Kiedy Hiszpania otrzyma ponad 30 mln dawek szczepionki na koronawirusa?

Hiszpania, koronawirus, COVID19, SARS-CoV-2, szczepionka

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa (na zdj.) poinformował, że gabinet Pedra Sancheza zamierza sprowadzić w grudniu do Hiszpanii 3,1 mln sztuk szczepionki przeciwko koronawirusowi. / Foto via [La Moncloa - Gobierno de España]

Hiszpański minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że jego kraj otrzyma 31,6 mln sztuk szczepionki na koronawirusa, jeśli tylko szczepionka będzie gotowa. To część strategii rządu w celu pokonania wirusa SARS-CoV-2.

 

 

Salvador Illa poinformował, że gabinet Pedra Sancheza zamierza sprowadzić w grudniu do Hiszpanii 3,1 mln sztuk szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wyjaśnił, że byłaby to pierwsza partia szczepionek zakontraktowanych przez rząd u firmy AstraZeneca, informuje agencja EFE.

Warunkiem tej transakcji jest spełnienie przez nowy produkt wszystkich norm bezpieczeństwa – zastrzegł hiszpański minister zdrowia.

Hiszpania: Szczepionka dzięki UE

Od grudnia 2020 r. do czerwca 2021 r. Hiszpania otrzyma 31,6 mln dawek szczepionki na koronawirusa, jeśli tylko szczepionka będzie gotowa – poinformował minister zdrowia Salvador Illa. Szczepionka została zakontraktowana od brytyjskiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca. Dostawa jest częścią programu Unii Europejskiej.

Wcześniej umowę z producentem podpisała Komisja Europejska, która kupi dla całej Wspólnoty 300 mln dawek. Ustalono również, że będzie możliwość dokupienia kolejnych 100 mln dawek, jeśli szczepionka będzie bezpieczna i skuteczna trafi do innych europejskich krajów. KE chce też przekazać nieodpłatnie szczepionkę biedniejszym państwom.

Koronawirus: Amerykańska szczepionka na dobrej drodze do Europy

Amerykańska firma biotechnologiczna może już złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi na terenie Unii Europejskiej. Firma Moderna przekazała wczoraj, że Europejska Agencja Medycyny potwierdziła, że szczepionka spełnia niezbędne do tego warunki.

Koronawirus w Hiszpanii

W Hiszpanii od poniedziałku do wtorku zanotowano śmierć 218 osób zainfekowanych koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w tym kraju o 218, do poziomu 34 210.

Resort zdrowia sprecyzował, że w czasie poprzedniej doby potwierdzono też 13 873 przypadki infekcji koronawirusem, co oznacza, że łącznie w Hiszpanii zanotowano już 988 322 przypadki zakażenia.

W połowie hiszpańskich prowincji epidemia COVID-19 narasta. Dla powstrzymania niekontrolowanej fali zakażeń władze postulują wprowadzenie drastycznej kwarantanny – na wzór ograniczeń w wiosennej fali zakażeń SARS-CoV-2.

W połowie prowincji wskaźnik zachorowań przekracza krytyczne 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców, zaś średnia krajowa wynosi 312 i rośnie. W ostatnim tygodniu zmarło 500 zakażonych COVID-19.

Koronawirus: Jaki plan ma Hiszpania na wyjście z kryzysu?

Ile nowych miejsc pracy planuje stworzyć rząd Hiszpanii?

Lokalne lockdowny w prownicjach

Od środowej (20 października) nocy na dwa tygodnie zamyka się Nawarra, z której można będzie wyjeżdżać i wjeżdżać tylko w sprawach pracy, nauki bądź siły wyższej. Zamknięte będą bary i restauracje. Wszelkie imprezy kulturalne i sportowe – z i tak ograniczoną obecnością publiczności – muszą się skończyć do godziny 21. W środkach komunikacji może przebywać nie więcej niż połowa zwykłej liczby pasażerów. Prywatne spotkania muszą się ograniczyć do kręgów najbliższej rodziny mieszkającej razem.

Region Kastylii i Leonu zamknął największe miasto Burgos (175 tys. mieszkańców), gdzie przekroczony został próg 500 zachorowań na 100 tys. osób. Na kolejne dwa tygodnie zamknięte są także miasta Leon, Palencia, San Andrés i Aranda del Duero.

Aragonia ogłosiła drugi stopień zagrożenia epidemicznego w całym regionie, wcześniej było już tak w miastach Saragossa, Huesca i Teruel, co ogranicza obecność klientów w barach i restauracjach do połowy oraz zamknięcie hoteli po godz. 23. Jeśli to nie przyniesie skutku w ciągu kilku dni, samorząd regionalny ogłosi posunięcia bardziej drastyczne.

Hiszpania: Największa fuzja w bankowości od lat. Wielkość aktywów przekroczy 600 mld euro

Pod względem wielkości aktywów powstała w jej wyniku instytucja będzie pierwszym bankiem w Hiszpanii i 10. w Europie.

Jaka jest sytuacja w Madrycie?

W Madrycie, który jest zamknięty w stanie alarmowym ogłoszonym przez rząd Hiszpanii wbrew lokalnemu samorządowi, z wolna spada tempo epidemii – poniżej 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców. W ciągu dwóch ostatnich tygodni zachorowało tu prawie 29 tys. osób, a w ostatnim tygodniu 13 tys. 443.

Nie można podróżować między Madrytem i sąsiednimi regionami inaczej niż w sprawach pracy lub nauki. Wewnątrz regionu i w ramach administracyjnych granic municypalnych poruszanie się nie jest zakazane, ale odradza się to mieszkańcom. Spotkania prywatne są ograniczone do sześciu osób.

Obecność klientów w sklepach, hotelach czy restauracjach jest ograniczona do połowy, a godzina obowiązkowego zamknięcia to 23.