Rumuni przeciwko ingerencji polityków w wymiar sprawiedliwości

Na zdjęciu (z lewej) Prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Z prawej przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej Liviu Dragnea. / Zdjęcie via twitter @_LiviuDragnea

Weekend przyniósł dwie porażki rządzącej w Rumunii Partii Socjaldemokratycznej. Drugie miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz fiasko referendum w sprawie zmian w kodeksie prawnym umożliwiającym rządzącym ingerencję w działanie wymiaru sprawiedliwości.

 

Wybory europejskie wygrała główna siła opozycyjna. Partia Narodowo-Liberalna (PNL) zwyciężyła w niedzielnym głosowaniu zdobywając 26,8 proc. głosów. Rządzący Socjaldemokraci uzyskali 23,38 proc. To zdecydowany spadek poparcia w porównaniu z 2014 r. – i jeden z najgorszych wyników w ostatnich 10 latach – gdy PSD cieszyła się poparciem 37,6 proc. społeczeństwa, co zaowocowało wówczas 16 mandatami. Na trzecim miejscu uplasowała się koalicja centroprawicowego Związku Zbawienia Rumunii i partii Plus (USR-PLUS) z 21,4 proc. poparcia.

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …

Kontrowersyjne referendum

Jednak obywatele Rumuni w niedzielę zagłosowali także w ogólnokrajowym referendum w sprawie zmian z kodeksie prawnym. Pytanie, z jakim musieli się zmierzyć, dotyczyło wyrażenia zgody na zaproponowaną przez PSD amnestię dla polityków zagrożonych wyrokami sądowymi oraz ustanowieniem specjalnych pełnomocnictw dla rządu, pozwalających na ingerencję w działanie wymiaru sprawiedliwości.

Rumuni w przeważającej mierze zagłosowali negatywnie. Frekwencja wyniosła 41 proc., przekraczając wymagany próg 30 proc. do ważności referendum. Zadowolenie z takiego obrotu spraw wyraził prezydent Klaus Iohannis (kiedyś członek PLN), który podziękował rodakom za odrzucenie zmian w wymiarze sprawiedliwości, uznawanych przez niego za godzące w porządek prawny. Sprawa referendum była kolejną, w której Iohannis otwarcie wystąpił przeciwko propozycjom rządzących socjaldemokratów.

Rumunia wezwana do przestrzegania rządów prawa przed objęciem prezydencji w UE

Unia Europejska we wtorek ostrzegła Rumunię, aby szanowała demokratyczne wartości UE, zanim obejmie prezydencję w styczniu 2019 roku, ponieważ może to poważnie utrudnić jej dążenie do wejścia do strefy Schengen.
 

Komisja Europejska, wyraziła zaniepokojenie zmianami w rumuńskim kodeksie karnym, ostatnio przeforsowanymi …

Korupcja socjaldemokratów

Spadek poparcia dla PSD jest konsekwencją afer korupcyjnych, jakie toczą rumuńską politykę. Głównymi negatywnymi bohaterami są przede wszystkim ludzie związani z socjaldemokracją. Na szefie PSD – Liviu Dragnei – ciążą zarzuty za wykorzystanie publicznych środków. Kierownictwo PSD próbuje zapobiegać spadkowi popularności na różne sposoby, w tym m. in. korzystając z unijnej retoryki, na wzór Węgier Viktora Orbana, oraz z forsowania kontrowersyjnych reform, jak te dotyczące wymiaru sprawiedliwości.

Rumuńskie zakusy na zmiany w sądownictwie spotykają się z krytyką zarówno państw UE, jak i USA. na dwa tygodnie przed wyborami do PE, wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przesłał do władz Rumunii oficjalny list, w którym Bruksela ostrzegła Bukareszt przed możliwością rozpoczęcia postępowania, w przypadku nie rozwiązania problemów z praworządnością – spowodowanych przez zmiany mające – zdaniem opozycji oraz KE – sparaliżować walkę z korupcją. Jednym z symboli zmian jest przyjęta w połowie ubiegłego roku ustawa dotycząca walki z korupcją, która podporządkowała prokuraturę antykorupcyjną rządowi. Proponowane w referendum zmiany miały być kolejnym elementem w realizacji planu socjaldemokratów.

Timmermans ostrzega Rumunię ws. naruszania praworządności

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przesłał do władz Rumunii oficjalny list, w którym poinformował, że Bruksela rozpocznie wobec Bukaresztu swoje postępowanie, jeśli nie zostaną rozwiązanie problemy wokół rumuńskiej praworządności wywołane przeforsowanymi przez rząd zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Opozycja i eksperci alarmują, że …