Borg: możliwy kompromis w kwestii dodatków do tytoniu

W wywiadzie dla EurActiv Tonio Borg powiedział, że znalezienie pracy dla ludzi, którzy ją stracą w wyniku wprowadzenia nowych regulacji, nie jest jego zadaniem.

„To nie jest bezpośrednio moje zadanie” – powiedział, dodając jednocześnie: „Patrząc na to z drugiej strony: koszty dla systemów opieki zdrowotnej i straty dla gospodarki, spowodowane przez tytoń, są ogromne”.  

Borg jest następcą Johna Dallego, który w ubiegłym roku podał się do dymisji podczas śledztwa dotyczącego nadużyć związanych z lobbingiem przy rewizji unijnej Dyrektywy Tytoniowej.

Borg zauważył jednak, że jednym z możliwych obszarów kompromisu jest kwestia dodatków, które, zgodnie z nowymi zasadami, mają zostać ograniczone.

Państwa, takie jak Rumunia, Bułgaria czy Portugalia, utrzymują znaczącą produkcję tytoniu Burley.

Burley potrzebuje więcej dodatków niż Virginia

W sierpniu 2011 roku Hermanus Versteijlen, dyrektor ds. ekonomiki rynków rolnych w Komisji Europejskiej, powiedział EurActiv, że zakaz dodawania cukrów i smaków do tytoniu Burley może oznaczać wielkie straty dla rynku europejskiego.

„Ponieważ główny rywal Burley – Virginia – nie traci cukrów podczas procesu suszenia i wymaga przez to mniejszej liczby dodatków” – wyjaśnił.

Borg przyznał w wywiadzie, że „są kwestie, które muszą zostać wyjaśnione, aby rozwiać pewne obawy”.

„Na przykład, zakazane będą smaki charakteryzujące, ale nie wszystkie smaki czy dodatki będą zabronione. Tak więc obawa, że jakiś rodzaj tytoniu będzie zakazany, ponieważ nie można stosować w nim dodatków, jest nieuzasadniona” – powiedział komisarz, odnosząc się do obaw producentów Burley.

„Definicje dodatków zostaną opracowane przez ekspertów powołanych w poszczególnych państwach członkowskich i nadzorowanych przez Komisję. Będziemy w stanie znaleźć kompromis tylko wtedy, jeśli każdy uzna, że tytoń powinien wyglądać i smakować jak tytoń” – powiedział.

Borg przyznał, że spodziewał się oporu w kwestii uaktualnienia Dyrektywy Tytoniowej, mówiąc, że „jest krytykowana przez tych, którzy twierdzą, że posunęliśmy się za daleko, i przez tych, którzy twierdzą, że powinniśmy posunąć się dalej”.

„Jesteśmy pośrodku, co znaczy, że jest to rozsądna, zrównoważona propozycja” – stwierdził, dodając jednocześnie, że z oszczędności wynikających z nowych zasad stworzone zostaną nowe miejsca pracy.

Konina i etykiety

W kwestii skandalu z koniną Borg powiedział: „To nie jest kwestia bezpieczeństwa zdrowia czy żywności, ale kwestia etykietowania. To poważne naruszenie, ale jest to naruszenie zasad etykietowania.”

Borg powiedział, że Komisja będzie dążyć do ukończenia raportu dotyczącego etykietowania żywności – którego tworzenie rozpoczęła, zanim wybuchł skandal – do końca roku.

„Pytaniem jest, czy inne produkty pochodzenia zwierzęcego powinny być oznaczane krajem pochodzenia, ale skandal z koniną wydarzyłby się bez względu na wszystko, ponieważ jest to kwestia fałszywego oznakowania, oszustwa” – stwierdził komisarz.

Dodał, że surowsze kary powinny odzwierciedlać skutki oszustwa w skali całego jednolitego rynku.

Tło:

Pierwsze regulacje dotyczące kontroli wyrobów tytoniowych zostały wprowadzone w latach 80. Od tego czasu polityka unijna i prawodawstwo zostały rozwinięte w obszarach regulacji produktów, reklamy i ochrony przed biernym paleniem oraz zapobiegania paleniu.

Komisarz ds. zdrowia Tonio Borg zamierza rozszerzyć zakres regulacji dotyczących obrotu papierosów, aby dotyczyły one też potencjalnie szkodliwych e-papierosów, środków aromatyzujących i strategii marketingowych. Częścią rewizji Dyrektywy Tytoniowej z 2001 roku ma być wprowadzenie ujednoliconych opakowań. (pk)

KOLEJNE KROKI:

2013 – rewizja Dyrektywy Tytoniowej będzie przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim i Radzie Europejskiej