Austria: Strzelanina w pobliżu synagogi w Wiedniu. MSW mówi o „akcie terroru”

Austria, strzelanina, Wiedeń, policja, zamach

Strzelanina na ulicach Wiednia [flickr by Paul Korecky]

Co najmniej trzy osoby zginęły – niektóre źródła mówią o 5 –  a co najmniej sześć zostało rannych w wyniku poniedziałkowej strzelaniny w okolicy wiedeńskiej synagogi. Ministerstwo spraw wewnętrznych określiło zdarzenie jako „akt terroru”.

 

W centrum Wiednia w poniedziałek (2 listopada) wieczorem doszło do strzelaniny w pobliżu miejscowej synagogi przy Placu Szwedzkim (Schwedenplatz). Pierwsze strzały padły około godziny 20:00 na ulicy Seitenstettengasse. Wiedeńska policja potwierdziła na Twitterze doniesienia o kilku sprawcach ataku, którzy mieli strzelać z sześciu różnych miejsc.

Początkowo media informowały o jednej osobie ciężko rannej, znajdującej się na stacji metra Schottenring, a następnie aż o siedmiu zabitych. Tę ostatnią informację publikowały zarówno portale austriackie, jak i agencje prasowe. Późnym wieczorem policja wyjaśniła, że śmierć poniosła jedna osoba, jeden z zamachowców został natomiast zastrzelony przez policjantów.

Telewizja publiczna ORF, powołując się na swoje źródła, poinformował przed godz. 23:00, że do szpitala w Wiedniu trafiło 15 osób. Co najmniej siedem innych osób odniosło poważne obrażenia. Wśród nich był jeden policjant.

Rano z kolei w austriackich mediach pojawiła się informacja, że w trakcie strzelaniny zginęło nawet pięć osób, w tym zabity przez interweniującą policję jeden z domniemanych napastników, a kilkanaście innych odniosło rany. Sprawców było maksymalnie czterech, poinformowały władze Austrii.

Wiedeń najlepszym na świecie miastem do życia

Po raz pierwszy od 2004 r. to europejskie miasto znalazło się na czele publikowanego przez „The Economist” rankingu najlepszych do życia miast na świecie. Stolica Austrii strąciła tym samym z pierwszego miejsca wieloletniego triumfatora  – australijskie Melbourne.
 
Ranking przygotowany dla „The …

Policyjna obława

MSW oraz wiedeńska policja poinformowały po godz. 23:00 o policyjnej obławie w 1. dzielnicy miasta (Innere Stadt). Trwają poszukiwania napastników, zarówno w samym Wiedniu, jak i poza granicami miasta. Nie potwierdziły się dotąd pogłoski o wzięciu zakładników.Jak przekazała państwowa agencja APA, dotychczas w związku z atakiem została zatrzymana jedna osoba.

Służby zaapelowały do wiedeńczyków, aby pozostali w domach oraz by unikali korzystania z komunikacji miejskiej i poruszania się po centrum miasta, które na kilka godzin zostało częściowo zamknięte.

Koronawirus: Austria i Portugalia wprowadzają częściowy lockdown

Oba państwa mierzą się w ostatnim czasie z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem.

MSW: Nie wiadomo, czy celem ataku była synagoga

Minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer oświadczył, że atak jest postrzegany jako „akt terroru”. Jak przekazał w rozmowie z telewizją publiczną ORF, wszystkie sześć lokalizacji, w których oddano strzały, znajduje się w pobliżu centralnej synagogi w Wiedniu.

Jak wyjaśnił, nie ma jednak potwierdzenia informacji o tym, że atak miał być skierowany przeciwko społeczności żydowskiej w mieście. Według przedstawicieli społeczności żydowskiej, w czasie wymiany ognia zarówno żydowski dom modlitwy, jak i biura mieszczące się obok niego były zamknięte.

Szef austriackiego MSW powiedział także, że obecnie nie można potwierdzić doniesień, jakoby jeden z napastników miał na sobie pas z ładunkiem wybuchowym. Według nieoficjalnych informacji nie doszło jednak do żadnego wybuchu.

Kanclerz: Nie damy się zastraszyć

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz nazwał poniedziałkową strzelaninę „ohydnym zamachem terrorystycznym”.

„Doświadczamy obecnie trudnych godzin w naszym kraju”, napisał szef rządu na Twitterze. „Chciałbym podziękować wszystkim służbom, których przedstawiciele ryzykują swoim życiem dla naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza dziś”, dodał.

Kurz zapowiedział, że policja podejmie „stanowcze działania przeciwko sprawcom”. „Nigdy nie damy się zastraszyć terrorystom i przeciwstawimy się temu atakowi z całą mocą”, zapewnił.

Austria: Kanclerz i prezydent potępiają antysemicki atak w mieście Graz

W 2019 r. w Austrii miało miejsce 550 incydentów o podłożu antysemickim – to prawie o 10 proc. więcej niż dwa lata wcześniej.

Kolejny antysemicki atak w Austrii?

Jeśli informacje o ataku na wiedeńską synagogę się potwierdzą, będzie to już kolejny w ostatnich miesiącach incydent o podłożu antysemickim w dużym austriackim mieście.

22 sierpnia w Grazu, stolicy Styrii i drugim największym mieście Austrii nieznany sprawca zaatakował w pobliżu okolicznej synagogi przywódcę lokalnej społeczności żydowskiej Elie Rosena. Napastnik usiłował uderzyć ofiarę drewnianą pałką. Rosen zdążył schronić się w samochodzie i dzięki temu uniknął obrażeń. Sprawca został schwytany na miejscu zdarzenia.  Zaledwie tydzień wcześniej na ścianach tej samej synagogi wymalowano aerozolem obraźliwe slogany, a innym razem wybito szyby w oknach budynku.

„W Austrii nie ma miejsca dla antysemityzmu!”, napisał na Twitterze kanclerz Kurz po ataku na Elie Rosena. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby (…) zapewnić bezpieczeństwo społeczności żydowskiej w Austrii”, obiecywał. MSW zapowiadało z kolei, że rząd zwiększy nadzór służb nad wszystkimi żydowskimi instytucjami w kraju.

Według raportu opublikowanego w maju przez Gminę Żydowską w Wiedniu, na który powołuje się agencja Reutera, w ubiegłym roku w Austrii miało miejsce 550 incydentów o podłożu antysemickim – to prawie o 10 proc. więcej niż dwa lata wcześniej.