Koronawirus: Dziś decyzja o lockdownie. Niemcy znów zamrożą gospodarkę?

pandemia, koronawirus, Angela Merkel, Niemcy

Kanclerz Angela Merkel ma w środę przekonywać władze landów do wprowadzenia w kraju "miękkiego lockdownu", aby zahamować rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. / Foto via [Jan Maximilian Gerlach]

Kanclerz Angela Merkel ma w środę przekonywać władze landów do wprowadzenia w kraju „miękkiego lockdownu”, aby zahamować rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Kanclerz Angela Merkel spotka się w środę (28 października) z premierami lokalnych rządów. Do spotkania dojdzie dwa dni wcześniej niż planowano, co może świadczyć o powadze sytuacji.

Niemcy: Co może przynieść nowy lockdown?

Proponowane przez kanclerz obostrzenia mają obejmować zamknięcie restauracji i barów oraz wprowadzenie limitów osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych i prywatnych.

Szkoły, przedszkola i sklepy mają pozostać otwarte. „Musimy podjąć szybkie i zdecydowane kroki, by powstrzymać nową falę zakażeń”, mówił minister finansów Olaf Scholz w przededniu spotkania Merkel z przywódcami 16 landów.

W sprawie wprowadzenia obostrzeń ostatnie słowo mają władze landów – a przywódcy niektórych z nich, mniej dotkniętych epidemią, mają przekonywać, że proponowane obostrzenia poważnie zaszkodzą niemieckiej gospodarce.

Niemcy: CDU przesuwa wybory. Kiedy będzie znany nowy kandydat na kanclerza?

Obradujący w Berlinie federalny zarząd niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) postanowił, że wyznaczony na 4 grudnia w Stuttgarcie zjazd partii zostanie z powodu pandemii odłożony na przyszły rok. Przyczyną jest pandemia koronawirusa. Liczba zakażonych SARS-COV-2 rośnie w Niemczech z dnia na dzień. …

Premier Bawarii za ścisłymi restrykcjami

Jak na razie na lockdown zdecydowały się w Niemczech dwa powiaty w Bawarii, położone przy granicy z Austrią.

Premier Bawarii Markus Soeder ostrzega, że czas na przeciwdziałanie znacznemu wzrostowi liczby zakażeń koronawirusem kończy się. Soeder wzywa do wprowadzenia surowych obostrzeń na terenie całych Niemiec. „Lepiej zrobić to teraz i zrobić to dobrze, niż później i bez przekonania”, stwierdził.

Liczba pacjentów chorych na COVID-19, przebywających na oddziałach intensywnej terapii w Niemczech wzrosła w październiku z ok. 400 do 1470. Merkel przed środowym spotkaniem z przywódcami landów podkreśliła, że rozumie, iż obostrzenia wiążą się z wyrzeczeniami i zaznaczyła, iż będą one miały jednie charakter tymczasowy.