Austria: Polityczny islam przestępstwem? Jakie są działania rządu po zamachu w Wiedniu?

Kadr z filmu propagandowego Państwa Islamskiego, źródło: Wikipedia, fot. Alibaba2k16

Kadr z filmu propagandowego Państwa Islamskiego, źródło: Wikipedia, fot. Alibaba2k16

Austriacka policja objęła dochodzeniem 21 osób podejrzanych o współpracę ze sprawcą ubiegłotygodniowej strzelaniny w centrum Wiednia. Nie wyjaśniono, czy i w jaki sposób uczestniczyli w przygotowaniu zamachu. Kanclerz Sebastian Kurz zapowiada szereg działań na rzecz walki z radykalnym islamizmem.

 

Zamachowcem, który 2 listopada kilka minut po godzinie 20:00 dokonał ataku w okolicy Schwedenplatz był 20-letni Kujtim Fejzulai. Urodzony w Wiedniu mężczyzna miał dwa obywatelstwa – Austrii oraz Macedonii Północnej. Jego rodzice przybyli do Austrii z liczącej 7 tys. mieszkańców miejscowości Czełopek w gminie Brvenica na północnym zachodzie Macedonii.

Sprawca otworzył ogień w sześciu różnych miejscach, dlatego policja początkowo sądziła, że w zamachu bierze udział więcej osób. Fejzulai został zastrzelony przez funkcjonariuszy. Wcześniej do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS), które bardzo często ogłasza, że stoi za zamachami w Europie. Nie przedstawiono jednak żadnych dowodów, by sprawca ataku był powiązany z organizacją.

W strzelaninie w Wiedniu zginęło w sumie 5 osób – czterech przypadkowych przechodniów oraz 20-letni napastnik. Co najmniej 17 osób zostało rannych. Sprawca uzbrojony był w broń długą, krótki pistolet i maczetę.

Zamach w Wiedniu: Wiadomo kim był napastnik – zaatakował samotnie, a urodził się w Austrii

20-letni Austriak macedońsko-albańskiego pochodzenia był sprawcą wczorajszego (2 listopada) ataku w centrum Wiednia. Zabił cztery osoby, a ranił 23. Sam zginął w strzelaninie z policjantami.

 

Atak terrorystyczny w Wiedniu miał miejsce wczoraj kilka minut po godzinie 20:00. Ubrany na biało i …

10 osób zatrzymanych, 21 objętych dochodzeniem

Jak poinformował prowadzący dochodzenie w sprawie Michael Lohnegger, 20-latek przeprowadził atak sam. „Na obecnym etapie nie możemy jednak potwierdzić, że nikt nie pomagał mu w przygotowaniu aktu terrorystycznego”, podkreślił policjant podczas konferencji prasowej.

Rzeczniczka wiedeńskiej prokuratury Nina Bussek, cytowana przez agencję Reutera, przekazała, że liczba zatrzymanych w związku z atakiem nie zmieniła się – w areszcie przebywa 10 osób. Dochodzenie obejmuje natomiast 21 osób w wieku od 16 do 28 lat. Kilka innych wciąż jest poszukiwanych.

Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób terrorysta wraz z bronią, amunicją i pasem szahida dostał się do centrum miasta. „Obecnie można jedynie stwierdzić, że z pewnością nie poruszał się komunikacją publiczną”, oświadczył Lohnegger. Jak dodał, badane są scenariusze zakładające przemieszczanie się przez sprawcę innymi środkami transportu, np. taksówką. „Być może poruszał się pieszo – tego również nie wykluczamy”, powiedział funkcjonariusz.

Austria: Strzelanina w pobliżu synagogi w Wiedniu. MSW mówi o "akcie terroru"

Jak potwierdziła wiedeńska policja, w ataku zginęły dwie osoby, w tym jeden z kilku zamachowców.

Przyczyną zaniedbania austriackich służb?

Austriacki wywiad przyznał się do porażki i zlekceważenia informacji przekazanych kilka miesięcy wcześniej przez Słowaków. Okazało się, że podczas lipcowej wycieczki na Słowację  zamachowiec bezskutecznie próbował zakupić naboje do karabinu AK-47. Służby tego kraju od razu przekazały informacje o podejrzanej wizycie stronie austriackiej.

W tym samym miesiącu Fejzulai miał także spotkać się z czwórką islamistów – dwoma z Niemiec i dwoma ze Szwajcarii. Już wcześniej ustalono, że Kujtim Fejzulai to jeden z około 90 austriackich islamistów, którzy chcieli wyemigrować do Syrii, by walczyć w szeregach tzw, Państwa Islamskiego

Minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer stwierdził, że zignorowanie doniesień w tej sprawie było „niewybaczalnym błędem”. Szef krajowej agencji wywiadowczej w Wiedniu ustąpił ze stanowiska na czas trwania śledztwa.

Koniec systemu otwartych granic? Europejscy liderzy rozmawiają o reformie strefy Schengen

„To absolutnie niezbędne, by wiedzieć, kto przybywa i kto opuszcza strefę Schengen”, uważa kanclerz Angela Merkel.

Kanclerz zapowiada penalizację „politycznego islamu”

Austriacki kanclerz Sebastian Kurz powtórzył w środę (11 listopada), że kraj jest gotowy do walki z radykalnym islamizmem. Ogłosił na Twitterze, że „polityczny islam” zostanie uznany za przestępstwo. „Musimy podjąć działania przeciwko tym, którzy niekoniecznie sami są terrorystami, ale którzy tworzą swoistą „wylęgarnię” terrorystów”, zaznaczył.

Kurz zapowiedział, że w ramach przeciwdziałania terroryzmowi na tle religijnym rząd rozszerzy możliwości zamykania miejsc kultu i wprowadzi rejestr imamów. Zaostrzone zostaną także przepisy dotyczące symboli religijnych i wspólnot wyznaniowych. Władze przewidują także kroki na rzecz przeciwdziałania przepływom pieniężnym na finansowanie działań terrorystycznych.

Dzień wcześniej podczas wspólnej wideokonferencji m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, niemiecką kanclerz Angelą Merkel i holenderskim premierem Markiem Rutte na temat terroryzmu w Europie szef austriackiego rządu stwierdził, że największe zagrożenie dla Europy stanowią przebywający w więzieniach bojownicy, którzy albo brali udział w walkach w Syrii i Iraku po stronie IS albo nie mogli tam wyjechać z powodu aresztowania.

„To są bomby zegarowe”, ostrzegł kanclerz. „Smutną prawdą jest, że wielu z nich zostanie zwolnionych w ciągu najbliższych lat. Jeśli chcemy chronić naszą wolność, musimy ograniczyć wolność tych ludzi”, podkreślił.

Wśród rozwiązań tego problemu rozważanych przez austriackie władze jest monitoring terrorystów zwolnionych z więzienia za pomocą elektronicznej bransoletki, założonej na kostkę lub nadgarstek. Sebastian Kurz planuje także odebranie austriackiego obywatelstwa osobom skazanym za przestępstwa terrorystyczne. Będą one musiały również liczyć się z utratą świadczeń socjalnych, a także prawa jazdy.