzja ws. utworzenia nowego funduszu “ucina wszelkie nieprawdziwe doniesienia medialne wokół ustawy dot. mediów publicznych”. Ocenił też, że “instrumentalne przeciwstawianie interesów zdrowotnych Polaków i finansowania tego wspólnego dobra, jakim są media publiczne, nie przyniosło nam żadnych korzyści”.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że “jako prezydent” nie może ulegać takiej logice i dlatego wybrał inne wyjście z tej sytuacji. “Zamiast konfliktowego `albo, albo` zależało mi na znalezieniu najlepszego możliwego rozwiązania. Fundusz Medyczny to jasne świadectwo, że zdrowie Polaków jest dla mnie najważniejsze” – podkreślił.

Według GUS i Krajowego Rejestru Nowotworów, co roku wykrywa się w Polsce ponad 160 tysięcy zachorowań, a około 100 tysięcy osób w Polsce na raka umiera.

Lancet: Sepsa bardziej śmiercionośna niż rak

Sepsa stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia mieszkańców naszej planety. Tylko w 2017 r. umarło na tę chorobę 11 mln osób, więcej niż np. na raka. Jak sytuacja wygląda w Polsce i w Europie?

 

 

Według amerykańskich naukowców w 2017 r. na …

Prezydent: “Ogromny” wzrost środków na ochronę zdrowia

“Dzięki Funduszowi Medycznemu wzrost środków na ochronę zdrowia będzie nie tylko wielki, a wręcz ogromny; w 2015 r. ogólne wydatki na ten cel wynosiły 77 mld zł, w tym roku łącznie z Funduszem będzie to niemal 107 mld zł” – podkreślił prezydent w niedzielę (8 marca) na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Duda podkreślił, że nowy fundusz ma być wsparciem równoległym do zasadniczego systemu finansowania ochrony zdrowia i służyć zwłaszcza leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznym, przede wszystkim dzieci, a także pacjentów z tzw. chorobami rzadkimi. Zwrócił także uwagę, że proponowany fundusz, “ma bardziej uniwersalny wymiar, i w związku z tym pomoc, którą on będzie niósł, będzie nieco szersza niż ograniczająca się do samej onkologii”.

Prezydent przypomniał przy tym, że  resort zdrowia we współpracy z Pałacem Prezydenckim już wcześniej przygotowało Narodową Strategię Onkologiczną na najbliższe 10-lecie i podkreślił wagę środków z nowego funduszu, które zostaną skierowane na realizację tej strategii. “Mam nadzieję, że one właśnie przyczynią się do tego – inaczej, niż było do tej pory – że ta strategia będzie skutecznie zrealizowana i dzięki temu będzie rzeczywiście realne wsparcie walki z chorobami onkologicznymi, czyli walki o życie pacjentów, którzy na te choroby zapadli” – powiedział wczoraj Andrzej Duda.

Minister Szumowski: Dodatkowe pieniądze na trzy filary

Minister Szumowski poinformował, że fundusz będzie przeznaczony na trzy filary: leczenie onkologiczne i chorób rzadkich zarówno dzieci, jak i dorosłych; na inwestycje oraz – 10 proc. kwoty – na profilaktykę. “Czas to życie. Im szybciej zdiagnozujemy chorobę, szczególnie w obszarze onkologicznym, tym szybciej mamy szansę wdrożyć skuteczną terapię” – podkreślił. Według szefa resortu zdrowia chorób rzadkich, które dotykają dzieci jest “bardzo, bardzo dużo”. “Sześć procent pacjentów cierpi na choroby rzadkie. Potrzebujemy funduszu, który byłby niejako obok normalnej ścieżki refundacyjnej” – powiedział. Szumowski przypomniał także, że pacjenci zgłaszają taki postulat od wielu lat.

Odnosząc się natomiast do potrzeb inwestycyjnych, minister podkreślił, że są one konieczne nie tylko w dużych, centralnych szpitalach, ale też do “ujednolicenia dobrego standardu działań”. Zwrócił przy tym uwagę, że w Krajowej Sieci Onkologicznej już teraz dwukrotnie częściej wykonywane są pełne badania histopatologiczne. “To jest czasami decyzja żyć albo nie żyć. (..) To są naprawdę ludzkie dramaty. Jeżeli będziemy mieć więcej tych badań pełnych, tym więcej pacjentów ma szansę na zdrowie” – podkreślił Łukasz Szumowski. Dodał, że potrzebne są też inwestycje “w sprzęt i infrastrukturę w szpitalach okalających”.

Więcej pieniędzy z polityki spójności po 2020 r. na służbę zdrowia

Komisarze Corina Crețu i Vytenis Andriukaitis spotkali się dziś z pracownikami służby zdrowia, aby rozpocząć debatę na temat przyszłych inwestycji UE w dziedzinie zdrowia w ramach polityki spójności na lata 2021–2027.
 

Przy okazji spotkania przy okrągłym stole, które odbyło się dziś …

Na razie nie wiadomo, skąd będą pieniądze

Według prezydenta w budżecie państwa są zapowiedziane przez niego dodatkowe 2,75 mld zł na Fundusz Medyczny. “Nie są to pieniądze wyjęte jak królik z kapelusza, ale środki, które znajdują się w budżecie państwa” zapewnił Andrzej Duda. W jego ocenie “rząd wielokrotnie dawał świadectwo umiejętnego i odpowiedzialnego zarządzania środkami publicznymi”. Prezydent przekonywał też, “w następnych tygodniach Polacy znów będą mogli się przekonać”, że po to, by zwiększyć pulę środków na zdrowie Polaków “nie trzeba żadnych księgowych sztuczek, ale wystarczy profesjonalizm, kompetencje i odpowiednie podejście do obowiązków”

Tymczasem minister zdrowia nie potrafił odpowiedzieć na pytanie o źródła finansowania nowego funduszu podkreślając, że jest lekarzem. Natomiast premier Mateusz Morawiecki, którego wczoraj jeden z dziennikarzy również zapytał kiedy Fundusz Medyczny zostanie uruchomiony i skąd będą pieniądze odpowiedział jedynie: “Chcemy utworzyć fundusz tak, jak wcześniej było sygnalizowane, na te choroby, które trapią Polaków najbardziej”. Szef rządu nie podał jednak ani terminu, ani nie wyjaśnił, gdzie w budżecie są na nowy fundusz pieniądze.

Prawie 100 milionów Europejczyków cierpi na problemy psychiczne

Jeden na sześciu Europejczyków zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, wskazuje najnowszy raport OECD i Komisji Europejskiej „Health at a Glance: Europe 2018”*. Pod tym względem Polska wypada nieźle – jesteśmy trzeci od końca z odsetkiem zachorowań na poziomie 14,9 proc. …