Nowe fakty w śledztwie ws. zamachowca z Berlina

AP/Michael Sohn via Flickr

Zamachowiec, w trakcie strzelaniny w której zginął, posługiwał się tą samą bronią, z której zastrzelił kierowcę ciężarówki Łukasza Urbana – podaje włoska policja.

 Anis Amri jest głównym podejrzanym w sprawie zamachu w Berlinie 19 grudnia ub. r. W wyniku zamachu śmierć poniosło 12 osób. Amri został zastrzelony w walce z policją na przedmieściach Mediolanu 23 grudnia.

Amri jest również podejrzany o morderstwo polskiego kierowcy ciężarówki na terenie Niemiec i przejęcie kontroli nad pojazdem, który staranował tłum na jarmarku bożonarodzeniowym. Policja przeprowadziła szereg badań w celu ustalenia, czy użyto tej samej broni podczas ataków w Berlinie, a potem w Mediolanie.

W oświadczeniu włoska policja podaje że „porównanie między resztkami amunicji z broni użytej przez terrorystę w Mediolanie oraz resztkami amunicji znalezionymi przez policję w Niemczech daje niepodważalny dowód na to, że były one wystrzelone z tej samej broni.”

Wewnątrz ciężarówki odnaleziono odciski palców podejrzewanego o zamach obywatela Tunezji. Śledczy zakładają, że zamachowiec siedział na miejscu kierowcy.

W krótkim czasie po ataku, minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière stwierdził w wywiadzie dla mediów że „w kabinie kierowcy ciężarówki odnaleziono odciski palców. Są też kolejne dowody które to potwierdzają.”

Policja jeszcze nie ujawniła wyników porównania odcisków palców z broni z odciskami palców z ciężarówki.

Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za atak w Berlinie.