Anna Fotyga weźmie udział w pracach nad reformą NATO

Anna Fotyga [Twitter]

Anna Fotyga [Twitter]

Europosłanka Anna Fotyga będzie jednym z dziesięciu ekspertów, którzy mają opracować założenia reformy NATO.

 

31 marca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powołał grupę dziesięciu ekspertów, którzy będą pracować nad nową reformą NATO. Grupie będą współprzewodniczyć były minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière oraz były asystent amerykańskiego Sekretarza Stanu ds. europejskich i eurazjatyckich Aaron Wess Mitchell.

„Wyznaczyłem grupę ekspercką składającą się z 5 kobiet i 5 mężczyzn, która ma pomóc określić przyszły kierunek rozwoju NATO. Grupa zaproponuje zalecenia, które będą miały na celu wzmocnienie jedności Sojuszu oraz poprawę mechanizmu konsultacji politycznych i koordynacji pomiędzy sojusznikami”, napisał na twitterze Stoltenberg.

Skąd pomysł, aby opracować nową strategię dla Sojuszu Północnoatlantyckiego? W 2019 r. w Londynie odbyło się spotkanie, na którym przywódcy NATO zgodzili się co do potrzeby reform. Termin był nieprzypadkowy, bowiem szczyt poprzedziły słynne słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat „śmierci mózgowej NATO”. Macron wyraźnie dawał do zrozumienia, że Europa nie może już dłużej liczyć na pomoc militarną Stanów Zjednoczonych i musi samodzielnie, poważnie myśleć o swoim bezpieczeństwie. Podobne stanowisko już wcześniej przedstawiała kanclerz Niemiec Angela Merkel, ale ze względu na dobór słownictwa oraz propozycję ściślejszej współpracy z Rosją, to wypowiedź Macron wzbudziła kontrowersje.

Przywódcy państw NATO dostrzegli jednak sporo racji w słowach prezydenta Francji, zdecydowali się bowiem podjąć wysiłki, aby ratować Sojusz i wytyczyć dla niego nowe zadania przystosowane do wyzwań trzeciej dekady XXI wieku. Podczas londyńskiego szczytu w grudniu 2019 r. ustalono, że należy wzmocnić jedność Sojuszu, poprawić mechanizm konsultacji oraz koordynację między państwami członkowskimi. Wszystko to ma w założeniu wzmocnić polityczną rolę NATO i przywrócić mu sens istnienia, którego poszukuje od zakończenia Zimnej Wojny.

Koronawirus: Jakie konsekwencje dla NATO?

NATO od kilku dekad rozwija mechanizmy zarządzania kryzysowego, w tym także na wypadek katastrof naturalnych, kryzysów humanitarnych czy pandemii.

Skład grupy ekspertów

Z puli osób zaproponowanych przez państwa członkowskie, sekretarz generalny NATO zdecydował o wyborze grupy doradców z uwzględnieniem równowagi płci. Ponadto pod uwagę wzięto ich doświadczenie oraz rozmieszczenie geograficzne poszczególnych państw sojuszniczych.

W grupie oprócz Anny Fotygi znaleźli się: Greta Bossenmaier (Kanada), Anja DalgaardNielsen (Dania), Hubert Védrine (Francja), Thomas de Maizière (Niemcy), Marta Dassù (Włochy), Herna Verhagen (Holandia), Tacan Ildem (Turcja), John Bew (Wielka Brytania) i Wess Mitchell (USA).

Polska europoseł i była minister spraw zagranicznych to jedyna przedstawicielka Europy Środkowo–Wschodniej. „To wielki zaszczyt, ale też wielkie wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, jak trudny to okres. Pandemia spowodowała, że zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Zarówno ja, jak i moi współpracownicy, postaramy się wywiązać z niego jak najlepiej. Chcę, aby głos Polski i regionu był wyraźnie słyszany”, napisała w mediach społecznościowych Fotyga. Wśród współpracowników Polki znalazło się wielu uznanych ekspertów z wieloletnim doświadczeniem międzynarodowym.

Reprezentujący Francję Hubert Védrine był w latach 1997-2002 ministrem spraw zagranicznych swojego kraju. Jego wybór nie jest zaskakujący – Védrine podobnie jak Macron jest zwolennikiem większej asertywności Francji na arenie międzynarodowej i sceptycznie podchodzi do roli globalnego hegemona odgrywanej przez USA. Pod koniec lat 90. Védrine spopularyzował termin „hipermocarstwo” na określenie Stanów Zjednoczonych. Nie trzeba dodawać, że nie było to termin jednoznacznie pozytywny.

Przez rząd brytyjski do prac na reformą NATO został desygnowany John Bew, który obecnie doradza premierowi Borisowi Johnsonowi i jest profesorem historii na King’s College w Londynie. W 2016 r. Bew wydał wielokrotnie nagradzaną książkę na temat historii terminu Realpolitik i tego, jak jego rozumienie ewoluowało na przestrzeni lat. Autorem poczytnej książki – na temat wielkiej strategii imperium Habsburgów – jest również Wess Mitchell. Amerykanin w Polsce jest jednak bardziej znany jako krytyk nowelizacji polskiej ustawy dotyczącej Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Ustawa przewidywała karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech dla każdego, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub Polsce odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, przeciwko ludzkości czy też pokojowi”.

Macedonia Północna oficjalnie 30. członkiem NATO

Macedonia Północna stała się oficjalnie 30. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Akcesja nastąpiła po 25 latach starań o członkostwo.

 

„Witamy w NATO! To była długa droga, ale wysiłek się opłacił. Zakończyliśmy formalny proces akcesyjny i cieszymy się, że trzydziesty członek naszego …

Kim jest Anna Fotyga?

Anna Fotyga to ekonomistka i polska polityk należąca do Prawa i Sprawiedliwości (PiS). W latach 2006-2007 sprawowała funkcję minister spraw zagranicznych. W latach 2007 – 2008 była zaś szefem Kancelarii Prezydenta RP.

Doświadczenie zyskiwała również będąc przewodniczącą Komitetu Integracji Europejskiej, ekspertem w Międzynarodowej Organizacji Pracy, doradcą przy projektach Banku Światowego, doradcą do spraw międzynarodowych w rządzie Jerzego Buzka czy też pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fotyga zasiadała również przez cztery lata w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego (2006-2010). W 2019 r. po raz drugi uzyskała mandat europosła.