Afera w Niemczech: Minister zdrowia chciał rozdać bezużyteczne maski za 1 mld euro

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn / Foto via twitter @BMG_Bund

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn / Foto via twitter @BMG_Bund

Ministerstwo zdrowia Niemiec planowało rozdać nienadające się do użytku maski ochronne o wartości 1 mld euro bezdomnym, niepełnosprawnym i osobom na zasiłkach. Współrządząca SPD i opozycja ostro krytykują za to szefa resortu zdrowia Jensa Spahna. Domagają się jego dymisji. Polityk ma wsparcie najważniejszych członków CDU/CSU z kanclerz Angelą Merkel na czele.

 

 

Należący do CDU Jens Spahn jest krytykowany po doniesieniach medialnych na temat wątpliwych procedur związanych z masowym zamówieniem w 2020 r. gorszych masek ochronnych przeciwko koronawirusowi. Zarówno SPD, koalicyjny partner CDU, jak i opozycja zarzucają ministrowi poważne uchybienia.

Niemcy: Bezużyteczne maski dla bezdomnych i niepełnosprawnych

Ministerstwo zdrowia nabyło wiosną ubiegłego roku nienadające się do użytku maski za szacunkową kwotę 1 mld euro. Nie były one dopuszczone do obrotu, nawet na mocy obowiązujących wówczas specjalnych przepisów UE, i dlatego przed użyciem należało je zbadać w laboratorium.

W międzyczasie resort zdrowia planował rozdać takie maski osobom bezdomnym, niepełnosprawnym i osobom na zasiłkach. Ale ministerstwo pracy pod kierownictwem SPD, które jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo masek, odmówiło wydania na to zgody.

Współprzewodnicząca SPD Saskia Esken zarzuciła Spahnowi na łamach dziennika „Der Tagesspiegel” „bezprecedensową pogardę” dla części społeczeństwa i pośrednio wezwała ministra do dymisji: „Nie ma co robić w polityce z takim nieludzkim podejściem”.

Jednak ministerstwo zdrowia nie zgadza się z zarzutem zaakceptowana zagrożenia dla ludzi, również osób należących do grup szczególnie wrażliwych. „To niedopuszczalny zarzut, który nie jest poparty żadnymi faktami”, stwierdził resort.

Z kolei minister zdrowia w niedzielę (6 czerwca) oświadczył, że wszystkie maski, które miałyby być rozdawane niepełnosprawnym, bezrobotnym lub bezdomnym, miały „ewidentnie wszystkie właściwości niezbędne do ochrony przed infekcją”, nawet bez certyfikatu UE.

Spahn otrzymał także wsparcie od partyjnych kolegów. Wezwania do dymisji Spahna są „próbą zdobycia punktów za negatywną kampanię”, powiedział lider CDU i kandydat tej partii na kanclerza we wrześniowych wyborach Armin Laschet, podczas gdy jego niedawny konkurent o partyjną nominacją w rywalizacji kanclerskiej szef bawarskiej CSU Markus Söder zauważył niezwykłą agresywność w sposobie działania SPD.

[Angela] „Merkel stwierdziła, że zgodę na procedowanie w sprawie masek wyraził niemiecki rząd, podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloffktóry w niedzielę świętował zwycięstwo CDU w wyborach regionalnych.

Niemcy: Deputowany CDU Nikolas Löbel odchodzi z polityki po "aferze maseczkowej"

Za pośredniczenie w zakupie maseczek poseł miał otrzymać ćwierć miliona euro.

CDU/CSU na cenzurowanym

To nie pierwsza „afera maseczkowa” w Niemczech w ostatnich tygodniach związana z politykami rządzącej CDU. W marcu z polityki wycofał się członek rządzącej CDU Nikolas Löbel. Poinformował, że nie będzie ponownie ubiegał się o mandat do Bundestagu w tegorocznych wyborach. Powodem jest skandal związany z jego pośredniczeniem w zakupie masek ochronnych w trakcie zagrożenia epidemicznego, za które otrzymał ok. 250 tys. euro. Stronami transakcji był dostawca z Badenii-Wirtembergii i dwie prywatne firmy z z Heidelbergu i Mannheimu.

Z kolei z grupy parlamentarnej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) również w marcu odszedł Georg Nüsslein, przeciwko któremu toczy się dochodzenie w sprawie domniemanej działalności korupcyjnej.

Choć Nüsslein zaprzecza, by jego działania były niezgodne z prawem, to według lokalnych mediów miał on uzyskać za pośrednictwo w transakcji maseczkami między producentem a rządem federalnym i rządem Bawarii do 600 tys. euro. Nie zapłacił też podatku od otrzymanej sumy. 51-letni Nüsslein był wiceprzewodniczącym grupy parlamentarnej CDU od 2014 r.