Austria: Od 26 grudnia kolejny lockdown. „To jedyny sposób na pokonanie pandemii”

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz (na zdj.) wyjaśnił, że wprowadzenie częściowego lockdownu jest konieczne, aby uniknąć przeciążenia służby zdrowia. / Zdjęcie: Twitter, @sebastiankurz

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem austriacki rząd wprowadzi od 26 stycznia trzeci już ogólnokrajowy lockdown. Zakazane będzie opuszczanie domu bez wyraźnej potrzeby. Pod koniec obowiązywania społecznej kwarantanny władze w Wiedniu planują masowe testy ludności.

 

W okresie od 26 grudnia do 18 stycznia zamknięte będą szkoły, restauracje, bary i hotele, salony kosmetyczne, a także sklepy, z wyjątkiem tych sprzedających podstawowe produkty. Wprowadzony zostanie także zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej potrzeby.

Decyzja o trzecim już lockdownie zapadła zaledwie 11 dni po zniesieniu poprzedniej ogólnokrajowej kwarantanny, która obowiązywała trzy tygodnie, doprowadziła do spadku przyrostu zakażeń z ok. 9 tys. do ok. 3 tys. dziennie.

Według ustalonych przez rząd przepisów w święta Bożego Narodzenia w austriackich domach będzie mogło przebywać do 10 osób z dowolnej liczby gospodarstw domowych, co może skutkować kolejnym wzrostem liczby infekcji SARS-CoV-2.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Kurz: Nie jesteśmy wyspą, musimy zaostrzyć restrykcje

„Prognoza dla całej Europy jest bardzo, bardzo dramatyczna. W wielu krajach obserwujemy obecnie gwałtowny wzrost liczby infekcji”, oświadczył podczas wczorajszej (18 grudnia) konferencji prasowej kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

„Nie jesteśmy wyspą i prowadzimy kontakty z wieloma krajami, w których obecnie panuje trudna sytuacja epidemiczna”, przypomniał szef rządu. „W związku z tym nagły przyrost liczby zakażeń możliwy jest także i u nas”, tłumaczył konieczność wprowadzenia surowych ograniczeń na terenie całego kraju.

„To jedyny sposób na poradzenie sobie z pandemią i umożliwienie wznowienia turystyki, działalności kulturalnej oraz sektora gastronomicznego, ale przede wszystkim zapobieżenia kolejnemu wzrostowi liczby zachorowań”, przekonywał Kurz.

Kanclerz zaapelował do Austriaków o ograniczenie do minimum opuszczania miejsca zamieszkania. „Wychodzić z domu można tylko w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia, czyli do pracy, po zakupy spożywcze lub do apteki. Dozwolona jest też aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, choć powinna zostać ograniczona do minimum”, zwrócił uwagę.

Austria: W grudniu początek masowych testów na SARS-CoV-2

W dniach od 4 do 6 grudnia zrealizują to najpierw liczące łącznie 1,1 mln mieszkańców kraje związkowe Tyrol i Vorarlberg.

Co po 18 stycznia? Masowe testy i wyłączenie osób zdrowych z części restrykcji

Pod koniec zaplanowanego lockdownu, w dniach 15-17 stycznia, w całym kraju odbędą się masowe testy na obecność koronawirusa. Od 18 stycznia z obowiązku pozostania w domu zwolnione będą osoby, które uzyskają negatywny wynik testu antygenowego. Dla pozostałych mieszkańców Austrii kwarantanna potrwa do 24 stycznia. Test będą musieli przedstawić również przedsiębiorcy, którzy zamierzają ponownie otworzyć swoją działalność.

Osoby, które mają częsty kontakt z wieloma ludźmi, np. nauczyciele, sklepikarze, pracownicy komunikacji miejskiej czy fryzjerzy, mają być od 18 stycznia co tydzień badane na obecność koronawirusa. Placówki edukacyjne mają działać w trybie zdalnym do 15 stycznia.

Mimo lockdownu austriacki rząd zapowiedział otwarcie 24 grudnia wyciągów narciarskich. Jak jednak poinformował wicekanclerz Werner Kogler, o ich otwarciu lub ewentualnym dalszym zamknięciu będą decydowały przede wszystkim władze regionalne i lokalne. Inna infrastruktura turystyczna, taka jak hotele czy restauracje, pozostaną jednak zamknięte. Na wyciągach trzeba będzie nosić maseczkę ochronną typu FFP2.

Już wcześniej rząd wprowadził obowiązek poddania się 10-dniowej kwarantannie przez osoby przybywające do Austrii z krajów, w których w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba infekcji przekracza 100 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W tej grupie znajduje się większość państw europejskich, w tym Polska.

Austria: Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz aktywnej eutanazji

Z decyzją nie zgadza się Kościół katolicki, który obawia się, że przyzwolenie na eutanazję zwiększy presję na osoby chore.

Koronawirus w Austrii

Według podanych wczoraj (18 grudnia) informacji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem stwierdzono u 2085 mieszkańców kraju. Odnotowano również 145 zgonów z powodu choroby COVID-19. Według szacunków w niespełna 9-milionowej Austrii znajduje się obecnie ponad 32,3 tys. aktywnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Około 500 osób znajduje się w stanie ciężkim.

Od początku pandemii w Austrii odnotowano ok. 335 tys. przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, co plasuje ten kraj w trzeciej dziesiątce na świecie (Polska zajmuje 14. miejsce). Na COVID-19 zgodnie z oficjalnymi danymi zmarło jak dotąd ponad 5 tys. osób.