Afganistan: Zamach na szyicki meczet w Kunduzie – 50 zabitych i 140 rannych

Zaatakowany bombą szyicki meczet w Kunduzie, źródło: Twitter/Hasiba Atakpal - حسیبه اټکپال (@HasebaAtakpal)

Zaatakowany bombą szyicki meczet w Kunduzie, źródło: Twitter/Hasiba Atakpal - حسیبه اټکپال (@HasebaAtakpal)

W prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie doszło do eksplozji w miejscowym szyickim meczecie. Jest wielu rannych i zabitych. Do zamachu jeszcze nikt się nie przyznał, ale podejrzenie padło na Państwo Islamskie.

 

Do wybuchu doszło w miejscowości Gozar-e-Sayed Abad podczas piątkowego nabożeństwa. Celem była świątynia, w której modlili się przedstawiciele będących w Afganistanie w mniejszości szyici.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele amatorskich nagrań pokazujących ewakuację rannych z uszkodzonego meczetu oraz szukają w gruzach kolejnych wiernych.

Agencja AFP podaje, że zginęło co najmniej 50 osób, a 140 zostało rannych. Z kolei Reuters pisze o 35 ofiarach, powołując się na lekarzy z miejscowego szpitala.

Do ataku na meczet nie przyznała się na razie żadna organizacja, ale podejrzenie padło na Państwo Islamskie, działające w Afganistanie jako regionalny odłam terrorystycznej międzynarodówki – Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch).

Afganistan: Talibowie uderzyli w bazę Państwa Islamskiego. To zemsta za zamach na meczet w Kabulu

Wojna między talibami a Państwem Islamskim Prowincji Chorasan trwa od 2015 r.

Szyici często atakowani w Afganistanie

Szyici często bowiem padają ofiarą sunnickich radykałów (a to z ich szeregów rekrutuje się IS-Ch), ponieważ są przez nich uważani za heretyków. Co prawda talibowie to również w przytłaczającej większości sunnici, ale od przejęcia przez nich kontroli nad Afganistanem w połowie sierpnia, starali się wysyłać sygnały, że szyici nie mają się czego obawiać.

Co prawda, zwłaszcza z dala od stolicy, dochodziło do pewnych incydentów wymierzonych w szyitów (wywodzących się w Afganistanie głównie z tradycyjnie pogardzanej mniejszości etnicznej Hazarów), ale kierownictwo talibów wzięło także udział w obchodach szyickiego święta, a także włączyło kilku Hazarów do nowego rządu, choć na niskie i mniej eksponowane stanowiska.

Główny rzecznik talibów – Zabihullah Mudżahid – wyraził już ubolewanie z powodu zamachu, a także zapowiedział ściganie winnych. „Rannych i zabitych zostało dziś wielu naszych rodaków – szyitów” – powiedział.

Afganistan: Talibowie zapowiadają powrót do egzekucji i obcinania rąk złodziejom

Powołany przez talibów nowy minister ds. więziennictwa zapowiedział powrót do stosowania kar, jakie obowiązywały w Afganistanie podczas poprzednich rządów islamskich fundamentalistów.

Talibowie skonfliktowani z IS-Ch

Tymczasem IS-Ch uderza w mniejszość szyicką od dawna. Jeszcze za czasu obecności w Afganistanie wojsk amerykańskich, dochodziło do ataków na szyickie świątynie, szkoły czy osiedla. IS-Ch za cel brało sobie nawet szyickie dzieci.

Talibowie także są skonfliktowani z IS-Ch i prowadzą od kilku lat walkę z tą organizacją. Po ostatnich kilku zamachach – w tym na meczet w Kabulu podczas uroczystości żałobnych po śmierci matki Mudżahida – przeprowadzili serię szturmów na domy na północnych przedmieściach afgańskiej stolicy, które uznali za kryjówki bojowników IS-Ch.