Atak terrorystyczny w Londynie. Zginął tylko sprawca

Londyńska policja metropolitalna, źródło: pixabay, fot. fungaifoto

Trzy osoby zostały ranne w wyniku ataku nożownika w położonej na południu Londynu dzielnicy Lambeth. Policji udało się zastrzelić napastnika. Okazało się, że ten kilka dni temu wyszedł z więzienia, gdzie trafił za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

 

Do ataku doszło wczoraj (2 lutego) wczesnym popołudniem (około godziny 14:00 czasu londyńskiego) w jednym ze sklepów przy handlowej ulicy Streatham w dzielnicy Lambeth w południowym Londynie. 20-letni Sudesh Amman zaczął tam atakować nożem przypadkowe osoby. Ranił dwie osoby, po czym wybiegł na ulicę i zaatakował także trzecią.

Chwilę potem został zastrzelony przez policjantów. Mundurowi działali szybko, bowiem  byli w trakcie aktywnej obserwacji Ammana, który jak się potem okazało miał na sobie atrapę ładunku wybuchowego. Świadkowie opowiadali, że usłyszeli tylko strzały i potem wszystko ucichło. Wcześniej nieoznakowany policyjny samochód zajechał drogę innemu pojazdowi, aby go zatrzymać. Wiele wskazuje na to, że sprawca ataku usiłował zbiec z miejsca zdarzenia.

Dwie zaatakowane przez napastnika kobiety – 20-latka i 50-latka –  zostały na szczęście tylko lekko ranne, ale 40-letni mężczyzna trafił do szpitala w stanie ciężkim. Lekarzom udało się go jednak uratować i w tej chwili jego życiu nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo.

Lider Państwa Islamskiego nie żyje. Europa boi się odwetu

Po tym, jak prezydent USA potwierdził wcześniejsze doniesienia o zabiciu przywódcy Państwa Islamskiego, część krajów UE podniosło swoje alerty antyterrorystyczne. Obawiają się bowiem odwetu ze strony uśpionych komórek terrorystycznych w Europie.

 

Jak poinformował Donald Trump, przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi …

Policja: To incydent o charakterze terrorystycznym

Policja dość szybko uznała, że wydarzenia przy ulicy Streatham to „incydent o charakterze terrorystycznym, mający związek z radykalnym islamizmem”. Wieczorem okazało się, że sprawca znajdował się pod policyjnym dozorem. Niecały tydzień przed atakiem wyszedł bowiem z więzienia po odsiedzeniu połowy 3-letniej kary za „przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.

Londyńczykom od razu przypomniał się listopadowy atak w budynku Fishmongers’ Hall koło Mostu Londyńskiego. Wówczas inny zwolniony niedawno z więzienia mężczyzna zaatakował uczestników spotkania resocjalizacyjnego dla byłych więźniów. 28-letni Usman Khan zabił wtedy nożem 2 osoby i ranił 3 inne, a potem sam został zastrzelony przez policję już na ulicy. Także miał na sobie atrapę wybuchowej kamizelki dla terrorystów-samobójców.

Gdyby nie reakcja świadków ataku, którzy przeciwstawili się napastnikowi, ofiar mogło być więcej. Kilku mężczyzn (wśród nich jeden Polak) przepłoszyło Khana z FIshmongers’ Hall, a potem stoczyło z nim widowiskową walkę na gaśnice i kije na Moście Londyńskim.

Wielka Brytania: Sprawca ataku na Moście Londyńskim był powiązany z terrorystami

Mężczyzna, który zaatakował wczoraj (29 listopada) przechodniów w centrum Londynu, był w przeszłości skazany za przestępstwa związane z terroryzmem. Został warunkowo zwolniony z więzienia w ubiegłym roku.

 

28-letni Usman Khan zabił na Moście Londyńskim 2 przypadkowe osoby (mężczyznę i kobietę) i …

Johnson zapowiada zmiany w karaniu terrorystów

Po listopadowym ataku, gdy okazało się, że zawiódł nadzór nad zwolnionym warunkowo więźniem, premier Boris Johnson zapowiedział „pilne sprawdzenie warunków, na jakich udzielane są przedterminowe zwolnienia osobom skazanym za terroryzm”, a następnie zgłoszenie ustawy, która ma uniemożliwić taką praktykę. Rząd przewidywał wówczas, że projekt ustawy mógłby być złożony w marcu.

Ale możliwe jest jeszcze znaczniejsze przyspieszenie tych prac. Johnson zapowiedział bowiem wczoraj wieczorem, że dziś jego rząd przedstawi „dalsze plany fundamentalnych zmian w systemie postępowania z osobami skazanymi za przestępstwa terrorystyczne”. Natomiast minister spraw wewnętrznych Priti Patel potwierdziła, że napastnik ze Streatham „łamał w przeszłości przepisy antyterrorystyczne”. „To dobrze, że tacy ludzie są za kratami. Musimy przestać ich warunkowo wypuszczać przed odbyciem całej kary” – powiedziała Patel.

Natomiast burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że przekazał wyrazy współczucia ofiarom i ich rodzinom oraz pochwalił policjantów za „szybkie i odważne działanie”. „Terroryści starają się nas podzielić i zniszczyć nasz styl życia. Tu w Londynie nie uda im się to nigdy” – powiedział.

Dania: Wielka akcja antyterrorystyczna. 20 osób zatrzymanych

Duńska policja przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę akcję rozbicia siatki terrorystycznej. Naloty przeprowadzono w całym kraju. Zatrzymano w sumie 20 osób, które miały przygotowywać atak terrorystyczny.

 

Jak podała duńska Policyjna Służba Wywiadowcza (PET), która pełni funkcję kontrwywiadu, planowany zamach był motywowany …