Plan Junckera w Polsce: EFIS Special Report

EFIS – co to jest?

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS) – nazywany Planem Junckera – ma udostępnić 315 mld euro na inwestycje w 28 krajach członkowskich UE. Finansowane projekty mają wspierać wzrost gospodarczy i pomóc Europie stanąć pewniej na nogach po kryzysie gospodarczym. By zapewnić sprawiedliwy wybór, projekty będą selekcjonowane przez grupę niezależnych ekspertów z list przedstawionych przez państwa członkowskie.

Plan Junckera ma być ukierunkowany na ryzykowne inwestycje – inwestycja ze strony UE ma zachęcić sektor prywatny do zaangażowania funduszy w projekty, które bez unijnego wsparcia zostałyby uznane za zbyt niepewne. 30 mld euro pożyczek od Brukseli ma przyciągnąć inwestycje ze strony sektora prywatnego, by ich łączna wartość wyniosła 315 mld euro. Innymi słowy, każde euro pożyczone przez Brukselę ma przynieść 15 euro od sektora prywatnego. Część ekonomistów uważa, że takie założenie jest zbyt optymistyczne.

Komisja Europejska ocenia, że proponowane przez Junckera środki mogłyby przynieść wzrost unijnego PKB o 330–410 mld EUR w ciągu trzech lat i umożliwić stworzenie nawet 1,3 mln miejsc pracy.

Polska chce, aby do naszego kraju trafiła jak największa pula dofinansowania. W Raporcie Specjalnym przedstawiamy największe projekty, o których finansowanie ubiega się Polska. Piszemy o branżach: energetycznej (m.in. o węglu i CCS, odnawialnych źródłach energii), drogowej i kolejowej oraz o inwestycjach w nowe technologie.

>> Cały EurActiv.pl Special Report do pobrania TUTAJ

Spis treści

 

Download PDF