Austria będzie wymagać testu PCR także od zaszczepionych na COVID-19

austria-pandemia-COVID-19-PCR-test-granice-schengen

Obowiązek wykonania i okazania testu PCR nie dotyczy jedynie osób, które otrzymały już trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. / Foto via unsplash [Mufid Majnun]

Aby zwalczyć rozprzestrzeniający się wariant Omikron, Austria zaostrza od dzisiaj (20 grudnia) wymagania dotyczące wjazdu do kraju. Oprócz certyfikatu COVID podróżni będą musieli przedstawić test PCR na koronawirusa z wynikiem negatywnym.

 

 

Jeśli takowego nie będą posiadać, zmuszeni będą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Rząd przewidział pewną „furtkę”: jeśli po pięciu dniach kwarantanny dana osoba uzyska negatywny wynik testu PCR, będzie mogła ją zakończyć.

Austria: Partia antyszczepionkowców zablokuje powstanie postępowej koalicji?

Nowa austriacka partia antyszczepionkowa zdaniem ekspertów może nie tylko wejść do parlamentu, ale wręcz uniemożliwić stworzenie postępowej koalicji centrolewicy.

Austria: Testy także dla zaszczepionych

Obowiązek wykonania i okazania testu PCR nie dotyczy jedynie osób, które otrzymały już trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Wyłączone z wymogu są też są również kobiety w ciąży oraz osoby, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych.

„To zaostrzenie ograniczeń będzie pewnym problemem, zwłaszcza dla osób, które wyjeżdżają na Święta za granicę”, przyznał austriacki minister zdrowia Wolfgang Mückstein. Wyjaśnił jednak, że nowe restrykcje są potrzebne, aby Austria poradziła sobie z nowym wariantem Omikron.

Tymczasem na alarm bije sektor turystyczny. Przedsiębiorcy obawiają się, że nowe ograniczenia przełożą się na znacznie niższe dochody w najbardziej dochodowym okresie roku. Austriacka branża turystyczna jest silnie uzależniona od turystów z Niemiec i Holandii.

W 2019 r. za 46,8 proc. wszystkich noclegów w obiektach turystycznych odpowiadali obcokrajowcy. Największą popularnością Austria cieszyła się wśród turystów z Niemiec. Według austriackiego urzędu statystycznego (Statistik Austria) Niemcy odpowiadali za 22,3 proc. z 16 mln noclegów w sezonie zimowym 2019/2020.

W pierwszym sezonie od czasu wybuchu pandemii COVID-19, czyli zimą 2020/2021, liczba noclegów turystów spadła o 92,7 proc.

Włochy już w zeszłym tygodniu rozszerzyły obowiązek okazywania testów przy wjedźcie do kraju na osoby zaszczepione, ku niezadowoleniu Komisji Europejskiej. Według KE nowe wymogi wjazdowe de facto zawieszą stosowanie unijnego systemu certyfikatów COVID.