IV Europejski Kongres Mobilności Pracy Delegowanie pracowników – percepcja i rzeczywistość

IV Europejski Kongres Mobilności Pracy

[Informacja prasowa: IV Europejski Kongres Mobilności Pracy]

Już 7-8 listopada odbędzie się w Krakowie Europejski Kongres Mobilności Pracy – największe coroczne wydarzenie w Europie poświęcone delegowaniu pracowników w ramach swobody świadczenia usług na europejskim rynku wewnętrznym.

Celem Kongresu jest dostarczenie jego uczestnikom praktycznej i rzetelnej wiedzy w zakresie prawidłowej interpretacji obowiązującego prawa oraz informacji z pierwszej ręki o zmianach, które wpłyną na zasady delegowania pracowników w najbliższym czasie.

W tym roku pierwszy dzień poświęcony będzie przede wszystkim tematyce nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników, która zdaniem wielu ekspertów może wykluczyć polskie firmy usługowe z europejskiego rynku. W tym dniu wystąpi między innymi Marianne Thyssen – Komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników, w której kompetencjach leżą wszelkie decyzje Komisji Europejskiej dotyczące delegowania pracowników.

W usługach jesteśmy na prawdę bardzo dobrzy. Niestety, zamiast poczucia satysfakcji i dumy z tego powodu, mamy przez to w Europie same problemy. Niektórzy wmawiają nam nawet, że powinno nam być z tego powodu wstyd – mówi Stefan Schwarz, członek Komitetu Organizacyjnego – chcemy, żeby nasz Kongres pomógł obalać krzywdzące i niemające pokrycia w faktach mity na temat polskich pracowników i ich pracodawców.

W drugim dniu wydarzenia odbędą się praktyczne warsztaty dla pracodawców. W tym roku planujemy co najmniej 10 prelekcji, które poprowadzą prawnicy i eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Głównego Inspektoratu Pracy oraz najlepszych polskich i zagranicznych kancelarii specjalizujący się w różnych aspektach mobilności pracy i usług.

Organizatorem Kongresu jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Inicjatywa Mobilności Pracy, stowarzyszenie skupiające przedstawicieli nauki, biznesu i administracji zajmujące się problematyką delegowania pracowników, a więc mechanizmu prawnego, który umożliwia polskim firmom świadczenie usług na terenie innych państw unijnych. W tym roku Inicjatywa przeprowadziła wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym pilotażowe badania, których wyniki obalają powszechny stereotyp, że pracownicy delegowani z polski są tanią siłą roboczą. Zarabiają oni bowiem przeciętnie o 2,33 EUR netto więcej, niż wynoszą minimalne stawki brutto w państwach przyjmujących. Ponadto ich pracodawcy ponoszą w związku z delegowaniem pokaźne dodatkowe koszty administracyjne, które nie obciążają firm lokalnych, a które wynoszą 32% całkowitych kosztów pracy.

Więcej informacji o Kongresie na www.ekmp.pl.