Austria apeluje o ujednolicenie zasad, jakie wiążą się z certyfikatami COVID

Karoline Edtstadler

Austriacka minister ds. europejskich Karoline Edtstadler / Fot. Eric VIDAL [© European Union 2021 - Source : EP]

Zdaniem Austrii różnice między poszczególnymi państwami w przepisach dotyczących unijnego certyfikatu COVID doprowadzą do nieporządku i nieporozumień, jeśli chodzi o ich egzekwowanie.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Aby system certyfikatów COVID był skuteczny, potrzeba jednolitych zasad dla całej UE, stwierdziła austriacka minister do spraw europejskich Karoline Edtstadler.

W jej opinii nie może być tak, że państwa same decydują, w jakim zakresie i w jaki sposób ten certyfikat wykorzystywać i w jakich sytuacjach go wymagać.

Chodzi na przykład o to, że w jednym kraju do lokali gastronomicznych mogą wejść tylko osoby posiadające certyfikat, a w innym nie ma takiego ograniczenia.

Francja: Seniorzy, którzy odmówią trzeciej dawki szczepienia na koronawirusa, stracą paszport sanitarny

W telewizyjnym orędziu francuski prezydent odniósł się do narastającej nad Sekwaną piątej już fali epidemii COVID-19.

„Skoro szczepienia chronią, to zasady powinny być wspólne”

Austria jest jednym z wielu unijnych krajów, które w walce z czwartą falą pandemii koronawirusa postawiły na kampanię dawką przypominającą. Brak jednolitych przepisów sprawia jednak, że także i okres ważności certyfikatu COVID w poszczególnych państwach członkowskich będzie zapewne różny.

„Skoro zaszczepienie chroni (przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 – red.) i w pewnym stopniu też przed zakażeniem, a osoba zaszczepiona stanowi mniejsze ryzyko dla innych, to należy wprowadzić wspólne zasady”, oceniła minister.

Wyraziła przy tym oczekiwanie, że Komisja Europejska będzie naciskać na ujednolicenie przepisów w sprawie certyfikatów covidowych.

Austria wprowadza całkowity lockdown i obowiązkowe szczepienia

Rząd postanowił też nałożyć na całą populację obowiązek szczepień na COVID-19.

Nie tylko Austria chce wspólnych przepisów ws. certyfikatów

Podobny postulat zgłaszają też ministrowie z innych państw UE. Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth stwierdził w rozmowie z agencją DPA, że harmonizacja przepisów jest konieczna, aby obywatele UE mogli „swobodnie przemieszczać się po terytorium Unii Europejskiej”.

Tak samo uważa szef luksemburskiej dyplomacji Jean Asselborn. Długość obowiązywania certyfikatu i sposób wyznaczania daty szczepienia trzecią dawką „nie mogą być inne w Luksemburgu, inne w Grecji, a jeszcze inne w Niemczech czy we Francji”, powiedział agencji AFP.

Komisja Europejska ma dziś (24 listopada) przedstawić zalecenia dla państw członkowskich dotyczące certyfikatów COVID.