Austria: Nieszczepieni wiedeńczycy nie pójdą do fryzjera, barów i klubów

Węgry-Austria-COVID-szczepienia-pandemia-certyfikat-restrykcje-Bałkany-Polska-Niemcy-koalicja-Francja-Pegasus

Już od końca tygodnia wstęp na wydarzenia kulturalne w Wiedniu, do wiedeńskich barów i klubów oraz do takich lokali, jak salony fryzjerskie będą miały tylko osoby zaszczepione na koronawirusa i ozdrowieńcy z COVID-19. / Foto via unsplash [Tá Focando]

Już od końca tygodnia wstęp na wydarzenia kulturalne w Wiedniu, do wiedeńskich barów i klubów oraz do takich lokali, jak salony fryzjerskie będą miały tylko osoby zaszczepione na koronawirusa i ozdrowieńcy z COVID-19. Nowe przepisy praktycznie uniemożliwią nieszczepionym mieszkańcom udział w wydarzeniach towarzyskich i życiu kulturalnym austriackiej stolicy.

 

 

Podobne środki zamierza wprowadzić rząd federalny na szczeblu krajowym, gdy obłożenie oddziałów intensywnej terapii wyniesie 25 proc. Jeśli liczba hospitalizacji będzie rosnąć w dotychczasowym tempie, takiego wyniku można spodziewać się w przyszłym tygodniu.

Burmistrz Wiednia nie zgadza się jednak z podejściem władz krajowych. „Za każdym razem jest czekanie, aż obłożenie OIOM-ów dojdzie do ustalonego progu, ale wtedy na restrykcje jest już za późno”, ocenił wczoraj Michael Ludwig .

Burmistrz nie wykluczył wprowadzenia w stolicy jeszcze bardziej rygorystycznych ograniczeń, jeśli obecna tendencja wzrostu zakażeń się utrzyma. Wśród potencjalnych dalszych kroków wymienił m.in. wprowadzenie obowiązku testowego także dla osób zaszczepionych.

Austria, podobnie jak inne państwa europejskie, zmaga się z gwałtownym wzrostem przypadków COVID-19. Według wczorajszych danych ministerstwa zdrowia tylko w ciągu poprzedniej doby w całym kraju wykryto ponad 8,5 tys. nowych zachorowań. To najwyższy dzienny wynik w tym roku i o 32 proc. więcej niż zaledwie dzień wcześniej.

Ze względu na wysoki wskaźnik zakażeń w Austrii sąsiednie Niemcy rozważają obecnie wydanie ostrzeżenia dotyczącego podróży do tego kraju, co miałoby katastrofalne skutki dla stanowiącego ważną część austriackiej gospodarki sektora turystyki zimowej.

Władze krajów związkowych mają spotkać się z przedstawicielami rządu w celu omówienia dalszych działań w kwestii walki z pandemią i zapewnić koordynację podejmowanych kroków.

„Rosnąca liczba zakażeń wskazuje na potrzebę niezwłocznego wprowadzenia stosownych środków”, podkreślił w wydanym oświadczeniu minister zdrowia Wolfgang Mückstein. Stwierdził przy tym, że przyjęty przez rząd 5-etapowy plan restrykcji jak na razie się sprawdza.