Austria: Partia antyszczepionkowców zablokuje powstanie postępowej koalicji?

Austria-szczepienia-COVID-19-pandemia-Polska-Duda-Bałkany-Węgry-opozycja-niedzielski-Francja-Włochy

W ciągu ostatnich dwóch latach tematami fake newsów w Bułgarii była głównie pandemia, ale wojna w Ukrainie zmieniła tę sytuację. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Nowa austriacka partia antyszczepionkowa zdaniem ekspertów może nie tylko wejść do parlamentu, ale wręcz uniemożliwić stworzenie postępowej koalicji centrolewicy.

 

 

Podczas gdy konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) traci w sondażach z powodu serii skandali korupcyjnych i na skutek odejścia z polityki byłego kanclerza Sebastiana Kurza, coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem staje się utworzenie koalicji przez pozostające dotąd w opozycji partie centrolewicowe.

Austria: Rząd planuje obniżyć karę finansową dla niezaszczepionych na COVID-19

Obecna propozycja i tak jest tą łagodniejszą, gdyż pierwotny projekt zakładał, że kary wynosić będą do 7,2 tys. euro.

Partia Ludzie – Wolność – Prawa Podstawowe: „Antyszczepionkowcy” wchodzą do polityki

Byłaby to austriacka wersja powstałej niedawno w Niemczech tzw. koalicji „świateł drogowych”, co w Austrii oznacza sojusz między socjaldemokratami z SPÖ, Zielonymi i liberalnym NEOS. To, czy taka koalicja zdoła zapewnić sobie parlamentarną większość, zależy jednak od wyników antyszczepionkowej partii Ludzie – Wolność – Prawa Podstawowe (MFG).

MFG, która prowadzi kampanię przeciwko lockdownowi i obowiązkowym szczepieniom, obecnie cieszy się poparciem od 4 do 6 proc. obywateli. Gdyby antyszczepionkowcom udało się utrzymać taką popularność, mogliby wejść do austriackiego parlamentu, uniemożliwiając wspomnianym wcześniej partiom stworzenie koalicji.

„Gdyby te ugrupowania rzeczywiście się porozumiały, miałyby duże szanse, żeby utworzyć rząd”, ocenił w rozmowie z EURACTIV.de Laurenz Ennser-Jedanastik, politolog z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

„Jeśli jednak do parlamentu wejdzie MFG, to wątpliwe jest, by taka koalicja zdobyła większość”, zastrzegł.

Austria: Koniec lockdownu dla osób zaszczepionych

Od tej pory ostre restrykcje obejmować będą tylko niezaszczepionych.

Antyszczepionkowcy: Chcemy pozostać w polityce

Antyszczepionkowa partia osiągnęła zaskakująco wysoki wynik w wyborach lokalnych w Górnej Austrii we wrześniu. Partia, która swoją polityczną działalność zaczynała właściwie od zera, mimo braku wystarczających środków finansowych i małej obecności w mediach zdołała przekonać do siebie ok. 6 proc. austriackich wyborców.

„Chcemy pozostać” na austriackiej scenie politycznej, deklaruje lider MFG Michael Brunner, zapewniając, że jego ugrupowanie położy kres „przypominającej apartheid” polityce zdrowotnej rządu.

Nie wiadomo, czy MFP będzie w stanie powtórzyć swój sukces z Górnej Austrii na szczeblu federalnym. Chociaż póki co partia ma stabilne poparcie na poziomie 4-7 proc., to przyszłość dopiero pokaże, czy będzie ona w stanie zbudować silną pozycję na dłuższy czas, czy jej dobra passa jest jedynie chwilową tendencją, mówi Ennser-Jedanastik.

Austria: Projekt budowy autostrady pod Wiedniem trafi do kosza. Nie spełnia wymogów klimatycznych

„Nie chcę, żebyśmy za 20 lat mówili, że zainwestowaliśmy miliardy pieniędzy podatników na projekty, które pogrzebią naszą przyszłość”, oceniła należąca do Partii Zielonych Gewessler.

Będą przedterminowe wybory?

Podczas gdy kolejne federalne wybory parlamentarne zaplanowane są na 2024 r.,  perturbacje w koalicji chadeków i Zielonych, które doprowadziły niedawno do gruntownych zmian w rządzie, mogą spowodować konieczność rozpisania przedterminowych wyborów.

Partie opozycyjne już teraz apelują, by odbyły się one już w przyszłym roku. Sama Partia Zielonych wydaje się niezdecydowana. Lider ugrupowania, wicekanclerz Austrii Werner Kogler stwierdził na początku grudnia, że „nie można wykluczyć” przedterminowych wyborów, ale później wycofał się i oznajmił, że na razie taka opcja nie jest brana pod uwagę.

Według Ennsera-Jedanastika Zieloni będą nalegać na przedterminowe w takiej sytuacji, gdy rzeczywiście pojawi się realny scenariusz objęcia władzy przez centrolewicową koalicję. „Jeśli Zieloni chcą wyborów, by doprowadzić centrolewicową koalicję do stworzenia rządu, to muszą być absolutnie pewni sukcesu”, wskazuje politolog.