Austria: W grudniu początek masowych testów na SARS-CoV-2

Austria, masowe testy, koronawirus, pandemia

W dniach od 4 do 6 grudnia masowe testy zrealizują najpierw liczące łącznie 1,1 mln mieszkańców kraje związkowe Tyrol i Vorarlberg./ Foto via unsplash [@cdc]

W pierwszym tygodniu grudnia Austria rozpocznie ogólnokrajową akcję przeprowadzania masowych dobrowolnych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 na wzór Słowacji i, poinformował w środę kanclerz Sebastian Kurz.

 

 

W dniach od 4 do 6 grudnia zrealizują to najpierw liczące łącznie 1,1 mln mieszkańców kraje związkowe Tyrol i Vorarlberg. Za nimi pójdą inne, przy czym kraj Salzburg zapowiedział w środę swe badania testowe na dni od 13 do 14 grudnia.

W Austrii lockdown do 6 grudnia

Na pierwszy grudniowy weekend przewidziano testy dla określonych grup zawodowych takich jak nauczyciele i policjanci.

Według szefa austriackiego rządu, celem całej akcji jest wykrycie zawczasu przed bożonarodzeniowymi spotkaniami rodzinnymi możliwie dużej liczby osób, które są zakażone SARS-CoV-2 bezobjawowo.

Austria wprowadziła w połowie listopada ogólnokrajowy lockdown, aby opanować rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Ścisła kwarantanna potrwa co najmniej do 6 grudnia. Przepisy obejmują zamknięcie wszystkich sklepów, których działalność nie jest niezbędna.

Otwarte są tylko placówki spożywcze, apteki, banki, a także urzędy pocztowe. W kraju obowiązuje całodobowa godzina policyjna. W przyszłym tygodniu rząd przedstawi swoje plany dotyczące planowanych ograniczeń po zniesieniu lockdownu. Minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) zapowiedział już, że pewne restrykcje pozostaną w mocy.

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

Na Słowacji przebadano 75 proc. populacji

Na przełomie października i listopada (31 października-1 listopada) na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2. Udało się przebadać 95 proc. wytypowanej do tego ludności. W sumie do testów zakwalifikowano niemal 3,8 mln z 5,4 mln wszystkich mieszkańców Słowacji.