Wielka Brytania: Ponad połowa dorosłych dostała już pierwszą szczepionkę na koronawirusa

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson otrzymał szczepionkę AstraZeneca, źródło: Twitter/Boris Johnson (@BorisJohnson)

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson otrzymał szczepionkę AstraZeneca, źródło: Twitter/Boris Johnson (@BorisJohnson)

Według danych brytyjskiego rządu już 51 proc. dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii dostało pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. W ostatni piątek zaszczepiono ponad 711 tys. osób. To dobowy rekord szczepień.

 

Wielka Brytania znajduje się w czołówce krajów najszybciej na świecie szczepiących swoich obywateli przeciw SARS-CoV-2. Ustępuje pod tym względem jedynie Izraelowi, Zjednoczonym Emiratom Arabskim, Chile i Seszelom.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Wielka Brytania na piątym miejscu na świecie

Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już prawie 28,2 mln ludzi, a dwie dawki 2,13 mln. W liczącej 66,6 mln Wielkiej Brytanii oznacza to, że po pierwszym zastrzyku jest już ponad 51 proc. dorosłych Brytyjczyków, a niemal 40 proc. wszystkich obywateli.

Brytyjska służba zdrowia rozdysponowała już 43 dawki szczepionek na 100 mieszkańców. Liderem tej klasyfikacji jest Izrael, gdzie jest to aż 109 dawek. Na drugim miejscu są położone na Oceanie Indyjskim Seszele (to raj zarówno turystyczny, jak i podatkowy), gdzie są to 93 dawki, a na trzecim ZEA z wynikiem 74 dawek.

Chile wyprzedza już Wielką Brytanię tylko nieznacznie, bo osiągnęło poziom 45 dawek na 100 mieszkańców. Tuż za Brytyjczykami plasuje się natomiast kolejny turystyczny raj położony na Oceanie Indyjskim, czyli Malediwy, gdzie rozdysponowano już 41 dawek szczepionki na 100 mieszkańców.

EMA: Szczepionka koncernu AstraZeneca jest bezpieczna

Aż 20 państw członkowskich zawiesiło podawanie chętnym preparatów.

Boris Johnson zaszczepiony preparatem AstraZeneca

Ale Wielka Brytania swoje szczepienia przyspiesza. W ostatni piątek (19 marca) padł nawet dzienny rekord szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało prawie 590 tys. osób, zaś drugą – ponad 121 tys. Dało to razem ponad 711 tys. szczepień jednego dnia. Było to aż 50 tys. więcej niż dzień wcześniej.

„Ponad połowa dorosłej populacji Wielkiej Brytanii otrzymała pierwszy zastrzyk. Wielkie dzięki dla wszystkich zaangażowanych w to fantastyczne osiągnięcie. Trzymajmy tak dalej!” – napisał na Twitterze premier Boris Johnson, który… sam był jedną z osób zaszczepionych w piątek pierwszą dawką.

W użyciu w Wielkiej Brytanii są dwa rodzaje szczepionki – szczepionkę wektorową opracowaną przez szwedzko-brytyjską spółkę AstraZeneca we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz szczepionkę mRNA amerykańsko-niemieckiego konsorcjum Pfizer-BioNTech.

Pierwsza produkowana jest w dwóch fabrykach na terenie Wielkiej Brytanii – w Oksfordzie oraz w miejscowości Keele na północ od Birmingham. Londyn zawarł też umowę na dostawy tej szczepionki z indyjską spółką The Serum Institute of India.

Z kolei szczepionki Pfizer-BioNTech są do Wielkiej Brytanii importowane z Belgii, bo powstają w fabryce w tamtejszym Puurs. Premier Johnson został zaszczepiony preparatem AstraZeneca.

Produkcja sprzętu medycznego w Polsce – pod górkę i ze zmiennym szczęściem

Po wybuchu pandemii COVID-19 sprzęt ochronny i medyczny stał się jednym z najgorętszych towarów na światowych rynkach. Jak z wyzwaniem poradziła sobie Polska?

Brytyjski program szczepień idzie szybciej niż zakładano

Do 15 kwietnia mają się zakończyć szczepienia w ramach dziewięciu priorytetowych grup, które obejmują osoby powyżej 50. roku życia, mieszkańców i personel domów opieki, pracowników służby zdrowia oraz służb socjalnych czy osoby cierpiące na różne chroniczne schorzenia.

Wszystko jednak wskazuje na to, że tę część programu szczepień uda się zrealizować przed czasem, o ile nie dojdzie do poważnych zakłóceń w dostawach szczepionek. Do zaszczepienia w ramach I etapu pozostało bowiem jeszcze tylko nieco ponad 5 mln osób.

W związku z tym szczepienia kolejnej grupy – osób powyżej 40. roku życia – rozpoczną się zapewne wcześniej. Wszystkie osoby powyżej 20. roku życia mają zaś mieć do końca czerwca przynajmniej wyznaczony termin podania pierwszej dawki.

Dzięki szczepieniom oraz poważnym restrykcjom obowiązującym od grudnia, udało się wyhamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Co prawda w ostatnich dniach dobowa liczba nowych wykrytych przypadków oscyluje w okolicy 5,5 tys. i przestała już spadać, ale utrzymuje się ona na stałym poziomie mimo rosnącej liczby testów. Dziennie w Wielkiej Brytanii testuje się nawet 1,5 mln osób.