Koronawirus: Austria wprowadza całkowity lockdown. To jedyny sposób na pokonanie wirusa?

Sebastian Kurz, Austria, kanclerz

Austriacki rząd zapowiada zaostrzenie ograniczeń związanych z wjazdem do kraju. Jak wyjaśnia kanclerz Sebastian Kurz (na zdj.), celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się nowych mutacji koronawirusa. / Zdjęcie: Twitter, @sebastiankurz

Austria wprowadzi ogólnokrajowy lockdown, aby opanować rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, poinformował w sobotę kanclerz Sebastian Kurz. Ścisła kwarantanna rozpocznie się w najbliższy wtorek i potrwa co najmniej do 6 grudnia.

 

Nowe przepisy obejmują zamknięcie wszystkich sklepów, których działalność nie jest niezbędna. Otwarte pozostaną tylko placówki spożywcze, apteki, banki, a także urzędy pocztowe. Plany austriackich władz zakładają także wprowadzenie całodobowej godziny policyjnej. Dotychczas obowiązywała ona między godz. 20:00 a 6:00 rano.

Teraz wychodzić z domu będzie można jedynie w uzasadnionych przypadkach, takich jak wyjście do pracy, do lekarza czy po podstawowe zakupy.

Kurz: „Każdy kontakt to o jeden za dużo”

Kanclerz Sebastian Kurz zaapelował, aby osoby, które mają taką możliwość, pracowały z domu. Szef rządu ogłosił także, że od tej pory nauczanie we wszystkich szkołach będzie odbywać się zdalnie. Wcześniej w takim trybie pracowały licea i uczelnie wyższe. Przedszkola otwarte będą tylko dla dzieci, których rodzice lub opiekunowie pracują i nie są w stanie opiekować się nimi w ciągu dnia.

Jak wyjaśnił Kurz, celem tak surowych restrykcji jest maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich. „Mam ważną prośbę: unikajmy wszelkich kontaktów! Każdy kontakt społeczny to o jeden za dużo”, napisał polityk na Twitterze. „Bardzo proszę, by spędzać czas tylko z osobami, z którymi się mieszka”, wezwał, dodając, że osoby mieszkające samotnie powinny wyznaczyć jedną osobę, z którymi będą się kontaktować.

Koronawirus: Austria i Portugalia wprowadzają częściowy lockdown

Oba państwa mierzą się w ostatnim czasie z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem.

Częściowy lockdown nie ograniczył przyrostu zakażeń

Kurz przyznał, że obowiązujący od 3 listopada częściowy lockdown, w ramach którego zamknięto między innymi restauracje, kawiarnie, muzea i teatry, okazał się niewystarczającym krokiem, aby powstrzymać gwałtowny wzrost liczby zakażeń. Rząd od kilku tygodni był więc pod presją, by  jeszcze bardziej zaostrzyć ograniczenia.

Kanclerz zapewnił, że ma świadomość tego, jak „przytłaczająco drastyczne” są zatwierdzane przez rząd obostrzenia. Tłumaczył jednak, że ponowna blokada kraju „jest jedynym sposobem, by zapobiec przeciążeniu służby zdrowia”.

„To oczywiste, że nikt z nas nie chce zamknięcia szkół, restauracji, sklepów i tak dalej. Ale nie ma innego wyjścia, musimy to zrobić”, powiedział.

Obecny na konferencji wicekanclerz Werner Kogler poinformował o osiągnięciu przez niektóre szpitale granic swoich możliwości. Podkreślił, że tylko poprzez podjęcie stanowczych kroków możliwe jest zatrzymanie rozwoju pandemii na tyle, by Austriacy mogli liczyć na spokojne święta Bożego Narodzenia.

Austria: Polityczny islam przestępstwem? Jakie są działania rządu po zamachu w Wiedniu?

Wciąż nie wiadomo czy sprawca zamachu z 2 listopada działał sam.

Koronawirus w Austrii

Wczoraj (14 listopada) austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że poprzedniej doby w całym kraju stwierdzono 7063 przypadki SARS-CoV-2 i 85 zgonów z powodu COVID-19. Jest to wysoka liczba, biorąc pod uwagę 9-milionową populację. Na terenie Austrii według danych szacunkowych znajduje się obecnie ok. 77 tys. aktywnych zakażeń koronawirusem.

Całkowita liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Austrii zbliża się do 200 tys. (wczoraj wynosiła ona ponad 198 tys. zakażeń). Na chorobę COVID-19 zmarło ponad 1,7 tys. mieszkańców tego kraju.