Szwajcarzy nie chcą suwerenności. Porażka antyunijnej prawicy

Flaga Szwajcarii

Flaga Szwajcarii// Źródło: Parlament Europejski

W niedzielnym referendum Szwajcarzy zdecydowanie odrzucili pomysł, by prawo narodowe miało prymat nad traktatami międzynarodowymi.

 

Do głosowania na „tak” wzywała prawicowo-populistyczna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), której od lat udaje się organizować, z pewnym sukcesem, referenda na temat rozluźnienia związków z Unią Europejską czy ograniczenia imigracji.

Tym razem jednak po podliczeniu głosów okazało się, że aż dwie trzecie uczestników było przeciwnych najnowszej propozycji SVP. – To ogromna porażka – przyznała wiceprzewodnicząca tej partii Céline Amaudruz.

Szwajcaria zawarła z UE 120 umów

Pomysł, by uchwalić wyższość prawa narodowego nad międzynarodowym, był mocno krytykowany przez wszystkie pozostałe partie, także z mniej radykalnej prawicy. Gdyby chcieć wcielić go w życie, Szwajcaria musiałaby renegocjować wiele umów międzynarodowych, co w praktyce oznaczałoby konieczność wyjścia z wielu traktatów, w tym handlowych i dotyczących praw człowieka.

Francja: Ostre protesty przeciw podwyżkom akcyzy na paliwa

Francuski prezydent Emmanuel Macron zdecydowanie potępił zamieszki, do jakich doszło w centrum Paryża podczas manifestacji tzw. ruchu żółtych kamizelek. Kierowcy, którzy krytykują zapowiedź kolejnych podwyżek podatku akcyzowego doliczanego do ceny paliwa, protestują już od ponad tygodnia.
 
Bilans sobotnich zamieszek na Polach …

 Szwajcaria nie jest członkiem UE, ale zawarła z nią 120 umów. Dzięki temu Helweci od ponad 15 lat mają dostęp do wspólnego unijnego rynku, a unijne firmy mogą działać na ich terenie. Szwajcaria wspiera też rozwój biedniejszych krajów UE. W efekcie jest jakby jedną nogą w Unii.

Spór o rynek pracy

Nie brakuje jednak tarć. Otwarcie kraju na obywateli innych krajów UE wielu Szwajcarom się nie podoba. Już na początku dekady w Zurychu trwała nagonka na pracowników z Niemiec, którzy zdominowali m.in. tamtejsze szpitale i uniwersytety. W 2014 r. Szwajcarzy przegłosowali w referendum wprowadzenie kontyngentów dla pracowników z UE, czego domagała się SVP. Pod naciskiem Unii wyników referendum nie wdrożono jednak w pełni w życie.

Brexit: Przywódcy UE zatwierdzili umowę z Wielką Brytanią

Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy 27 unijnych państw poparli wynegocjowane z Londynem porozumienie, które określi warunki na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Musi je jednak jeszcze zatwierdzić brytyjska Izba Gmin, jednak wielu parlamentarzystów jest umowie z UE przeciwna.
 
Dyskusja …

Ostatni spór dotyczy biurokratycznych mechanizmów osłonowych, które Szwajcarzy lata temu wprowadzili, by chronić swój rynek pracy przed zalewem taniej siły roboczej. Komisja Europejska postanowiła się z nimi rozprawić, uznając je za nieuzasadniony protekcjonizm. Bruksela grozi, że jeśli Berno nie ustąpi, nie będzie tzw. umowy ramowej UE – Szwajcaria, bez której nie da się też zawrzeć kolejnych porozumień, np. w kwestii dostępu Szwajcarii do unijnego rynku energetycznego.

Było też o krowich rogach

Do organizacji ogólnokrajowego referendum w Szwajcarii na dowolny temat wystarczy zebrać 50 tys. podpisów z poparciem w ciągu stu dni. Zazwyczaj każdego roku są cztery głosowania.

Komitet Regionów UE popiera stanowisko PE ws. zwiększenia unijnego budżetu

Komitet Regionów Unii Europejskiej jest przeciwny cięciom budżetu w takich obszarach, jak polityka spójności i rozwój obszarów wiejskich. Popiera postulat Parlamentu Europejskiego, by zwiększyć budżet UE na lata 2021-2027.
 

Zasiadający w Komitecie Regionów samorządowcy z zadowoleniem przyjęli stanowisko Parlamentu Europejskiego w …

W tę niedzielę Szwajcarzy odrzucili też propozycję z całkiem innej beczki: żeby nagradzać finansowo hodowców, którzy nie obcinają krowom rogów. Bo większość to robi, żeby zapobiec skaleczeniom u bydła i ludzi. Obrońcy praw zwierząt uważają, że jest to niehumanitarne, bo rogi są potrzebne zwierzętom do drapania się i komunikacji.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa EURACTIV.pl z Gazetą Wyborczą.