Afganistan: Talibowie urządzili defilady zwycięstwa m.in. w Kandaharze i Kabulu

Defilada talibów w Kandaharze, źródło: Twitter/Malang (@MalangKhostay)

Defilada talibów w Kandaharze, źródło: Twitter/Malang (@MalangKhostay)

W kilku miastach Afganistanu talibowie zorganizowali triumfalne wojskowe parady. Zaledwie dzień po zakończeniu operacji wycofania się wojsk USA islamiści zaprezentowali zdobyte na afgańskich wojskach rządowych amerykański sprzęt i broń.

 

Największa defilada zwycięstwa odbyła się w drugim co do wielkości mieście Afganistanu – Kandaharze. Znajduje się ono na południu kraju i jest matecznikiem talibów. Według krążących po Afganistanie plotek nowe władze Afganistanu mogą przenieść stolicę do Kandaharu i tym samym zmniejszyć znaczenie Kabulu.

Na razie jednak nowego rządu w Afganistanie nie ma, a zatem nie ma jeszcze żadnych oficjalnych decyzji. Do kraju powrócił jednak z zagranicy obecny przywódca duchowy talibów (tzw. emir) mułła Hajbatullah Ahundzadeh, który jeszcze nigdy nie pojawił się publicznie a znane jest tylko jedno jego zdjęcie.

Ostatni żołnierze USA opuścili Afganistan. To koniec najdłuższej misji zagranicznej zrealizowanej przez NATO

Talibowie ogłosili zaś „niepodległość”, a ONZ wezwał ich, aby dalej umożliwiali swobodne opuszczanie kraju.

Talibowie uruchomili Black Hawki

Według niepotwierdzonych informacji Ahundzadeh miał nawet pojawić się na defiladzie w Kandaharze, ale na żadnym z pojawiających się zdjęć go nie widać. Głos publicznie zabrał tylko mianowany niedawno przez talibów nowy gubernator prowincji Kandahar Yousaf Wafa.

W mieście pojawiło się jednak wiele biało-czarnych flag talibów, które zapewne niedługo już oficjalnie zastąpią czarno-czerwono-zielone afgańskie flagi państwowe. Dziś (1 września) sztandary emiratu talibów zawieszono na głównych budynkach państwowych w Kandaharze.

Podczas parady, której finał odbył się na kandaharskim stadionie krykietowym, gdzie zasiadło kilka tysięcy osób, w tym wielu talibskich dowódców, zaprezentowano wiele zdobytego przez talibów w ostatnich tygodniach wojskowego sprzętu amerykańskich produkcji – m.in. samochody opancerzone Humvee, odporne na wybuchy min pojazdy MRAP czy pick-upy jakich używała afgańska policja.

Nad paradą przeleciał także wyprodukowany w USA śmigłowiec Black Hawk, za sterami którego zasiadł prawdopodobnie pilot dawnej armii rządowej. Maszynę widziano już kilkakrotnie nad Kandaharem. Odnotowano także, że talibom udało się już uruchomić także dwa inne Black Hawki.

W Afganistanie był ministrem, a w Niemczech rozwozi jedzenie. Nawet wykształceni afgańscy uchodźcy nie mają łatwo

Niemieckie media oceniają, że podobny los może spotkać wielu uchodźców z Afganistanu, nawet jeśli mają wyższe wykształcenie i zawodowe doświadczenie.

Talibowie najlepiej uzbrojeni w regionie?

Dzięki przejęciu dużej liczby amerykańskich pojazdów wojskowych, śmigłowców, samolotów oraz cięższej i lekkiej broni talibowie dysponują prawdopodobnie najnowocześniejszym (choć nie najliczniejszym) arsenałem w regionie. Eksperci obawiają się, że część tego sprzętu może zostać sprzedana różnym grupowe zbrojnym i wykorzystana do destabilizacji państw sąsiadujących z Afganistanem.

Na razie zdobyczny sprzętu, z wyjątkiem patrolowych policyjnych wozów, służy jednak talibom głównie do triumfalnych parad, propagandowych filmów czy demonstrowania siły. Do Doliny Pandższiru, gdzie powstał przeciwny talibom Narodowy Front Oporu, wysłano głównie pickupy z karabinami maszynowymi.

W walkach z antytalibską partyzantką wspieraną przez byłych żołnierzy armii rządowej prostszy sprzęt sprawdza się jednak lepiej, bo potyczki mają miejsce w bardzo górzystym terenie.

Na razie jednak szturm talibów na niezdobytą przez nich nigdy Dolinę Pandższiru okazał się nieudany. Według niepotwierdzonych informacji zginąć miało podczas walk wielu talibskich bojowników.