Austria planuje karać finansowo osoby, które odmówią szczepienia przeciwko COVID-19

Alexander Schallenberg, Austria

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg / © European Union 2021 - Source : EUCO [EUCO Newsroom]

Mieszkańcy Austrii, którzy od lutego odmówią szczepienia przeciwko COVID-19, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 7,2 tys. euro, wynika z projektu ustawy.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

 

Obowiązkowe szczepienia, które zaczną obowiązywać od lutego, będą dotyczyć wszystkich osób na stałe mieszkających w Austrii. Zgodnie z projektem rozporządzenia, do którego dotarła austriacka gazeta „Die Presse”, zwolnieni są tylko ci, którzy nie mogą zostać zaszczepieni ze względów zdrowotnych.

Austria apeluje o ujednolicenie zasad, jakie wiążą się z certyfikatami COVID

Aby system certyfikatów COVID był skuteczny, potrzeba jednolitych zasad dla całej UE, stwierdziła austriacka minister do spraw europejskich Karoline Edtstadler.

Austria pierwsza w UE

W projekcie nie sprecyzowano, czy szczepienia przypominające również będą obowiązkowe, lub czy ozdrowieńcy będą traktowani na równi z osobami zaszczepionymi. Te szczegóły określą dekrety ministerialne.

Każdy, kto odmówi podporządkowania się, zostanie wezwany do władz powiatowych. Jeśli dwukrotnie zignoruje wezwanie, zostanie ukarany grzywną w wysokości 3,6 tys. euro. Jeśli naruszenie przez niego prawa dotyczącego szczepień przeciw COVID naraża inne osoby na „poważne ryzyko” lub jeśli nadal będzie ignorować nakaz, zostanie ukarany grzywną w wysokości do 7,2 tys. euro.

Projekt ustawy zostanie przedstawiony 6 grudnia. Propozycja zostanie omówiona jutro. Minister zdrowia Wolfgang Mückstein i minister ds. konstytucji Karoline Edtstadler spotkają się z ekspertami i opozycją, aby omówić dalsze działania.

Jednak niektóre elementy nowego prawa pozostają niejasne, zwłaszcza jeśli ktoś nadal odmawia szczepienia nawet po otrzymaniu grzywny. Według „Die Presse” jednym z branych pod uwagę rozwiązań jest to, że ci, którzy nie mogą udowodnić, że są zaszczepieni, co pół roku będą karani grzywną.

Ze względu na szybki wzrost liczby infekcji SARS-CoV-2 Austria podjęła drastyczne kroki, aby uporać się z czwartą falą COVID-19. Rząd wprowadził 22 listopada całkowity lockdown i nakaz szczepienia się na koronawirusa. To pierwszy kraj w UE, który zdecydował się objąć takim obowiązkiem całą populację. Sytuacja w Austrii stała się w ostatnich tygodniach coraz bardziej poważna, a oddziały intensywnej terapii są bliskie przepełnienia.

Niektóre kraje związkowe przygotowały się nawet na specjalną procedurę, pozwalającą służbom medycznym na segregację chorych.  Salzburg wyznaczył zespół, który zadecyduje, kto otrzyma leczenie na oddziałach intensywnej terapii, jeśli osiągnięta zostanie maksymalna ich pojemność.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaszczepiono 65,2 proc. całej populacji Austrii.

Ogłoszenie wprowadzenia obowiązkowych szczepień nasiliło podziały w austriackim społeczeństwie, a prezydent Alexander van der Bellen ostrzegał, że „istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że te się pogłębią”.

Populistyczna FPÖ, która wcześniej straciła przychylność wyborców z powodu serii skandali korupcyjnych, staje się coraz bardziej popularna wśród antyszczepionkowców. Kiedy rząd ogłosił swoje plany, przywódca partii FPÖ Herbert Kickl powiedział, że „Austria jest od dziś dyktaturą ” i wezwał do masowych protestów, by walczyć z wprowadzeniem obowiązkowych szczepień.

Austria wprowadza całkowity lockdown i obowiązkowe szczepienia

Rząd postanowił też nałożyć na całą populację obowiązek szczepień na COVID-19.