Włochy: Czy nowa koalicja zablokuje przedterminowe wybory?

Renzi

Matteo Renzi, były sekretarz generalny Partii Demokratycznej//Źródło: Stefano Minnucci via Partia Demokratyczna

Były premier Włoch Matteo Renzi ostrzegł wczoraj przed dalszymi działaniami Matteo Salviniego, który wycofując się z rządu koalicyjnego pogrążył kraj w chaosie. Renzi wyszedł z propozycją utworzenia tymczasowego rządu, aby zapobiec przedterminowym wyborom, które postuluje Liga.

 

 

Tuż po propozycji ministra spraw wewnętrznych i wicepremiera Matteo Salviniego ws. przeprowadzenia przedterminowych wyborów głos zabrali ważni uczestnicy włoskiej sceny politycznej – byli premierzy Matteo Renzi i Enrico Letta. Politycy chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na negatywne działania Ligi Salviniego, której poparcie wzrosło w ostatnim czasie do 39 proc.

Włochy: Salvini chce przedterminowych wyborów

Rządząca Włochami koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i Ligi się sypie. Wicepremier (i jednocześnie lider Ligi) Matteo Salvini wezwał na wiecu w Pescarze w środkowych Włoszech do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Koalicja jego partii z Ruchem Pięciu Gwiazd rozpada. M5S chce …

Nowa koalicja na horyzoncie

Chcąc zapobiec przedterminowym wyborom Renzi zaproponował utworzenie tymczasowego rządu bez skrajnie prawicowej Ligi, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla pozycji Salviniego. Według byłego premiera nowy rząd miałby się składać z „partii lewicowych (…), działających wspólnie w imię jedności narodu”. W praktyce oznaczałoby to połączenie Partii Demokratycznej (PD) z Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S).

Propozycja Renziego wywołała zdziwienie opinii publicznej, ponieważ relacje między PD a M5S nie należą do najłatwiejszych. Po ubiegłorocznych wyborach PD odmówiła przystąpienia do koalicji z M5S, co doprowadziło do utworzenia rządu pod przewodnictwem Giuseppe Conte.

W związku z ogłoszonym wczoraj pomysłem połączenia PD i M5S głos zabrał Nicola Zingaretii, przewodniczący demokratów, który kategorycznie wykluczył możliwość zawarcia takiego sojuszu.

„Zagrożenie, jakie Salvini stanowi dla demokracji liberalnej jest oczywiste, ale wspieranie słabych i niejasnych planów doprowadziłoby do jeszcze większego chaosu niż ten, z którym mierzą się Włochy w ostatnim czasie” – skomentował przewodniczący PD.

Nicola Zingaretti na ratunek włoskiej lewicy

Włoska lewica ma nowego lidera. We wczorajszych wyborach zdecydowane zwycięstwo odniósł aktualny gubernator regionu Lacjum Nicola Zingaretti. Przed nim trudne wyzwanie wydźwignięcia z kryzysu Partii Demokratycznej.
 

Poza Zingarettim, przedstawiającym się jako zdecydowany przeciwnik obecnego centryzmu partii, w szranki stanęli obecny tymczasowy …

Cel: osłabić Salviniego

Przedstawiciele partii mają się spotkać dzisiaj po południu, aby omówić propozycję głosowania ws. wotum nieufności wobec premiera Giuseppe Conte. W przypadku odwołania Conte decyzja o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów lub powołaniu nowego rządu w oparciu o alternatywną większość w parlamencie, na czym zależy PD i M5S, będzie należała do prezydenta Sergio Mattarelli.

Według planu PD i M5S utworzenie nowej koalicji miałoby zabezpieczyć finanse publiczne Włoch i zapobiec rozpadowi strefy euro. Do zadań tymczasowego rządu należałyby także zmniejszenie składu parlamentu – co jest powrotem do pomysłu Renziego, który przegrał w  grudniu 2016 r. referendum w sprawie zmian w konstytucji, dotyczących m. in. ograniczenia liczby mandatów w izbie niżej parlamentu.

Członkowie partii donoszą, że niezbędna byłaby także reforma prawa wyborczego. Taka koncepcja wymagałby jednak wsparcia Forza Italia Silvio Berlusconiego, co może okazać się trudne, ponieważ partia od dawna jest głównym obiektem krytyki M5S.

Zdaniem analityka politycznego Lorenzo Pregliasco „realizacja planu jest mało prawdopodobna, ale pozostaje jedyną alternatywą wobec przedterminowych wyborów”. Ekspert zwraca jednak uwagę, że „chęć umieszczenia Ligi w opozycji może zwiększyć jej popularność i umocnić pozycję Salviniego”.

Włochy: Znów trzeszczy w rządzie, tym razem z powodu szefowej KE

Kolejny spór we włoskiej koalicji rządowej. Wicepremier i przewodniczący prawicowej Ligi Matteo Salvini zarzucił drugiej tworzącej rząd partii – Ruchowi Pięciu Gwiazd (M5S) – że na forum Parlamentu Europejskiego zawarł porozumienie z chadekami i centrolewicą. Chodzi o to, że europosłowie …

Czy Salvini wyprowadzi Włochy z UE?

Do krytyki Salviniego dołączył także Enrico Letta, premier Włoch w latach 2013-2014, który zwrócił uwagę, że Salvini „nie ma żadnych zasad”. Podkreślił, że ten kontrowersyjny polityk „może jednego dnia powiedzieć, że chce być w Europie, a następnego, że chce ją opuścić”. Zdaniem Letty „z Salvinim włoski brexit nie jest niemożliwy”.

We wczorajszej wypowiedzi Letta stwierdził, że Salvini to „wielki oportunista, który dzięki rasistowskiej narracji utorował sobie drogę do realizacji antyimigracyjnej i antyunijnej polityki, którą popiera duża część włoskiego społeczeństwa”.

W kontekście nowych wyborów przyznał, że ich przeprowadzenie jest „wysoce prawdopodobne”. Letta zwrócił uwagę, że aktualny system wyborczy sprzyja Salviniemu, który przy 36-39 proc. poparciu może uzyskać większość bezwzględną, co byłoby „poważnym zagrożeniem dla kraju”.

Włochy: Salvini silniejszy na morzu

W poniedziałek (5 sierpnia) we włoskim Senacie przegłosowano dekret dotyczący ostrzejszych sankcji wobec statków należących do organizacji pozarządowych, które ratują imigrantów na Morzu Śródziemnym. Jest to zdecydowane zwycięstwo skrajnie prawicowej Ligi, a w szczególności jej lidera – Matteo Salviniego.
 

Dzięki nowym …

Powrót demokratów

Obydwaj politycy otwarcie krytykujący poczynania Salviniego to przedstawiciele prounijnej Partii Demokratycznej, która przez lata była główną siłą polityczną we Włoszech.

Enrico Letta od lat angażował się w działalność chrześcijańskiej demokracji i ruchu ludowego. W czasie długoletniej kariery pełnił funkcje ministra polityki wspólnotowej, ministra przemysłu i deputowanego w Parlamencie Europejskim (2004-2006). W 2014 r. został premierem Włoch.

Jego następca, Matteo Renzi, od początku kariery politycznej był związany z Partią Demokratyczną. W 2009 r. sprawował urząd burmistrza Florencji, a w wyniku dymisji Letty w lutym 2014 r. objął stanowisko premiera. Zakończył urzędowanie w grudniu 2016 r. po odrzuceniu przez parlament zmian ustrojowych proponowanych przez jego gabinet. W 2018 r. zdobył mandat senatora i ustąpił z funkcji przewodniczącego Partii Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych jego ugrupowanie zostało pokonane przez sojusz Ligi i M5S.

Włochy: Kolejny kryzys w rządzie? Tym razem chodzi o pociągi

W Rzymie znów głośno o kryzysie w koalicji rządowej, którą tworzą Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) i Liga. Tym razem poważny spór wybuchł o budowę kolei dużych prędkości, jaka ma połączyć włoski Turyn i francuski Lyon. M5S jest zdecydowanie przeciwna kosztownej …

Chaos w Rzymie

Do najpoważniejszych przyczyn rozłamu koalicji Ligi i M5S należy polityka migracyjna Salviniego, konstrukcja budżetu i kwestia poparcia Ursuli von der Leyen.

Najświeższym problemem, z jakim zmaga się koalicyjny rząd jest brak porozumienia w sprawie dalszej budowy linii kolei dużych prędkości Turyn-Lyon. Ruch Pięciu Gwiazd, który zdecydowanie sprzeciwia się kontynuowaniu prac, przegrał głosowanie w Senacie. Liga, popierająca inicjatywę, umocniła swoją pozycję we włoskim parlamencie i pogorszyła tym samym relacje z koalicjantem.

„Włosi potrzebują pewności i rządu, który będzie działał” – stwierdził Salvini. W odpowiedzi na te stwierdzenia Luigi Di Maio oznajmił, że jego ugrupowanie „jest gotowe na wybory”.