KE: dramatyczne pogorszenie sytuacji humanitarnej w Syrii

Od początku syryjskiego kryzysu w 2011 r. państwa członkowskie przekazały już pomoc w wysokości 35 mln euro,  a dodatkowe 40 mln pochodziło z budżetu KE. Polska przekazała na ten cel 350 tys. euro 0 wynika z przedstawionego w czwartek bilansu KE dotyczącego pomocy humanitarnej w Syrii.

Unia Europejska, przekazując Syrii pomoc w wysokości 75 mln euro w latach 2011-2012, jest głównym dawcą pomocy w tym kraju, wyprzedzając Stany Zjednoczone.

Nadal jednak unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa apeluje o to, by pomoc była „odpolityczniona” oraz o „dodatkowe środki”. Do połowy lipca udało się bowiem zebrać jedynie 20 proc. środków, jakie potrzebne są na realizację pomocy humanitarnej w Syrii i na pomoc dla uchodźców.

W związku z rosnąca przemocą w Syrii w ostatnim czasie sytuacja humanitarna w tym kraju znacznie się pogorszyła. Międzynarodowy Czerwony Krzyż określił nawet konflikt mianem wojny domowej. Zgodnie z szacunkami biura ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej (OCHA), przemocą dotkniętych zostało od 1,5 do 2,5 mln osób a co najmniej 500 tys. musiało opuścić domy. Ponad 100 tys. to uchodźcy, którzy już uciekli do Jordanii, Libanu, Turcji i Iraku. Liczby te prawdopodobnie szybko wzrosną, gdyż każdego dnia z kraju ucieka średnio od 70 do 100 Syryjczyków.

Pomoc humanitarna w Syrii potrzebna jest głównie na wsparcie pilnej pomocy medycznej. Przedstawiciele opozycji wobec reżimy prezydenta Baszara el-Asada nie mogą korzystać z publicznych szpitali, bo wówczas zostaliby aresztowani. W kraju rozwinął się więc „podziemny system” opieki medycznej.

Coraz większe są także potrzeby żywieniowe. W czerwcu tego roku żywności potrzebowało około 850 tys. osób miesięcznie, a teraz – zgodnie z szacunkami – potrzebuje jej już 1,5 mln osób.

Komisja Europejska zaapelowała ponadto o przestrzeganie prawa pomocy humanitarnej, m.in. niestrzelanie do karetek pogotowania. W Syrii zginęło już pięciu pracowników humanitarnych.

Jak zapewnia Komisja, ma plan ewentualnej ewakuacji unijnych obywateli z Syrii. W kraju mieszka około 30 tys. osób posiadających paszport UE, jednak 90 proc. z nich to osoby o podwójnym obywatelstwie.

Krwawo tłumiona przez siły rządowe rebelia przeciwko reżimowi rządzącego od 2000 r. prezydenta trwa w Syrii od blisko półtora roku. Według najnowszych danych, od momentu wybuchu rewolty w marcu 2011 r. w Syrii zginęło ponad 19 tys. osób.

W poniedziałek unijni szefowie dyplomacji podjęli decyzję o zaostrzeniu sankcji wobec Syrii.(jsk)