Kanclerz Austrii chce ratować sezon turystyczny „zielonymi paszportami”

Austria, Unia Europejska, certyfikat szczpień, pandemia, Izrael, COVI19, zielony paszport

Jeśli UE nie rozpocznie prac nad projektem „zielonego paszportu”, kanclerz Sebastian Kurz (na zdj.) zapowiedział, że Austria zrobi to na szczeblu krajowym. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [EU2017EE Estonian Presidency]

Kanclerz Sebastian Kurz (ÖVP) zaproponował wprowadzenie „zielonego paszportu” dla tych, którzy nie stanowiliby zagrożenia w rozprzestrzenianiu koronawirusa. To próba znalezienia rozwiązania dla obowiązujących obecnie ograniczeń w podróżowaniu po Europie oraz nawiązanie do propagowanej przez rząd Grecji idei tzw. certyfikatów szczepień.

 

 

Według Kurza taki „paszport” otrzymałyby trzy kategorie osób: zaszczepieni, ozdrowieńcy oraz Ci, którzy wykonali w krótkim czasie test na obecność SARS-CoV-2. Jeśli UE nie rozpocznie prac nad projektem „zielonego paszportu”, Kurz zapowiedział, że Austria zrobi to na szczeblu krajowym.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

O certyfikaty szczepień upomina się premier Grecji

Zwolennikiem podobnej propozycji, tzw. certyfikatów szczepień jest premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. W niedawnej rozmowie z agencją Bloomberg, polityk ten stwierdził, że wiele państw członkowskich UE jest zainteresowanych rozwiązaniem.

“Uważam, że powodem jest to, że obywatele krajów UE chcą podróżować i chcą robić to w jak najłatwiejszy sposób, zwłaszcza podczas wakacji” – dodał Mitsotakis, który jest pewien, że państwa członkowskie UE osiągną porozumienie w sprawie greckiej propozycji.

Jednak koncepcja certyfikatów szczepień dzieli państwa członkowskie, które uważają, że to niewłaściwy czas, by debatować nad tą kwestią, biorąc pod uwagę, że większość populacji nie otrzymała jeszcze szczepionki.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przedstawiło odmienną opinię. W poniedziałek (15 lutego) wydało oświadczenie, w którym wyrażono poparcie dla certyfikatów szczepień, ale wydawanych “w celach medycznych”.

“To nie to samo co paszport szczepień, który zwolniłby podróżujących za granicę z obowiązku przestrzegania środków bezpieczeństwa. ECDC uważa, że nie ma wystarczających dowodów na skuteczność szczepionek w ograniczaniu ryzyka transmisji, by wyłączyć z kwarantanny i/lub testowania podróżujących posiadających dowód przyjęcia szczepionki” – wyjaśniono w oświadczeniu.

Premier Grecji: Wiele państw członkowskich zainteresowanych cyfrowym certyfikatem szczepień

Koncepcja certyfikatów szczepień dzieli państwa członkowskie.

Irlandia chce certyfikatów

Z kolei wicepremier Irlandii Leo Varadkar zapowiedział w ubiegłym tygodniu wprowadzenie certyfikatów szczepień dla obywateli. Dzięki nim Irlandczykom będzie łatwiej o przedsięwzięcie podróży zagranicznej.

O planach wprowadzenia certyfikatów szczepień – zwanych niekiedy paszportami szczepionkowymi – wicepremier Leo Varadkar mówił w ubiegłym tygodniu w Dáil, izbie niżej parlamentu. Według wicepremiera Varadkara certyfikaty znacznie zwiększą szanse na zagraniczne podróże w 2021 r.

Irlandczycy mają otrzymać specjalny dokument z kodem QR, który będzie jednocześnie zaświadczał przyjęcie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Takie osoby będą mogły – jak informuje „The Irish Post” swobodnie podróżować bez ograniczeń i konieczności poddawania się kwarantannie.

Irlandia wprowadzi certyfikaty szczepień. Jakie udogodnienia czekają obywateli?

Zwolennikiem i głównym jak na razie orędownikiem wprowadzenia certyfikatów szczepień w krajach UE jest premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Jak podobny pomysł działa w Izraelu?

Podobny pomysł istnieje w Izraelu. Od niedzieli (21 lutego) osoby posiadające tzw. zielony paszport – zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 i te, które wyzdrowiały – będą mogły korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, przebywać w hotelach i w synagogach.

W związku z systematycznym spadkiem wskaźników zapadalności, szczególnie wśród grup wysokiego ryzyka izraelskie władze zdecydowały się na poluzowanie niektórych obostrzeń nałożonych pod koniec grudnia w ramach tzw. trzeciego lockdownu.

„Zielony paszport” – przemianowany ostatecznie na „zieloną przepustkę”, by uniknąć skojarzeń ze swobodnymi podróżami zagranicznymi – może być przyznany tym, którzy co najmniej tydzień wcześniej przyjęli drugą dawkę szczepionki i około 740 tys. osobom, które przeszły zakażenie koronawirusem. Będzie on ważny sześć miesięcy od daty otrzymania drugiej dawki.

Istnieją trzy sposoby otrzymania przepustki. Izraelczycy mogą ściągnąć wymagany certyfikat bezpośrednio na telefon komórkowy za pomocą aplikacji, przez stronę ministerstwa zdrowia – w wersji do wydrukowania, a korzystając z infolinii ministerstwa mogą zamówić przepustkę pocztą tradycyjną. W każdym przypadku muszą podać swoje dane osobowe.