Izrael: Tylko ozdrowieńcy i zaszczepieni na koronawirusa będą mieli wstęp na siłownie czy koncert

Izrael przywraca obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych (Photo by Cole Keister on Unsplash)

Izrael przywraca obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych (Photo by Cole Keister on Unsplash)

Władze Izraela ogłosiły luzowanie trzeciego już antykoronawirusowego lockdownu, ale jednocześnie poinformowały, że z ponownie uruchamianych obiektów sportowych czy wydarzeń kulturalnych będą mogli korzystać jedynie ludzie uodpornieni już na koronawirusa.

 

Trzeci już lockdown w Izraelu trwa od 27 grudnia, ale dzięki wyraźnemu spadkowi zakażeń w grupach ryzyka oraz postępującym szczepieniom władze postanowiły go złagodzić. Ponownie otwarte zostaną – choć w specjalnym reżimie sanitarnym – wielkie sklepy, targowiska i hotele. Ponownie będą mogły funkcjonować obiekty sportowe oraz kulturalne.

Izraelski rząd zgodził się również na ponowne otwarcie synagog. Stanie się tak w związku z przypadającym pod koniec przyszłego tygodnia świętem Purim. Obowiązywać będą jednak ograniczenia w organizacji świątecznych wydarzeń, w których będzie mogło wziąć udział maksymalnie 10 osób w pomieszczeniu oraz maksymalnie 20 na dworze.

Ostrożność dotycząca świętowania wynika z tego, że to właśnie ubiegłoroczny Purim i masowe wydarzenia z okazji tego święta najmocniej przyczyniły się do wybuchu pierwszej fali epidemii w Izraelu.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Luzowanie tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Jednocześnie jednak dostęp do otwartych obiektów sportowych czy kulturalnych będą miały tylko osoby, które uzyskały już odporność na koronawirusa SARS-CoV-2, czyli ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione.

Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. koronawirusa Nachman Asz, tworzona jest właśnie specjalna aplikacja oraz specjalne certyfikaty w formie kodu kreskowego do pobrania na urządzenie mobilne, które poświadczą zaszczepieni lub przechorowanie COVID-19.

Jednocześnie osoby, które złamią tę regułę i udadzą się na siłownię, basen lub koncert bez odpowiedniego certyfikatu, zostaną surowo ukarane. Dlatego minister zdrowia Juli Edelsztajn zachęcał wszystkich do poddania się szczepieniu.

„Każdy, kto się nie zaszczepi, zostanie pozostawiony samemu sobie. Wczoraj gabinet potwierdził stanowisko ministerstwa zdrowia mówiące, że tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mogli korzystać z siłowni i rozrywki. Idźcie się zaszczepić!” – mówił na dzisiejszej (16 lutego) konferencji prasowej.

Jak ujawnił dziennik „Times of Israel”, rząd przygotował już także ustawę, która zobowiąże wszystkich, których praca wymaga dużego kontaktu z ludźmi, do zaszczepienia się lub poddawania się testom na koronawirusa co dwa dni.

Koronawirus: Po szczepieniach liczba zachorowań na COVID-19 spadła w Izraelu o 94 proc.

Wśród tych, którzy mimo podania preparatu zachorowali – odnotowano ogromy spadek przypadków ciężkiego przebiegu choroby.

Izrael globalnym liderem szczpień

Izrael jest światowym liderem w kwestii szczepień na koronawirusa. Dziś liczba osób, które otrzymały już pierwszą dawkę przekroczyła w tym kraju 4 mln., co oznacza, że choć jeden zastrzyk otrzymało już 47 proc. społeczeństwa. Liczba osób, które otrzymały już dwie dawki przekroczyła zaś 2,6 mln.

Od 4 lutego szczepione są już wszystkie chętnie osoby powyżej 15. roku życia. Do końca marca możliwe jest zaś zaszczepienie obiema dawkami preparatu nawet 95 proc. osób ze wszystkich grup ryzyka, czyli pracowników służby zdrowia, pensjonariuszy domów opieki oraz osób starszych i przewlekle

Tempo szczepień – po ostatnim spadku w okolice 120 tys. osób dziennie – wzrosło obecnie do 150 tys. osób dziennie. Rosną jednak obawy o to, czy odpowiedni odsetek mieszkańców da się zaszczepić.

Chodzi nie tylko o mniej obawiającą się ciężkiego przebiegu COVID-19 młodzież, ale także przedstawicieli tradycyjnie sceptycznie nastawionych do świecko-żydowskich władz Izraela grup, takich jak ultraortodoksyjni Żydzi, izraelscy Arabowie oraz rosyjskojęzyczną społeczność repatriantów z obszarów byłego ZSRR, z których część pozostaje pod wpływem prokremlowskich rosyjskich mediów nierzadko rozsiewających fake newsy o zachodnich szczepionkach.