Xi Jinping w Paryżu. Europa domaga się „bardziej sprawiedliwych relacji”

Źródło: serwis prasowy Pałacu Elizejskiego

Ostatnim przystankiem w tournée Xi Jinpinga po Europie był Paryż, gdzie doszło do rozmów z prezydentem Emmanuelem Macronem, kanclerz Angelą Merkel i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem.

 

Zaproszenie kanclerz Niemiec oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej na spotkanie z chińskim przywódcą było ze strony Francji próbą przekonania Państwa Środka do porzucenia dwustronnych ram w stosunkach z europejskimi partnerami. Z kolei ze względu na miejsce spotakania, Emmanuel Macron chciał zaprezentować się w roli lidera UE w rozmowach ze strategicznym azjatyckim partnerem.

Francja – kolejny przystanek Xi Jinpinga w podróży po Europie

Po wizycie w pogrążonych kryzysem Włoszech i podpisaniu wstępnej umowy o dołączeniu Rzymu do Inicjatywy Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative – BRI), chiński przywódca Xi Jinping odwiedził wczoraj Monako, gdzie spotkał się z Emmanuelem Macronem oraz księciem Albertem.
 

 

Wizyta, …

Europa poszukuje nowej drogi

Głównym celem spotkania w Pałacu Elizejskim było zademonstrowane wspólnego frontu Europy w stosunku do Chin. Podczas gdy niektóre kraje europejskie – w tym m. in. Włochy oraz państwa bałkańskie – chętnie przystają na współpracę z Pekinem, duże państwa Europy Zachodniej podchodzą do tego z większą rezerwą, głównie ze względu na brak równości w  dwustronnych relacjach. Chodzi przede wszystkim o ograniczenia w dostępie do chińskiego rynku.

Francja i Niemcy lobbowały za przyjęciem przez UE polityki, która pomoże europejskim przedsiębiorstwom konkurować z Chinami. Niedawno opublikowany dokument strategiczny KE, 16-stronicowy raport zatytułowany „UE-Chiny – Perspektywa strategiczna”, wzywa UE do uznania Chin za konkurenta gospodarczego i „dostosowania się do zmieniających się realiów gospodarczych i wzmocnienia własnej polityki wewnętrznej i bazy przemysłowej”.

Prezydent Chin rozpoczyna wizytę w Europie. Na początek odwiedza Włochy

Xi Jinping będzie w Europie do 26 marca. Oprócz Rzymu odwiedzi także Monako i Paryż. Ale to włoska część wizyty jest dla Chin najważniejsza. Pogrążone w recesji Włochy planują bowiem przystąpić do chińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku”, która ma doprowadzić …

Francja rzecznikiem multilateralizmu…

Europa mierzy się z przetasowaniami na światowej scenie geopolitycznej. Unilateralizm Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa oraz coraz aktywniejsza postawa Chin zmusza europejskich liderów do poszukiwania nowych sojuszy.

Stąd wizyta Xi Jinpinga. Europejscy przywódcy zaapelowali o obronę multilateralizmu i współpracy międzynarodowej oraz wyrazili swój brak zaufania do hegemonicznych ambicji Pekinu, które ich zdaniem, „mają na celu rozbicie Europy”. Macron od początku objęcia rządów w 2017 r. opowiada się za nową formą multilateralizmu – pogłębieniem międzynarodowej współpracy wspartej przez silniejsze, wspólne instytucje.

„Chcemy sprawić, aby wielostronna współpraca była bardziej sprawiedliwa” – powiedział prezydent Francji, dodając, że „wspólne działanie przynosi więcej korzyści niż konfrontacja”.

… i „pozytywnej konkurencji”

Gospodarz spotkania zaapelował do chińskiego prezydenta o „szacunek” dla Zjednoczonej Europy, jako bloku handlowego i geopolitycznego. „Mamy różnice, ponieważ sprawowanie władzy nie jest pozbawione rywalizacji i nikt z nas nie jest naiwny. Ale szanujemy Chiny (…) i naturalnie oczekujemy, że nasi główni partnerzy będą szanować jedność Unii Europejskiej, jak również wartości, które wyznaje”- powiedział prezydent Francji, wzywając do „zbudowania nowych stabilnych więzów”.

Merkel z kolei określiła Nowy Jedwabny Szlak jako „bardzo ważny projekt” i powiedziała, że Europejczycy maja zamiar w nim partycypować”, jednak domagają się „pewnej wzajemności”, co zdaniem Pani kanclerz nie ma dziś miejsca.

„Nowy Jedwabny Szlak” to „bardzo ważny projekt” i „my Europejczycy chcemy w nim odgrywać istotną rolę, ale musi to prowadzić do wzajemności, a z tym mamy trochę kłopotów” – podkreśliła kanclerz Niemiec. Merkel wtórował Jean-Claude Juncker, podkreślając, że „chciałby (…), aby europejskie firmy znalazły taki sam stopień otwartości, jak chińskie przedsiębiorstwa w Europie”.

Xi Jinping z kolei zauważył, że „z pewnością istnieją punkty sporne, rywalizujemy bowiem na wielu polach, ale jest to pozytywna konkurencja. Razem zmierzamy do przodu”. Dodał, że byłoby źle, gdy nieufność zepsuła wspólne relacje.

KE chce silniejszej pozycji UE w relacjach z Chinami

Komisja Europejska przedstawiła 10-punktowy plan działań na rzecz lepszego wyważenia relacji między Unią Europejską a Chińską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Zauważono w nim, że obie strony są jednocześnie partnerami, ale i rywalami w kwestiach gospodarczych. W tym samym czasie Parlament Europejski uznał …

Przywódcy wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślali, że w obecnym kontekście przywiązanie do multilateralizmu jest najlepszym sposobem promowania współpracy międzynarodowej wobec wielu wspólnych wyzwań oraz zachowania pokoju i dobrobytu na świecie”.

Wizyta Xi Jinpinga zbiegła się z podpisaniem przez europejskiego producenta samolotów Airbus i chińskiej firmy państwowej CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) umowy o sprzedaży 300 samolotów – 290 samolotów A320 i 10 samolotów A350 – o wartości 30 mld dolarów.

Już 9 kwietnia w Brukseli odbędzie się oficjalny szczyt Chiny-UE.