Atak pod Frankfurtem. Sprawca zastrzelił co najmniej 9 osób

Helikopter policyjny, źródło: peakpx (CC0 Public Domain)

W liczącym 100 tys. mieszkańców mieście Hanau około 20 km na wschód od Frankfurtu nad Menem doszło do ataków na dwa bary. Sprawca zastrzelił przynajmniej 9 osób, a 4 ranił. Potem zbiegł z miejsca zdarzenia, ale ostatecznie najpewniej popełnił samobójstwo.

 

Do ataku doszło wczoraj około godziny 22:00. Sprawca, którego personaliów nie ujawniono, wtargnął do szisza-baru w centrum Hanau i zaczął strzelać z pistoletu. Na miejscu zastrzelił 3 osoby, a potem zbiegł.

Kilkanaście minut później zaatakował ponownie w oddalonym o ok. 2,5 km od miejsca pierwszego zdarzenia drugim barze w stylu tureckim w dzielnicy Kasselstadt. Tym razem zastrzelił 5 osób i ranił kolejne 5. Jedna z rannych osób zmarła później w szpitalu.

Policja ruszyła w pościg za napastnikiem. Do poszukiwań, które trwały całą noc, wykorzystano m.in. psy gończe oraz helikopter. Uruchomiono także specjalny numer telefonu, pod który mogli dzwonić z informacjami mieszkańcy Hanau. Z drugiej strony, policja zaapelowała też o nieumieszczanie w mediach społecznościowych zdjęć z obławy, aby nie ułatwiać ucieczki poszukiwanemu.

Atak terrorystyczny w Londynie. Zginął tylko sprawca

Trzy osoby zostały ranne w wyniku ataku nożownika w położonej na południu Londynu dzielnicy Lambeth. Policji udało się zastrzelić napastnika. Okazało się, że ten kilka dni temu wyszedł z więzienia, gdzie trafił za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

 

Do ataku doszło wczoraj …

Ciało sprawcy odnalezione nad ranem

Ostatecznie nad ranem zidentyfikowano mieszkanie sprawcy, a w środku policjanci znaleźli jego ciało. Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo. Na razie wiadomo, że to obywatel Niemiec, który posiadał pozwolenie na broń do celów myśliwskich. W jego mieszkaniu oraz w samochodzie odnaleziono zapas amunicji.

Motywy sprawcy nie są jeszcze oficjalnie znane, ale dziennik „Bild” napisał, że działał on z pobudek skrajnie prawicowych. Miał zostawić list i nagranie wideo, w których o tym informuje i przyznaje się do winy. Policja jednak nie potwierdziła jeszcze tych informacji.

Wbrew wcześniejszym informacjom o tym, że sprawców mogło być dwóch, okazało się, że napastnik działał sam. W jego mieszkaniu oprócz jego zwłok odkryto jeszcze zwłoki kolejnej osoby. Jest możliwe, że także została zastrzelona przez sprawcę ataku na dwa bary.

Atak wstrząsnął Niemcami. „Stało się coś gorszego, niż mogliśmy sobie wyobrazić. Apeluję jednak do mieszkańców Hanau, aby powstrzymali się od spekulacji na temat motywów tego ataku” – zaapelował burmistrz miasta, w którym doszło do zamachu Claus Kaminsky.

W imieniu rządu kondolencje rodzinom ofiar złożył rzecznik kanclerz Angeli Merkel Steffen Seibert. „Nasze myśli dziś rano są z obywatelami z Hanau, gdzie popełniono straszną zbrodnię” – napisał na Twitterze.

Dania: Wielka akcja antyterrorystyczna. 20 osób zatrzymanych

Duńska policja przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę akcję rozbicia siatki terrorystycznej. Naloty przeprowadzono w całym kraju. Zatrzymano w sumie 20 osób, które miały przygotowywać atak terrorystyczny.

 

Jak podała duńska Policyjna Służba Wywiadowcza (PET), która pełni funkcję kontrwywiadu, planowany zamach był motywowany …