Afgański rząd rozpoczyna rozmowy z talibami. Początek drogi do rozwiązania konfliktu?

Amerykański żołnierz w Afganistanie, fot. sierżant Michael J. MacLeod

Amerykański żołnierz w Afganistanie, fot. sierżant Michael J. MacLeod, The U.S. Army [Flickr, CC BY 2.0]

W sobotę w Katarze uroczystą ceremonią rozpoczęto rozmowy pokojowe między rządem Afganistanu a talibami. Celem jest wypracowanie porozumienia, które położy kres trwającej od 19 lat wojnie domowej.

 

Inauguracja rozmów odbyła się w Ad-Dausze i wzięli w niej udział także przedstawiciele Kataru i USA.

„Obie strony muszą wznieść się ponad wszelką formę podziału, osiągając porozumienie na zasadzie kompromisu”, powiedział na rozpoczęcie rozmów minister spraw zagranicznych Kataru. Delegacja talibów składała się z 21 osób, zaś afgański rząd reprezentowało 19 przedstawicieli.

Negocjacje mają zacząć się w poniedziałek (14 września), a ich pierwszy etap ma dotyczyć głównie kwestii administracyjnych. Przebieg rozmów nadzorują m.in. Stany Zjednoczone i Niemcy.

Strony dążą do zakończenia trwającego od 19 lat konfliktu, będącego pokłosiem radzieckiej napaści na Afganistan w 1979 r. Działania wojskowe w walce z talibami od 2001 r. podejmuje Sojusz Północnoatlantycki i kraje partnerskie NATO.

Afganistan: Rosyjski wywiad płacił talibom za zabijanie Amerykanów

Sensacyjne doniesienia dziennika „New York Times”. Rosyjski wywiad płacił talibom i ich sojusznikom za zabijanie amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Biały Dom ma o tym wiedzieć od kilku miesięcy i… nic nie robić.

USA obiecują wsparcie

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że amerykańska administracja z zadowoleniem przyjmuje wiadomość o rozpoczęciu rozmów pokojowych. Zapewnił jednocześnie, że „Stany Zjednoczone są gotowe, by wesprzeć ten proces”. Prezydent Donald Trump oznajmił, że Pompeo również będzie uczestniczył w negocjacjach.

W sierpniu afgański prezydent Aszraf Ghani podpisał dekret o zwolnieniu z więzień 400 najbardziej strzeżonych talibów, co stało się bodźcem do rozpoczęcia rozmów.

W lutym Stany Zjednoczone podpisały w Ad-Dausze porozumienie  z talibami, przewidujące m.in. wycofanie z Afganistanu amerykańskich żołnierzy z pięciu baz w zamian za gwarancje niewykorzystywania terytorium talibów jako odskoczni do zbrojnych ataków na USA i państw z nimi sprzymierzonych.

USA miały całkowicie opuścić Afganistan przed listopadem 2020 r., czyli przed wyborami prezydenckimi. W środę szef Centralnego Dowództwa USA gen. Frank McKenzie poinformował jednak, że do listopada amerykański kontyngent w Afganistanie zostanie zmniejszony z 8,6 tys. do 4,5 tys. żołnierzy.

Zawarcie umowy nie spowodowało jednak zaprzestania przez talibów ataków terrorystycznych w Afganistanie, chociaż akty te rzadziej wymierzone są w międzynarodowe siły interwencyjne, a raczej w afgańską armię, policję oraz liberalnych polityków.

19 lat od zamachu na World Trade Center. Rocznica w cieniu pandemii

W szczycie pandemii dziennie umierało z powodu choroby COVID-19 tylu Amerykanów, ilu zginęło w zamachach z 2001 r.

NATO chwali rozpoczęcie rozmów i zapowiada kontynuację wsparcia

W sobotniej inauguracji rozmów głos zabrał, dzięki wideopołączeniu, także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg,

„Wraz z rozpoczęciem tych rozmów wkraczamy w nową fazę procesu pokojowego w Afganistanie”, powiedział Norweg. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego przypomniał o dziewiętnastoletnim poświęceniu sojuszników i partnerów NATO na rzecz walki z terroryzmem i osiągnięcia pokoju oraz wysiłkach podejmowanych przez afgański rząd. „Wiele poświęcili zarówno sami Afgańczycy, jak i nasze oddziały”, stwierdził.

W imieniu całego Sojuszu Stoltenberg wyraził nadzieję, że rozpoczynające się negocjacje przyniosą docelowo trwały pokój i zakończą konflikt, który „spowodował tyle bólu i cierpienia”. Zapewnił także o wsparciu NATO w tym procesie. „Afgańczycy chcą pokoju i tego samego pragnie społeczność międzynarodowa, która wspiera Afganistan w tej długiej i trudnej drodze”, podkreślił.

Mimo wcześniejszych deklaracji ze strony USA o planowanym wycofaniu części wojsk szef NATO zapowiedział kontynuację obecności natowskich oddziałów w Afganistanie, a także wsparcia szkoleniowego i finansowego dla afgańskich sił zbrojnych.